Dexofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dexofen Tablet Resmi

Dexofen 25 mg Tablet, vücudunun çeşitli bölgelerinde ağrı ve iltihaplanma bulunan kişilerin doktora ya da eczaneye gittiğinde tedaviye yarar sağladığı için sıklıkla adını duyduğu ağrı kesici ilaçtır. Makalemiz ile sizlere Dexofen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize Dexofen nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Dexofen Nedir?

Dexofen, içeriğinde etken madde olarak Deksketoprofen trometamol bulunan 20 tabletlik ambalajlarda piyasada reçeteli olarak satılan ağrı kesici, iltihap giderici ilaçtır. Ağızdan kullanıma uygun olan Dexofen içeriğinde yardımcı madde olarak da Mikrokristal selüloz, mısır nişastası, kroskarmelloze sodyum, stearik asit, tabcoat TC-176 [hidroksipropil metil selüloz, polietilen glikol, titanyum dioksit bulunur. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Dexofen ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Dexofen 25 mg tablet, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrı ve iltihaplanmaları tedavi etmeye yarar sağlayan antiinflamatuvar ilaçlar sınıfında yer alır. Dexofen içeriğinde yer alan etken madde ve yardımcı maddeler sayesinde kirçelenme, kas iskelet sistemi ağrıları, baş ağrısı, diş ağrısı ve daha birçok ağrı ve iltihap ile ilişkili rahatsızlığın tedavisinde doktorlar tarafından reçete edilir. Listelersek;

Dexofen tablet ne için kullanılır?

 • Kireçlenme (Osteoartrit; Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribat )
 • Romatoid Artrit ( Eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığı)
 • Ankilozan spondilintin belirti ve bulguları ( Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi )
 • Baş Ağrısı
 • Sırt Ağrısı
 • Kas ve iskelet sistemi ağrıları
 • Akut gut ağrısı ( Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı)
 • Diş ağrısı
 • Ameliyat sonrası ağrılar
 • Adet dönemi ağrıları tedavisinde kullanılmaktadır.

Dexofen ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Dexofen nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tablet kullanım şekline geçmeden önce prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken madde ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi) varsa ilacı kullanmanız önerilmez .
 5. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya mide-bağırsak kanaması varsa, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz; ilacı doktora danışmadan kullanmanız önerilmez.
 6. İdrar söktürücü ilaç alıyorsanız veya kusma, ishal ya da yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı), aynı etken ya da yardımcı maddeler içeren farklı ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 7. By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. 18 yaş altı kişilerde kullanılması önerilmediği gibi yaşlılarda da mide ve bağırsak problemleri oluşturabileceğinden dikkatli kullanılması önerilmektedir.
 9. Dexofentablet hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması uygun olmayan, önerilmeyen bir ilaçtır.
 10. Yukarıda yer alan liste dışında da dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. İlaç kutusu içerisinde yer alan Dexofen 25 mg tablet güncel prospektüs bilgilerini okumadan ilacı kullanmayınız.
 11. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.

Dexofen tablet kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Dexofen Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Dexofen tablet kullanımı;

 • Her 8 saatte 1 tablet olacak şekilde günlük en yüksek kullanılabilecek doz 3 kezdir. Ağrı şiddetine, ağrı tipine ve süresine göre kullanım dozu değişkenlikler gösterebilir. Günde en çok 3 kez kullanılabilir ve her doz arası 8 saat geçmelidir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması önerilir.
 • Tableti ağız yoluyla yeterince su ile birlikte tüketmeniz gerekmektedir. Ağrınızın şiddeti yüksek ise, tablet emilimi daha kolay olacağından yemeklerden 30 dakika(yarım saat) önce alınması daha uygundur.

Dexofen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Dexofen tablet yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir. Bu liste dışında da yan etkiler görülebilir. İlacı kullanma ile başlayan olağan dışı etkiler hissetmeniz durumunda ilaç kullanımını bırakarak acilen doktorunuza danışmalısınız.

Tablet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Dexofen nedir?

Cevap; Dexofen vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrı ve iltihabı tedavi etmeye yarar sağlayan bir ilaçtır.

Soru; Dexofen muadili ilaçlar nelerdir?

Cevap; Arveles tablet, Parafon Tablet, Muscoril Tablet Dexofen tablet muadili kremlerdir.

Soru; Dexofen ne için kullanılır?

Cevap; DEXOFEN, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilitinbelirti ve bulgularının tedavisi ile bel ağrısı, sırt ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti ağrıları, baş ağrısı, diş ağrısı, ameliyat sonrası ağrılar ve bayanlarda adet dönemi ağrılarının (dismenore) giderilmesinde kullanılmaktadır.

Soru; Dexofen tablet kullananların yorumları nedir?

Cevap; Tableti kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Dexofen tablet fiyatı ne kadar?

Cevap; Dexofen fiyatı 26 Ekim 2019 itibariyle 12.74₺ tldir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Dexofen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.