Dolven Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dolven Şurup Resmi

Dolven Şurup, çocukların vücudunun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan iltihaplanma, ağrı ve kısa süreli ateş tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği bir şuruptur. Makalemiz ile sizlere Dolven Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize Dolven Şurup nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Dolven Şurup Nedir?

Dolven şurup portakal kokulu ve renkli bir şuruptur. Piyasada 100ml yada 150 ml’lik bal renkli cam şişeler içerisinde reçeteli olarak satılmaktadır. Şurup içeriğinde etken madde olarak İbuprofen bulunmaktadır. İbuprofen maddesi iltihap giderici ilaçlar sınıfında yer alır. Her 5 ml’lik ölçekte 100 mg ibuprofen yer alır. Ağız yoluyla alınan Dolven Pediatrik Şurup içeriğinde yardımcı madde olarak da Sodyum Benzoat , Sodyum Sakarin, Sorbitol, Sitrik Asit Monohidrat, Polisorbat 80, Blanose CMC 12M31P, Mikrokristalin Selüloz, Sodyum Karboksimetil Selüloz, Turunç Yağı, Günbatımı Sarısı, Kinolin Sarısı, Saf Su bulunur. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise şurubu kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Mantazol krem ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Dolven şurup, ibuprofen maddesinin çocuklar için alınması amacıyla üretilmiş pediatrik şuruptur. 6 ay ve üzeri çocuklarda kısa süreli kullanım ile ateşin düşürülmesi amacıyla, hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesi amacıyla ya da çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) belirtilerinin tedavisi için doktorların reçete ettiği kremdir. Çocukların vücutlarının herhangi bir bölgesinde oluşan iltihaplanmayı da gidermeye yarar sağlar.

Dolven Şurup içeriğinde yer alan İbuprofen sayesinde iltihap giderici özelliği bulunmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonlarında iltihaplanma nedeniyle vücutta ağrı, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu durumların tedavisinde Dolven Şurup olumlu yarar sağlar.

Dolven ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Dolven nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Şurup kullanım şekline geçmeden önce Dolven prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Çocuğunuz daha önce İbufrofen, Aspirin vb. NSAİİ ilaçlara karşı daha önceden kurdeşen, astım, burun iltihabı gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyse ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Çocuğunuz içeriğinde İbuprofen ya da Dolven içeriğinde bulunan diğer maddeler bulunan başka ilaçlar kullanıyorsa, Dolven kullanmanız doz aşımına neden olabilir. Aynı anda içeriğindeki maddelere aynı olan iki ya da daha fazla eşdeğer ilaç kullanmanız önerilmez.
 4. Çocuğunuz mide bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyse,
 5. Çocuğunuz tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları(ülseratif kolit, Crohn hastalığı) vb. sahipse yada daha önceden geçirdiyse ilacı kullanmanız önerilmez.
 6. Çocuğunuzda şiddetli kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği var ise ilacı kullanmanız önerilmez.
 7. Koroner arter bypass cerrahisi (Kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemden Dolven kullanılmamalıdır.
 8. Dolven şurup dikkat edilmesi gerekenlerin devamı için Dolven Şurup Prospektüs‘ü okumalısınız. Prospektüs bilgileri arasında Dolven’in etkileşim gösterdiği ilaç listesine de ulaşabilirsiniz. Listedeki ilaçlar ile Dolven şurup aynı anda kullanılması önerilmez.
 9. Doktor tarafından teşhis edilmemiş hastalık tedavileri için kullanmak sakıncalıdır.
 10. Dolven pediatrik şurup çocuklara yönelik bir ilaç olsa da yetişkinlerde de kullanılmaktadır.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 13. Tedavi sırasında, doz aşımı yapmamaya özen göstermelisiniz. Doktorunuz kullanım süresi belirlemediyse hastalığın belirtileri ortadan kalktığı anda şurup kullanımını bırakmayınız. Doktorunuza danışarak ilaç kullanımını bırakmalısınız. Hastalığın belirtilerinin rahatlamasında en etkili düşük dozun kullanılması yan etkilerin görülme ihtimalini azaltacaktır.
 14. Dolven çocuklarda kullanımı; 7 kg altındaki ve 6 aydan küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Ateş düşürücü olarak kullanılırsa uzun süreli kullanılmamalıdır.
 15. Dolven hamilelikte ve emzirme döneminde sadece doktor onayıyla kullanılabilir. Aksi halde kullanmanız önerilmez.
 16. Dolven yaşlılarda kullanımı; böbrekleri ve karaciğeri normal çalışan yaşlılarda dozaj dikkatli ayarlanarak kullanılabilir. En düşük doz en kısa süreyle kullanılabilir.

Mantazol krem kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Dolven Şurup Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Şurup kullanımı;

 • Dozaj ayarlanması;
  • 6 ay – 1 yaş : Günde 3 defa 2.5 ml. (Yarım Ölçek Çocuk 7 kg’den ağır olmalıdır.)
  • 1 – 2 Yaş : Günde 3-4 defa 2,5 ml(Yarım Ölçek)
  • 3 – 7 Yaş : Günde 3-4 defa 5 ml(1 Ölçek)
  • 8 – 12 Yaş : Günde 3-4 defa 10 ml (2 ölçek)
  • Yetişkinlerde : Bölünmüş dozlar halinde 600-1200mg/gün (günde 3 defa 4-6 ölçek) şeklinde ayarlanabilir. Günlük doz 2400 ml geçmemelidir. Doktor önerisi ile sadece günlük doz 3200ml’ e çıkarılabilir.
 • Şurup aç karına biraz su ile verilebilir. Ancak az sayıda hastada hafif bir hazımsızlık yaşatabilir. Eğer böyle bir durum oluşursa Şurup az miktarda yiyecek yada süt ile kullanılabilir. Dolven şurup kullanımı ile birlikte ağızda ve boğa içinde geçici bir yanma hissi olabilir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayınız.

Dolven Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Dolven yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak görülebilecek Dolven Yan Etki Listesi için tıklayınız.

Şurup Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Dolven Şurup nedir?

Cevap; Dolven iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici etkiye sahip pediatrik şuruptur. Çocukların İbuprofen maddesini alabilmesi için geliştirilmiş olsa da yetişkinlerde de kullanılabilir.

Soru; Dolven muadili şuruplar nelerdir?

Cevap; İbu Fort Şurupİburamin Zero muadili şuruplardır.

Soru; Dolven şurup hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Cevap; Hamilelikte ve emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılabilir, aksi halde önerilmez.

Soru; Dolven kullananların yorumları nedir?

Cevap; Şurup kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Dolven şurup fiyatı ne kadar?

Cevap; Şurup fiyatı 17 Ağustos 2019 itibariyle 9,34 tldir. Güncel fiyat değişkenlik gösterebilir ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Dolven nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.