Canesten Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Canesten Krem Resmi

Canesten krem, çeşitli deri hastalıkları nedeniyle doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır. Deri üzerine haricen uygulanan krem hızlı sonuç vermesi ile bilinen, yan etkisi az olan bir formüle sahiptir. Makalemiz ile sizlere Canesten krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. İlk olarak Canesten nedir sorusunun cevabına göz atalım.,

Canesten Krem Nedir?

Canesten piyasada 20 gramlık tüp içerisinde bulunan beyaz renkli bir kremdir. İçeriğinde bulunan her 1 gram krem, etkin madde olarak 10 mg klotrimazol mikronize içerir. Krem içerisinde etken madde haricinde yardımcı madde olarak; Sorbitan stearat (arlasel 60), benzilalkol çift destile, suni spermaçet, 2-oktildodekan-1-ol (eutanol G), setil stearil alkol (lanette O), polisorbat 60 (tween 60), demineralize su bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz olması yada halihazırda aynı içeriğe sahip farklı ilaçlar kulanmanız durumunda yan etkiler görülebileceğinden krem içeriğine mutlaka hakim olmalısınız. Bayer firmasının ürettiği bir ürün olan Canesten krem vücut yüzeyine haricen uygulanır. Krem nedir sorusunun cevabını aldığımıza göre Canesten krem ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Canesten Krem Ne İşe Yarar?

Canesten içerdiği etken ve yardımcı maddeler sayesinde deri yüzeyinde oluşan birçok cilt hastalığının tedavisinde yarar sağlar. Özellikle deri yüzeyinde maya ve küfler nedeniyle oluşan enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Genel olarak Canesten kremin iyi geldiği rahatsızlıklar;

 • Dermatomikoz (dermatofitler, mayalar, küfler, vb.nin (örn. tinea pedum, tinea manuum, tinea corporis, tinea inguinalis, pityriasis versicolor, cutaneus candidiasis) sebep olduğu cilt hastalıkları),
 • Eritrazmanın (Corynebacterium minutissimum ismindeki etkenin varlığına bağlı olarak uylukların iç taraflarında, torbalarda ve koltuk altlarında ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bir bulaşıcı deri hastalığı),
 • El ve ayaklarda oluşan mantar hastalığı,
 • Avuç içinde görülen mantar hastalığı,
 • Koltuk altı, kasık, boyun, göğüs ve sırt gibi sık terleyen vücut parçalarında küf ve mayalar nedeniyle oluşan mantar hastalığı,
 • Kadınlarda genital organın dudak ve bitişik bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonları
 • Erkeklerde maya mantarlarının (candidal vulvutis ve candidal balanitis) neden olduğu sünnet derisi ve erkek cinsellik organı olan penis başında gelişen 2/5 enflamasyonun (oluştuğu bölgede ısı, ağrı, kızarma ve şişme gibi belirtiyle kendini gösteren reaksiyon)

olarak prospektüs belgesinde belirtilmiştir. Canesten krem bahsedilen hastalıkların en belirgin semptomları olan kaşıntıyı azaltır, rahatlama sağlar. Bakterileri yok ederken, yeniden oluşmalarını önler. İltihaplanmayı gidermeye yarar sağlayarak, mantar hastalığının etkilerini minimize eder. Kısa sürede iyileşme için tedaviye yarar sağlar.

Canesten krem ne işe yarar sorusunun da cevabını tamamladığımıza göre sırada krem nasıl kullanılır sorusu var.. Kullanımına geçmeden önce bilmeniz gerekenleri listeleyelim.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İlaç içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz var ise kullanmanız önerilmez.
 • Krem içeriğinde bulunan maddeler ile eşdeğer içeriğe sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuzun onayıyla kullanmalısınız.
 • Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kontrolsüz kullanmanız önerilmez.
 • Canesten krem, genital bölgelere (kadınlarda: dudaklar ve vulvanın yakınındaki bölgeler; erkeklerde: penisin sünnet derisi ve penis başı) uygulandığında, prezervatif (kondom) ve diyafram gibi lateks ürünlerin etkinliğini ve güvenilirliğini azaltabilir. Ancak bu etki geçicidir ve yalnızca tedavi süresince geçerlidir.
 • İçeriğinde bulunan Setostearil alkol lokal deri iritasyonlarına (kontakt dermatit gibi) neden olabileceği için aşırı dozda ve uzun süreli kullanımı önerilmez.
 • Ağız, vajina iç yüzeyi, göz gibi mukozal bölgeler ile temas ettirilmemelidir. Temas etmesi halinde bol su ile bölge temizlenmelidir.
 • Kremi uyguladıktan sonra bölge üzerini herhangi bir malzeme ile kapatılmamalıdır, hava ile temasını kesilmemelidir.
 • Canesten krem hamilelikte kullanımı tamamen doktor tavsiyesine bağlıdır. Aksi halde özellikle ilk 3 ayında kullanılması önerilmez.
 • Canesten emzirme döneminde ilacın etken maddeleri anne sütüne karışabildiğinden dolayı kullanılması önerilmez.
 • Kremin uygulandığı bölgenin hava almasını önleyen kıyafetler kesinlikle giymeniz önerilmez. Aksine rahat, geniş ve pamuklu giysiler giymeniz kremin etkisini arttıracaktır.
 • Ayak mantarlarını tedavisinde kullanmadan önce; ayaklarınızı yıkamalı ve iyice ayaklarınızı kurulamalısınız. Pamuklu çoraplar ve hava almayı sağlayan sandaletler giymeniz hızlı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ayak mantarına karşı etkili sonuçlar almak için günlük çoraplarınızı değiştirmeniz yarar sağlayacaktır.
 • Bu kremi uygulamadan önce hijyen kurallarına uymalısınız. İç çamaşırlarınızın ve havlularınızın pamuklu olması önerilir. İç çamaşırlarınızı ve havlularınızı her gün değiştirmeniz hastalığın tedavisine yarar sağlayacağından önerilmektedir. .
 • Canesten kremi kullanırken cildi tahriş eden sert şampuanlar, sert kişisel bakım ürünleri, kimyasal saç boyası, tüy dökücü kremler gibi ürünleri kullanmayınız.

Tüm bu uyarıları ardından sıra geldi krem nasıl kullanılır sorusunun cevabına..

Canesten Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmanız önerilir. Doktorunuz ya da eczacınız sizin için uygun kullanım süresini belirleyecektir. Eğer herhangi bir doz bilgisi ve kullanım önerisi belirtilmediyse ilacın standart kullanım şekli prospektüs bilgilerinde aşağıdaki şekildedir.

 1. Tedavi Süreleri;
  1. 1.Dermatomikozlar 3-4 hafta
  2. Eritrazma 2-4 hafta
  3. Pityriasis versicolor 1-3 hafta
  4. Candida vulvitis ve Candida balanitis 1-2 hafta
  5. Daha kısa sürede iyileşme görülse dahi kullanıma devam edilmelidir. Belirtilen sürede iyileşme görülmez, daha da kötüleşme olursa ilaç kullanımını bırakarak derhal doktorunuza danışmalısınız.
 2. Kullanım şekli; El büyüklüğünde bir bölgenin tedavisi için 0.5 cm uzunluğunda krem uygulanması yeterlidir. Parmak uçlarına krem alınarak, problemli bölgeye ince bir tabaka halinde ovalayarak sürülmelidir. Geniş alanlara uygulanması önerilmez. Hastalıklı cilt bölgesine günde 2-3 defa uygulanması yeterlidir. Çok sık ve fazla sayıda uygulama iyileşmeye değil, hasarlara neden olabilmektedir.
 3. Canesten krem vajinaya uygulama şekli; Gece yatarken, bu kremin aplikatörünü vajinaya, olabildiğince derine yerleştirmeniz gerekir. Bu uygulamayı en rahat şekilde yapmak için sırt üstü yatın ve bacaklarınızı yukarı doğru çekerek aplikatörü yerleştirin.

Canesten krem nasıl uygulanır sorusunun ardından kremin yan etkileri neler bir göz atalım.

Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Canesten Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Canesten krem nedir, ne işe yarar?

Cevap; Canesten deri yüzeyine haricen uygulanan cilt kremidir. Küf ve maya kaynaklı cilt hastalıkların tedavisinde işe yarar.

Soru; Canesten krem fiyatı ne kadar?

Cevap; Kremin güncel fiyatı ortalama 12.03 Tl’dir.

Soru; Canesten krem yüze sürülür mü?

Cevap; Evet yüze sürülebilir ancak göz, burun delikleri, ağız içi gibi mukozal bölgelere temas ettirilmemelidir.

Soru; Canesten vajinaya sürülür mü?

Cevap; Evet vajina dış yüzeyine uygulanabilir. Vajina içine mutlaka doktor tavsiyesi ile ve doktorun belirttiği şekilde uygulanmalıdır.

Soru; Canesten krem kullanıcı yorumları nelerdir?

Cevap; Kremi kullananların ne dediğine itibar etmemeniz önerilir. İlaçlar dna yapısına , anatomiye göre farklı tesirler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep ederek, uygun görmesi halinde kullanmanız önerilir.

Soru; Canesten pişik kremi midir?

Cevap; Canesten pişik kremi olarak doktor onayıyla kullanılabilir. Mantar oluşumunu engellemek için ya da mantar tedavisi için kullanılabilir. Pişiğe neden olan mantarları yok ederek pişik oluşumunu azaltabilir.

Soru; Canesten krem gebelik kategorisi nedir?

Cevap; Bu kremin gebelik kategorisi B’dir. Hamileliğin ilk üç ayında bu krem kesinlikle kullanılmamalıdır. Üçüncü aydan sonra doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Fakat aplikatör kullanılmadan bu krem uygulanmalıdır. 

Makalemiz ile sizlere Canesten krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*