Çileğin Faydaları Nelerdir? En Etkileyici 11 Faydası

Çilek kokusuyla büyüleyen tadıyla damağımızda lezzet patlaması yaşatan ve hatta abartmadan söyleyelim; gezegende en sevilen meyvelerden biridir. Mevsiminde taze olarak tüketmekten keyif aldığımız çilek reçel, komposto olarak kışında tükettiğimiz vazgeçemediğimiz bir lezzet olmasının yanı sıra kozmetik sektöründe de esansından faydalanılan bir sanayi ürünüdür. Bu yazımızda çileğin faydaları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Çileğin en etkileyici 11 sağlık faydasını sizlerle buluşturacağız.

Çileğin faydaları arasında bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi, diyabet tedavisi, kalp fonksiyonlarının desteklenmesi, hipertansiyonun azaltılması, alerji ve astımın önlenmesine yardımcı olmak, görme yeteneğinin iyileştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kanserin önlenmesine yardımcı olmak, doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olmak, artrit ve gut tedavisinde yardımcı olmak ve iyileştirmeye yardımcı olmak, cilt kalitesi arttırmak sayılabilir.

Çilek Nedir?

Çilek, gülgiller familyası içinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Dünyada, adlandırılmış 20’den fazla çilek türü vardır; ayrıca, çeşitli melezler ve kültivarlar da bulunur. Türkiye’de Ege bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Emiralem mahallesinde her yıl Çilek festivali kutlanmaktadır.

Meyvede hoş bir aroma, kırmızı bir renk, sulu bir doku ve tatlı ama hafif ekşi bir tat bulunur. Çilekler, bol miktarda meyve ve dondurma, şeker, meyve suyu, süt çalkalaması, vs. gibi çok sayıda işlenmiş gıdalarda bir bileşen olarak tüketilir. Aynı şekilde, çilekler parfümlerde, rujlarda ve diğer losyonlarda kullanılır.

Popüler inanışın aksine, çilek bir meyve değildir. Yine de, diğer meyveler gibi, çilek de bol miktarda besini, vitaminini ve mineralleri içerir.

Çileğin Besin Değeri

Enerji 32 Kalori 
Karbonhidrat 7.7 g 
Protein 0.67 g -% 0.1 RDA 
Toplam Yağ 0.30 g -% 1 RDA 
Diyet Lif 2g -% 5 RDA 
Folat 24 µg -% 6 RDA 
Niasin 0.386 mg -% 2.5 RDA 
Pantotenik asit 0.125 mg -% 2.5 RDA 
Piridoksin 0.047 mg -% 3.5 RDA 
Riboflavin 0.022 mg -% 2 RDA 
A Vitamini 12 IU -% 0.5 RDA 
C Vitamini 58.8 mg -% 98 RDA 
Vitamini 0.29 mg -% 2 RDA 
Vitamini K 2.2 µg -% 2 RDA 
Potasyum 153 mg – % 3 RDA 
Kalsiyum 16 mg -% 1.6 RDA 
Demir 0.41 mg -% 5 RDA
Magnezyum 13 mg -% 3 RDA 
Manganez 0.386 mg -% 17 RDA 
Çinko 0.14 mg -% 1 RDA 
Karoten – 7 7 µg Lutein-zeaksantin 26 µg

Çileğin Faydaları Nelerdir? Maddeler Halinde

Çileğin Faydaları Nelerdir Maddeler Halinde

1. Çilek bilişsel işlevini Geliştirir.

Doğal yaşlanma nedeniyle olan hafıza kaybı ve kas aktivitesinin kontrolü, yaşlı vatandaşlarda sıklıkla öngörülmektedir. Bununla birlikte, serbest radikaller, genç erişkinlerde beynin ve sinir sisteminin erken yaşlanmasına neden olabilir. Hücre metabolizmasının zararlı bir yan ürünü olan serbest radikaller, sinirleri kötüleştiren oksidatif stres denilen bir fenomen oluşturur.

Neyse ki, çilekler, C vitamini ve sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olan fitokimyasallar bakımından zengindir. Dahası, çilekler beynin ve sinir sisteminin düzgün çalışması için faydalı olan mükemmel bir iyot kaynağıdır. Aynı şekilde, çileklerde mütevazı miktarlarda da bulunan potasyum, beyine kan akışını teşvik ederek gelişmiş bilişsel işlevlerle ilişkilendirilmiştir. Çileğin faydaları arasında Alzheimer hastalığını önlemesi öne çıkmaktadır.

2. Çileğin faydalarından biri de diyabet tedavisine yardımcı olmasıdır.

Çilekler tatlı olabilir, ancak bu meyve aslında diyabetik hastalar için faydalı bir tedavi yöntemidir. Çilek, düşük glisemik indeks ve yüksek lif içerir; bu da onu faydalı bir meyve haline getirir.

Araştırmacılar, 2011’de günde 37 çilek yemenin böbrek hastalığı ve nöropati dahil diyabetik komplikasyonları etkili bir şekilde nasıl en aza indirdiğini buldular. 37’nin çok büyük bir sayı gibi görünebileceğini biliyoruz, bu yüzden rahatlayıncaya kadar tüketebilirsiniz.

3. Çilek kalp sağlığını korur.

İngiltere’deki Norwich Tıp Fakültesi’nden Dr. Aedin Cassidy’ye göre, haftada en az üç porsiyon çilek kalp fonksiyonunu koruyabilir ve kalbinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

Aynı şekilde, bir Harvard çalışması, çileklerde bulunan bir flavonoid grubu olan antosiyaninlerin kalp krizi riskini% 32 oranında azalttığını keşfetti.

Ek olarak, çileklerde de bulunan flavonoid quercetin , ateroskleroz riskini azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Çileklerde bulunan önemli miktarda polifenoller ayrıca trombosit oluşumunu inhibe ederek kardiyovasküler hastalık riskini azaltır ve anti-enflamatuar mekanizmalarıyla kan basıncını düşürür. Bu çilekleri kalp sağlığını geliştirmek için çok faydalı bir meyve yapar.

4. Çilek hipertansiyonu Düşürür.

Çilekler, her ikisi de sodyum tarafından yüksek kan basıncını düşürmede etkili olan önemli miktarlarda potasyum ve magnezyum içerir. Bir vazodilatör olan Potasyum , kan damarlarının sertliğinin yanı sıra yüksek tansiyonu azaltır; Bu nedenle, tüm vücutta kesintisiz kan dağılımına izin verilir. Çileğin faydaları arasında hipertansiyon tedavisi önemli bir yer tutar.

5. Çilek alerjileri ve astımı Önlemeye yardımcı olabilir

İltihap önleyici özelliklerini oluşturan bir flavonoid olan kersetin içeren çilek tüketmek, burun akıntısı, sulu gözler ve kurdeşen gibi alerjiye bağlı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, çileklerde bol miktarda bulunan C vitamini alımı ile astım insidansı büyük ölçüde azaltılabilir. Çilek, astımlı atak sıklığının ve şiddetinin azaltılmasında yararlı etkileri olduğu incelenen bioflavonoidleri içerir.

6. Çileğin faydalarından biri de görmeyi iyileştirmesidir.

Gözle ilgili sorunların çoğu serbest radikallerin üretilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Yaşlılık ve koruyucu besinlerin eksikliği, serbest radikallerin, optik sinirin dejenerasyonu, göz enfeksiyonlarına karşı hassasiyeti arttırması ve diğerleri arasında makula dejenerasyonu gibi gözlerde ciddi hasarlara neden olmasını sağlar.

Çilek, bu tür problemleri büyük ölçüde önlemeye yardımcı olan Ellagik asit, flavonoidler ve fenolik fitokimyasallarda bol miktarda bulunur. Üstelik, çilek ayrıca oküler basıncı düzenlemeye yardımcı olan potasyum da içerir.

7. Çilek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık sisteminiz, patojenik saldırı ve diğer potansiyel olarak zararlı koşullara karşı ilk savunma hattınızdır. Çilekler, serbest radikalleri nötralize eden ve bağışıklık sisteminizin soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı tepkisini güçlendiren güçlü bir antioksidan olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini içermesi çileğin faydalarının en önemli nedenlerindendir.

8. Çilek, kanseri önlemeye yardımcı olur.

Serbest radikaller vücutta hücresel metabolizmanın bir yan ürünü olarak sürekli üretilir. Bu zararlı yan ürünler, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere mutasyonundan sorumludur. Bir porsiyon çilek size iyi bir dünya sağlar.

Çilekler, C vitamini, antosiyaninler, kaempferol, folat ve kuersetin içerir. Bu flavonoidler, çileğin antioksidan ve antikanserojen niteliklerini oluşturur. Meyvenin günlük olarak tükedilmesi oksidasyona karşı tepkinizi güçlendirmenize ve tümör büyümesini engellemenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, düzenli olarak çilek alımının, kanser hücrelerinin metastazında ciddi bir azalma ile bağlantılı olduğunu ve muhtemelen aynı anda uygulanan tedavinin artırılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

9. Çilekler doğum kusurlarını önler.

Yeterli folik asit alımı gebelikte çok önemlidir. Çilekler, bebeklerde nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olan mükemmel bir doğal folat kaynağıdır.

Aynı şekilde, folat yeni annelerde doğum sonrası depresyonu da önler. Doğum sonrası depresyon doğumdan sonra ortaya çıkan bir tür duygudurum bozukluğudur. PPD belirtileri arasında düşük enerji, aşırı üzüntü, sinirlilik, kaygı ve aşırı durumlarda demans bulunur. Folat vücutta, mutlu hormonların serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimini bozduğu bilinen aşırı homosistein oluşumunu önler.

10. Artrit ve Gut tedavisine yardımcı olur.

Serbest radikaller, kasların ve dokuların dejenerasyonuna neden olur, eklemlerin hareketliliğini azaltır ve vücutta ürik asit gibi toksik maddelerin birikmesini sağlar. Bu fenomenler, artrit ve gut hastalığının başlıca nedenleridir .

Bununla birlikte, çilekler bu durumların tedavisinde yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Ek olarak, çilekler, artritle ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Çileğin faydaları arasında artrit ve gut hastalıklarının tedavisine yardımcı olması yer alır.

11. Çilek, cilt kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Çileklerde bol miktarda bulunan C Vitamini, ince çizgiler, donukluk ve sarkık cilt gibi erken cilt yaşlanmasına yol açabilecek serbest radikal aktiviteyi inhibe eder. Çilekler, kolajen üretimini destekleyen ve UV koruması sağlayan bir antioksidan olan Ellagic asidi içerir ; dolayısıyla cildi pürüzsüz ve esnek tutar.

Sonuç

Meyveler genel olarak antioksidanlar bakımından zengindir ve çilek bu kurala istisna değildir. Asya’da ‘meyve kraliçesi’ olarak da bilinen çilekler, antioksidan içeriği en yüksek olan ilk 10 meyve arasındadır. Çilek, hazır yiyeceklerin bolluğunda popüler bir lezzet veya bileşen olmasına rağmen, sağlık yararlarının çoğundan yararlanmak isterseniz, en iyi şekilde çiğ tüketilir.

Günde çileğin sürekli olarak tüketilmesi, artrit, hipertansiyon ve grip gibi sayısız rahatsızlığın birkaçını önlemek için etkili bir araçtır. Hamilelik ve diyabet yönetiminde de faydalıdır. Hoş bir ikramiye olarak lezzetli tadı ile, bu süper meyvenin sunduğu faydaları kaçırmayın!

Makalemiz ile sizlere çileğin faydaları nelerdir sorusunun cevabını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..