Crinone Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Crinone Jel, kısırlık şüphesi ya da problemli gebelik şikayeti ile doktora başvuranların adını sıklıkla duyduğu vajinal jeldir. Doktorların tedavi amaçlı sıklıkla reçete ettiği Crinone jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize Crinone jel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Crinone Jel Nedir?

Crinone jel içerisinde etken madde olarak Progesteron hormonu içermektedir. Bu hormon kadınların regl döneminde ve yumurtlama döneminde önemli görevi olan bir kadın hormonudur. Adet döneminde de kadınlar bu hormona ihtiyaç duyar. Vücutta Progesteron hormonunun yetersiz olması çeşitli kadın hastalıklarına neden olur. Jelin tek dozluk uygulaması 90 mg Progesteron hormonu içermektedir. Jel vajina içerisine uygulanır ve uygulanma sonrası gün içerisinde kan dolaşımına yavaşça salınmaktadır. Crinone Jel içeriğinde ayrıca yardımcı madde olarak; Gliserin, hafif likit parafin, hidrojene palm oil gliserid, carbopol, sorbic asit, polikarbofil, sodyum hidroksit, saf su bulunur. Jel piyasada içerisinde 15 Vajinal Aplikatör bulunan ambalaj ile satışta bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise kremi kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Crinone jel ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Crinone jel içeriğinde bulunan Progesteron hormonu ile birçok kadınlık problemlerini tedavi etmeye yarar sağlar. Problemli geçen gebelik dönemlerinde, kısırlık tedavisinde kullanılır. Progresteron hormon rahim iç kısmında değişimler meydana getirir. Bu değişimler ile döllenen yumurtanın rahimde tutunmasına yardımcı olur.

Crinone, adet döneminizde yanlış progesteron seviyelerine sahip olmanız durumunda meydana gelen kısırlığın tedavisinde veya yardımla üreme prosedürü sırasında size ilave progesteron vermek için kullanılır. Bu hamile kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yeni hamileliğinizi desteklemek için de Crinone kullanmaya devam etmeniz istenebilir.

Kısırlık tedavisi için kullanılmasına karar verilmeden önce doktorlar hastalığın kaynaklandığı tüm ihtimalleri değerlendirmesi gerekir. Bu nedenle Crinone jel tavsiye ile kullanılacak bir ilaç değildir.

Hormonal bozuklukların tedavisinde, Vücutta Progresteron hormonu eksikliği tedavisinde, Östrojen tedavisinde ve bahse konu hormon yetersizliği nedeniyle problemli geçen adet dönemleri semptomları tedavisinde olumlu yarar sağlar.

Crinone ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Crinone nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Jel kullanım şekline geçmeden önce Crinone prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Porfiriniz varsa (ebeveynlerden çocuklara geçebilen, porfirinlerin (vücutta bulunan kimyasal maddeler) parçalanamaması durumu)
 3. Memelerinizde veya genital organlarınızda bildiğiniz veya olmasından şüphelendiğiniz kanser varsa
 4. Şişmiş damarlar (tromboflebit), tıkanmış kan damarı (tromboembolik bozukluk) veya inme nedeniyle kan pıhtısı durumu yaşadıysanız,
 5. Karaciğer bozukluğunuz veya hastalığınız varsa,
 6. Hamile kalıp bebeğiniz içinizde öldüyse (bozulmuş gebelik) reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 7. Böbrek, kalp ile alakalı hastalıklarınız varsa, diyabet, astım hastasıysanız, sara hastalığınız varsa dikkatli kullanmalısınız. Sıkça migren problemi yaşayanlar ve depresyon geçirenlerin de kullanım aşamasında dikkatli olması gerekmektedir.
 8. Crinone jel hamileliğin ilk aylarında hamileliği desteklemek ya da tedavi amaçlı kullanılabilir. Düşük tehlikesi ya da düşük tedavisi için kullanılması önerilmez.
 9. Emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 10. Yanlış kullanım ve aşırı dozda kullanılması yan etkiler görülmesine neden olabilir.
 11. Başka vajinal ilaçlar kullanıyorsanız, Jelin uygulamasını 6 saat önce ya da sonra yapmanız önerilir.
 12. Gözünüze temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.

Crinone Jel kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Crinone Jel Nasıl Kullanılır?

Jel kullanımını doktorunuzun önerdiği şekilde olmalıdır. Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Jel kullanımı tedaviye göre değişkenlik gösterebilir.

Uygulama Dozu ve Zamanı;

Yumurtlama Döneminde veya Adet Döngüsü İçerisinde Kullanımı; Yumurtlama oluşumu sonrası ve adet döngüsünün 18. ile 21. gününden başlamak üzere her gün 1 aplikatör(Crinone Uygulama Aracı) içeriğinin vajina içesine dokulara zarar vermeden yerleştirilmesi şeklindedir. Adet döngüsünün 1. günü adetinizin başladığı gündür.

In-vitro fertilizasyon tedavisi esnasında kullanımı; embriyo transferi yapıldığı günden itibaren hergün 1 adet jel aplikatörünün vajina içerisine yerleştirilmesi şeklindedir. Özellikle sabahları uygulanması tercih edilir.

Hamilelik döneminin başlarında; hamileliği desteklemek ve hormon takviyesi yapmak amacıyla kullanılması ve dozu tamamen doktorun ayarlaması gerekir.

1 Aplikatör 90 mg Progesteron hormonu içermektedir. Aplikatör ile jelin vajinaya yerleştirilmesi sonrası bir miktar jel aplikatörde kalabilir. Bu kalan kısım tekrar kullanılmamalı ve atılmalıdır. Kullanım sonrası istirahate gerek yoktur. Günlük aktiviteler ilacın salınımını arttıracağından tavsiye edilir.

Aplikatör kullanımı ve dikkat edilmesi gereken hususların daha fazlası için Crinone Güncel Prospektüs bilgilerini okuyunuz.

Crinone nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Crinone Jel yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Jel Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte aşırı duyarlılık reaksiyonları, genellikle cilt kızarıklığı ve diğer hafif uygulama yeri reaksiyonları görülebilir. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. Baş ağrısı, depresyon (ruhsal çöküntü), ruhsal durumda değişkenlik, sinirlilik, uyku hali, yorgunluk, alt karın ağrısı, göğüslerde şişkinlik/hassasiyet çok yaygın olarak görülebilen yan etkilerdir.
 3. İdrar yolu iltihabı, unutkanlık, baş dönmesi, kusma, kabızlık, ishal, şişkinlik, mide bulantısı, cinsel organda kaşıntı, cinsel organda pamukçuk, bacaklarda kramp, bacak ve eklem ağrısı, ağrılı cinsel ilişki, gece idrara kalkma, sistit (idrar kesesi (mesane) iltihabı), sırt ağrısı, karın ağrısı, cinsel organdan akıntı gelmesi, cinsel organdan gelen akıntıda artış, alerji, cinsel arzunun azalması, cinsel organda kuruluk yaygın olarak görülen yan etkilerdir.
 4. Bu listede yer almayan farklı yan etkiler de seyrek de olsa görülebilmektedir. İlaç kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler yaşarsanız mutlaka kullanımı bırakarak doktorunuza danışmalısınız. Bilgi vermelisiniz.

Genel bilgilerin ardından son olarak Jel ile ilgili merak edilen ve sık sorulan soruların cevaplarına geçelim.

Crinone Jel Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Crinone nedir?

Cevap; Progesteron hormonunun vücuda takviye edilmesi gereken durumlarda kullanılan vajinal jeldir.

Soru; Crinone muadili kremler nelerdir?

Cevap; PROGYNEX % 1 80 gr jel , PROLUTEX 25 mg enjeksiyonluk çözelti (7 flakon) muadili jellerdir.

Soru; Crinone jel gebelikte kullanılır mı?

Cevap; Jel kullanımı gebelik dönemi başlangıcında doktor tavsiyesi olarak hormon takviyesi amacıyla kullanılabilir. Üreme sistemini dengelemeye, tedaviye yarayan progesteron hormonu gebelik döneminde uzun süre kullanımı sakıncalı olabilir.

Soru; Crinone jel kullananların yorumları nedir?

Cevap; Jeli kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Crinone jel fiyatı ne kadar?

Cevap; Crinone Jel fiyatı 15 Kasım 2019 itibariyle 137.28 TL’dir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Crinone nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.