Düzenli Su Tüketin, Sağlıklı Yaşayın

Vücudumuzun en temel besin kaynağının su olduğunu biliyoruz. Beden, ruh ve sinir sağlığının en temel taşı da sudur doğal olarak. Vücudumuzun % 70 lik kısmını aşağı yukarı olarak su kaplamaktadır. Bu sebeple yeteri kadar su tüketilmediğinde vücutta yorgunluk, kan depolarında azalma, böbreklerde sorunlar ve böbrek hastalıkları adını verdiğimiz kum ve taş oluşumu gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebeple suyun faydalarını saymakla bitiremeyiz ancak vücudumuz için önemini maddelerle anlatmaya çalışabiliriz.

  1. Kas ağırlığı yoğun olanların kasılma ve kramplarını önleyebilir.
  2. Unutkanlık gibi beyin fonksiyonlarını düzenleyebilir. Saç problemlerinden olan kırılma, kepek, dökülmeyi yavaşlatır ve çoğu zaman önleyebilir.
  3. Hamilelik döneminde anne karnında su içinde yaşayan bebeğin gelişimi için oldukça fayda sağlayabilir. Emziren annelerin süt yapıcı en önemli besin kaynağı da yine sudur ve yeterli miktarda tüketilirse oldukça fayda sağlayabilir.
  4.  Kabızlık, bağırsak sorunları gibi sindirime dayalı problemlerin altındaki sorun su tüketiminin azlığıdır, düzenli ve bol miktarda su tüketiminde bu sorunlar azalır hatta yok olabilir.
  5. Reflü gibi bir mide sorununa iyi gelir hatta tamamen geçmesine fayda sağlayabilir. Kalp krizi riskini büyük oranda azaltabilir.
  6. Yeterli su tüketilmemesi ile birlikte pıhtılaşan ve koyulaşan kan tansiyon dengesizliklerine, çarpıntıya, ritim bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bu sebeple su tüketimi bu sıkıntıları da büyük ölçüde azaltabilir hatta yok edebilir.
  7. Grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı direnci arttırabilir.
  8. Midede çok yer kaplayabileceği gibi daha az yemeye ve metabolizmayı hızlandırmaya fayda sağlayabilir.
  9. Cilt sağlığına oldukça faydası vardır. Bol su tüketimi deriyi nemlendirip daha genç bir görünüm sağlayabilir. Yeterli miktarda su içen birinin cildi parlar, yumuşar, nemlenir ve daha dinç görünebilir.
  10. Unutkanlık gibi beyin fonksiyonlarını düzenleyebilir
  11. Saç problemlerinden olan kırılma, kepek, dökülmeyi yavaşlatır ve çoğu zaman önleyebilir.
Düzenli Su Tüket, Sağlıklı Yaşayın

Peki, vücudumuz için yeterli su miktarını nasıl anlayabiliriz diye soracak olursak; bu oran kadınlarda 2,7 litre yani 8-9 bardak iken erkeklerde 3,7 litredir. Yetişkin bir birey normal su tüketiminde günde en az 6-7 kere idrara çıkmalıdır. Eğer bu oran bu rakamların oldukça altındaysa ve idrar rengi koyuysa yeterli su tüketmediğinizin göstergesidir. Çocuklarda ise su tüketimi yaşa göre değişkenlik göstermektedir: 6-12 ay arasında 30ml ile 100 ml 1-3 yaş arasında 1-3 litre 4-8 yaş arasında 1-4 litre 9-13 yaş arasında 1-2 litre tüketim normaldir. Belirtilen oranların üzerinde su tüketilirse de her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi suyun da fazlası zarardır. Çok su tüketildiğinde böbreklere fazla yükleme olacağından suyu süzemeyeceği için kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, siroz, kronik karaciğer, bacaklarda ödem ve karında asit gibi birçok hastalığa da sebebiyet verebilir. Su da olsa su deyip geçme; azı karar çoğu zarar.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN