Balkabağının Faydaları Nelerdir – Sağlıklı Beslenme

Balkabağının Faydaları

Balkabağı, bol vitaminli düşük kalorili besleyici bir besindir. Genelde diyet yapanlar balkabağı tüketimini arttırsa da balkabağının faydaları saymakla bitmez. İşte bizde sizlere balkabağının faydaları nelerdir isimli bir makale hazırladık. Eğer ilginizi çekiyorsa okumaya devam edin.

İlginizi Çekmediyse Editör Önerisi ; Matcha Çayı Faydaları Nelerdir konulu makalemize göz atın.

Kabak, en iyi bilinen beta-karoten kaynaklarından biridir. Bu sayede balkabağının faydaları daha fantastik bir hal alır.  Beta-karoten güçlü bir antioksidandır. Ayrıca portakal rengi sebzelere ve meyveler canlı rengi bu beta karoten verir. Vücut, yutulan beta karotenleri A vitamini haline dönüştürür.

Beta-karoten bakımından zengin gıdalar tüketmek bazı kanser türlerinin oluşması riskini azaltabilir. Astım ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar ve yaşlanmayı ve vücut dejenerasyonunu (yaşlanmayı) geciktirir.

Birçok çalışma, kabak gibi daha fazla bitkisel gıda tüketmenin, obezite ve genel mortalite riskini azalttığını ileri sürmüştür . Ayrıca diyabet ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerji ve sağlıklı vücut kitle indeksini teşvik edebilir.

Balkabağının Faydaları

Balkabağının faydaları nelerdir maddeler halinde ve  derinlemesine analiz edelim..

Balkabağı kan basıncını düzenler.

Kabak yemek kalbe iyi gelir. Kabaktaki lif, potasyum ve C vitamini içeriği kalp sağlığını destekler.

Çalışmalar , yeterli potasyum tüketmenin hipertansiyon veya yüksek tansiyonun tedavisi için düşük sodyum alımının kadar önemli olabileceğini göstermektedir. Düşük sodyum alımı, az miktarda tuz içeren veya hiç tuz içermeyen yemek yemek demektir. Potasyumu dengeli almak için balkabağı tüketimini arttırıp tuz tüketimini azaltmanız gerekir. Ama hiç bir şey sıfır olmamalıdır. Tuz da hayatınızda mutlaka olmalıdır.

Balkabağı Kanser riskini azaltır

Balkabağının faydaları ile ilgili bir araştırma beta-karoten bakımından zengin balkabağı tüketiminin ya da benzer besinler tüketiminin olması halinde prostat kanseri riskinin azaldığını göstermiştir.

Balkabağı Yaşlanmayı Geciktirir

Balkabağının faydaları arasında bir de yaşlılık geciktirici etkisi vardır. Kabaklar çok miktarda antioksidan içerir. C vitamini, E vitamini ve beta karoten, göz sağlığını desteklemek ve dejeneratif hasarı önlemek için çok faydalıdır.

Yaşlı Afrikalı-Amerikalı kadınların kesitsel bir çalışması, günde 3 ya da daha fazla balkabağı tüketilmesinin , yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskinin azalması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Balkabağının aynı zamanda hastalığın daha yavaş ilerlemesine yol açtığı gözlemlenmiştir.

Balkabağının Faydaları

Balkabağı Diyabetle mücadele eder

Balkabağı Günlük Lif ihtiyacını karşılar

Kabaklar fantastik bir lif kaynağıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) insanlar, günlük ortalama 15 gramlık alımlarla yeteri kadar lif tüketmezler . Önerilen günlük lif alımı 25 ila 30 g arasındadır.

Lif, şeker emilimini kanın içinde yavaşlatır, aynı zamanda düzenli bağırsak hareketlerini ve pürüzsüz sindirimi destekler. Sağlıklı bir lif alımı da kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir . Pişirilmiş, taze kabak ve konserve kabak içinde yaklaşık 7 gram (g) lif içerir, günlük diyetinize kabak ekleyerek lif ihtiyacınızı karşılarsınız.

Balkabağının Faydaları

Balkabağı Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kabak bağışıklığı koruyabilir. Kabak küspesi ve tohumları hem C vitamini hem de beta-karotende yüksektir. Bunlar, güçlü bir besin kombinasyonunu kullanarak bağışıklık sistemine bir destek sunar. Beta-karoten A vitaminine dönüştürülür. Bu , enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin oluşumunu tetikler.

Balkabağının Faydaları

  • Balkabağı içerisinde bulunan Potasyum tansiyon üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.
  • Balkabağı içerisindeki antioksidanlar gözlerin dejeneratif zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.
  • Kansere karşı önleyici etkiye sahiptir.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Cilt için bir temizleyici etkisi vardır.
  • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.
  • Şeker hastalığına karşı kan şekerini dengeler ve olumlu etki sağlar.
  • Kan basıncını düzenler ve kalp sağlığına katkı sağlar.

Balkabağının Faydaları ile ilgili bilgilerden sonra bal kabağı nasıl tüketilebilir sorusuna istinaden tariflere yemek.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Balkabağının faydaları üzerine bilgiler sunduğumuz makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur.

Esen kalın…