ÇOCUKLARDA 3 YAŞ SENDROMU NEDİR ? TEDAVİSİ

       Çocukların tatlılıklarını anlatmamıza sanırım gerek yoktur. Her biri birbirinden güzel, birbirinden melek olan dünyanın en güzel nimeti olan çocuklarımızı yani evlatlarımızı büyütürken ne kadar çok zorlukla karşılaştığımızı her birimiz biliyor ve yaşıyoruzdur sanırım. Her dönemlerinin farklı davranışlarla bezendiği çocuklarımızın bugünkü yazımızda 3 yaş sendromundan bahsedip elimizden geldiğince bilgiler vereceğiz.
3 yaş çocuklarda inatçılık ve ben merkeziyetçiliğin ortaya çıkmaya başladığı oldukça zorlu bir dönemdir.3 yaş döneminin en belirgin karakteristik özelliği inatçılıktır. İsteklerine karşı aldıkları en ufak olumsuz bir cevap da öfke ve ağlama krizleri bu dönemde oldukça sık rastlanan bir davranıştır.
Bu dönem çocuğun artık oyuncaklara ve oyunlara yöneldiği dönem olarak kabul edilir. Ego dediğimiz kavram bu dönem de farkını gösterir ve bu dönemini başarılı tamamlayamayan çocuklar ileriki yaşamlarında benlik
kavramlarında sorunlar yaşayabilir.
Bu yaş çocuklarının en belirgin davranışlarından birisi anneye olan bağlılığın becerileri dahilinde azalma göstermesidir. Yemek yemek,
soyunup giyinmek gibi ihtiyaçlarını yavaş yavaş kendisi yapabilecek duruma gelmesidir. Desteklenmesi durumunda çocuklar bu yaş grubunda yuvalara verilebilir ve herhangi bir sosyal ortama dahil olarak güven duygusu geliştirilebilir.  Bu sebeple bu dönemde ailelerin çocuklarına karşı davranışları oldukça önem taşımaktadır. Ben merkezli dönemin geliştiği 3 yaş çocuklarının en belirgin davranışlarından birisi de taklit etme duygularıdır. Yani bir birey bir olay karşısında nasıl tepki veriyorsa bunu gören çocuk da o davranışı izleyip benimseyip taklit edebilmektedir.
Bu sebeple bireylerin özellikle çocuklarının yanında yaptıkları her davranış ilerisi için ciddi önem taşımaktadır. Bu dönemin bir diğer özelliği de bitmek tükenmek bilmeyen keşfetme isteğidir. Karalanan duvarlar, koltuklar, dökülen unlarla duvarlara yapılan resimler ve nicesi tüm bu davranışlar yaramazlık değil tam tersine çocuğun gelişimi için oldukça doğaldır. Bu sebeple ebeveynlerimiz mevcut süreçte biraz daha sabırlı olup kontrolleri dahilinde çocuğu biraz serbest bırakmalı ki keşfetme ve tanıma güdüleri sağlıklı olarak gelişebilsin. Bu dönemin bir diğer adı da bunalım dönemidir. Yani şu demektir ki çocuğa her ne yaparsanız yapın, nasıl davranırsanız davranın tepki gösterecek ve karşı koyacaktır. Bu da bir deneme şeklidir aslında. Kendi öz gücünü kabul ettirme çabasıdır.
Dönemin gelişim özelliklerine bakacak olursak;
Motor gelişimi: Yürümeye başlanır ve 3 tekerlekli bisiklet kullanılabilir. Karşılıklı oyunlar oynayabilir. İki elini eş zamanlı bir şekilde kullanabilir. Basamaklardan atlayabilir.
Dil gelişimi: Adını, yaşını, cinsiyetini söyleyebilir. Bazı şeyleri ezberleyebilir. Rakamları tanıyabilir. Organlarını sayabilir. Şarkılar
söyleyebilir.
Duygusal gelişim: Neden-sonuç içerikli cümleler kullanabilir. Taklit eğilimi gösterebilir. Onay bekleyebilir.
Temizlik ve yemek: Mendil kullanabilir. Tuvalet ihtiyacını bağımsız yapabilir. Yetişkinlere yardım etmek isteyebilir. Birçok gelişim özelliklerinin bulunduğu 3 yaş dönemi çocuklar ve yetişkinler için oldukça önemli bir süreçtir. Çünkü yetişkinlik için ruhsal ve duygusal davranışlarımızın temelleri büyük ölçüde bu yaş dönemlerinde atılmaktadır. O yüzden bırakalım ev biraz dağılsın, bırakalım biraz kafamız şişsin, bırakalım biraz yaramazlık yapsınlar ama çocuklarımız sağlıklı bir ruhla yetişsinler.
                                                           HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN