Bebeklerde Ek Gıda İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

        Anne sütünün mucizeliğini ve faydalarını saymakla bitiremeyiz elbette. Bu en doğal, en faydalı ilk besin kaynağımız anne sütünün tüketim süresinin de oldukça önemli olduğunu söylemeden geçemeyiz tabii ki.
Peki, anne sütünün devamında gelecek ek gıdalarımız ile ilgili neler biliyoruz ve ne kadar bilinçli bir şekilde bu ek gıdaları göz bebeklerimize yediriyoruz. Dilerseniz hep birlikte bu konu hakkında bilgi edinelim:
Öncelikle ek gıdaya geçiş zamanımız ile ilgili ufak bir bilgi paylaşalım. Bebekler ek besinlere en erken 6.ayda başlayabilir. Çocuğumuz yutabilme ve çiğneyebilme yetilerini gerçekleştirebilmeye başladığında ek gıdaya geçiş için en sağlıklı ve doğru zamandır diyebiliriz.
Bunun dışında ek gıdaya geçmeden birtakım gelişmelere daha dikkat etmemiz gerekebilir. Bunlar da bebeğin bedensel gelişmeleri. Başını dik
tutabilmesi, el ve göz uyumunun gelişmişliği gibi.
Ek gıdaya ilk başlangıç besini olarak meyve ve sebzelerin tercih edilmesi en doğrusudur. Elma, armut, şeftali gibi meyveler, kabak, patates, havuç gibi sebzelerin püresi veya suyu doğru besinler arasındadır.
Ardından evde mayalanan yoğurt, yumurtanın sarısı yedirilebilir. 7. Aydan sonra ise köfte pilav, makarna, ekmek, etli yemekler besinler arasına eklenebilir.
Bu besinlerin hangilerinin yedirilebileceği kadar ne zaman yedirileceği de oldukça önemlidir. Örneğin; 6-7 aylıkken günde 2-3 öğün yedirilebilirken, 9-10 aylık da bu oran günde 3-4 öğüne çıkmaktadır. Bu oranlar bebek anne sütünü tamamen bırakmışsa arttırılmalıdır.
Aylara göre ek gıdaları maddeler halinde sıralayalım:
6.ay: Anne sütü, pekmez, yumurta sarısı, meyve suyu, sebze püresi, şekersiz muhallebi 7.ay: Anne sütü, pirinç unu, et, sebze çorbası, sebze püresi, pekmez, meyve suyu, sebze suyu, yoğurt 8.ay: Anne sütü, yoğurt, pekmez, meyve suyu, sebze suyu, ev yemekleri ezilmiş bir şekilde, kırmızı mercimek, kuru fasulye, bitkisel yağlar,
12.ay: Anne sütü, pekmez, yumurta, pastörize peynir, meyve, sebze suyu, yoğurt, tarhana, makarna, pilav, dolmalar, unlu çorbalar, yoğurtlu çorbalar, kıymalı sebze yemekleri.
Tüm bunların dışında bebeklerimizi ek besinlere nasıl alıştıracağımız da bir diğer önemli konulardan biridir. Ek besinler kaşık veya bardakla ne ile olursa olsun bir anda fazla miktarda değil az az başlanılarak zamanla miktarı arttırılmalıdır.
Özellikle yeni deneyeceğimiz bir tadı bebeğimiz açken tercih etmeli, yememek için çok fazla direniyorsa ısrar etmemeliyiz.
Ek besinlerin hepsine aynı anda başlanılmamalı, belli bir sıra çerçevesinde bebeğimizi o besinden bıktırmadan severek yedirmeye özen göstermeliyiz.
Ayrıca bebeğimize hiçbir zaman şeker veya reçele batırılmış yalancı bir meme vermemeliyiz ve yemek istemediği bir besini en az 2-3 hafta bekleyerek daha sonrasında tekrar az bir miktar yemesi için hazırlamalıyız ki bebeğimiz bu besinden tamamen soğumasın.
Ve son olarak en önemlisi hazırladığımız besinler her ne olursa olsun temizliğine ve tazeliğine özen göstermeliyiz.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN