Elektra Plus Jel Nedir?Ne İşe Yarar?Cilde Faydaları Neler?

Ağrılı kas spazmları şikayeti ile hastaneye giden hastalara doktorların reçete ettiği Elektra Plus Jel hakkında birçok soru bizlere ulaşmaktaydı. Bu nedenle sizler için Elektra jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri gibi soruların cevaplarının yer aldığı bir makale hazırladık. Tüm ilaçları doktor bilgisi dahilinde kullanmanız önerilmektedir. Makalemiz güncel prospektüs bilgilerini içermektedir. Öncelikle Elektra Plus Jel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Elektra Plus Jel Nedir?

Elektra plus, sarı renkli berrak renkli bir jel olarak 30 ve 50 g’lık tüpler içerisinde yer alan jel formda bir ilaçtır. Cilde haricen uygulanan krem içeriğinde etken madde olarak % 1.25 a/a oranında deksketoprofen ve % 0.25 a/a oranında tiyokolşikosid içermektedir. Ayrıca içeriğinde yardımcı madde olarak Karbopol 940, trometamin, etil alkol (%96), lavanta esansı ve deiyonize su maddeleri yer alır. Elektra Plus jel içerdiği etken ve yardımcı maddeler ile kas ve eklem ağrılarını tedavisine yardımcı olabilmektedir. Elektra plus ne işe yarar detayları ile belirtelim.

Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Elektra jel içeriğinde yer alan Deksketoprofen ağrı kesici, iltihap giderici ve ateş düşürücü etki sağlayan bir maddedir. Bir diğer madde Tiyokolşikosid maddesi sayesinde kas gevşetici etki sağlar. Ağrılı kas spazmları ile alakalı oluşan hastalık belirtilerinin tedavisinde Tiyokolşikosid işe yarar. Elektra plus jel aşağıdaki hastalıkların tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Bölgesel olarak ağrıları azaltmaya, iltihabı gidermeye yarar sağlar.

Ne için kullanılır?

 • Osteoartrit (Kireçlenme)
 • Romatoid Artrit (Eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalıktır)
 • Periartrit (Eklem yumuşak dokusunun iltihaplanması)
 • Tendinit (Kas kiriş iltihabı)
 • Tenosinovit (Kar kirişinin kılıfının iltihaplanması)
 • Bursit ( Eklem çevresinde yer alan keselerin iltihaplanması)
 • Romatizmal hastalıklar
 • Ezilme ve burkulma vb. yumuşak dokuda oluşan rahatsızlık
 • Ağrı ve iltihaplanmanın yanı sıra kas gerilmesi belirtilere sahip kas-iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıkların tedavisinde Elektra jel olumlu etkilere sahiptir.

Elektra Jel Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Elektra jel nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce bazı dikkat etmeniz gereken noktaları belirtelim.

 • Jel içerisinde yer alan etken ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz var ise kullanmamalısınız.
 • İltihap giderici ilaçları kullanmanız durumunda olumsuz etkiler ile karşılaşıyorsanız jeli kullanmamalısınız.
 • Elektra jel hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 • Kanama probleminiz, kas veya kasların görev yapamaması gibi durumlar yaşıyorsanız, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız jeli kullanmamalısınız.
 • Astımınız varsa veya geçmişte asetilsalisilik asit (aspirin) veya buna benzer diğer steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar kullandıktan sonra astım atağı, akut alerjik rinit (alerjiye bağlı burun içerisinde kısa süreli iltihaplanma), burunda polip (alerjiye bağlı burun içerisinde oluşan kitleler), ürtiker (cilt döküntüsü), alerji sonucu yüz ve boğazda şişme (yüz, gözler, dudaklar veya dilde şişlik, veya solunum zorluğu) veya göğüste hırıltı meydana geldiyse jeli kullanmamalısınız.
 • Açık yaralara veya sürekli mevcut cilt lezyonlarına, ekzematöz ve iltihaplı deri bölgelerine uygulanmamalıdır.
 • Mukoza, göz ve anal ya da genital bölgeye uygulanmamalıdır. Jel tıkayıcı veya kapayıcı pansumanla uygulanmamalıdır. Elektra plus vajinaya, genital bölgeye, göz, kulak ve burun gibi mukozal bölgelere temas ettirilmemelidir. Temas etmesi halinde bol su ile temizlenmelidir.

Dikkat etmeniz gerekenlerin ardından Elektra nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Nasıl Kullanılır?

Elektra kullanımı gayet basittir, haricen uygulanır. Doktorunuz ayrıca bir kullanım talimatı vermediyse kullanımı;

 • Jel sürülecek bölge iyice temizlenir ve kurulanır. Parmak uçlarına bir miktar krem alınarak uygulanacak bölgeye ovalamak suretiyle masaj yapılır. Cildin kremi iyice emmesi gerekmektedir.
 • Jel kullanımı sonrası mutlaka eller iyice temizlenmelidir.
 • Doktorunuz ya da eczacı ayrıca bir kullanım dozajı belirtmediyse, günde 2 ya da 3 defa kullanılması önerilmektedir.

Elektra nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularının ardından Jelin yan etkileri nelerdir öğrenelim.

Yan Etkileri Nelerdir?

Elektra yan etkileri içeriğinde yer alan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir. Aşırı kullanım veya yüksek dozajda kullanım da yan etkilere neden olabilir. Jel kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler ile karşılaşırsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna danışmalısınız.

Karşılaşılabilecek yan etkiler çok seyrek görülse de ciddi olabilir.

Yan etkileri;

 • Kurdeşen,
 • Yüz, gözler, dudaklar veya dilde şişlik veya solunum zorluğu
 • Alerjik deri reaksiyonu, deri döküntüleri, dermatit (ciltte kızarıklık, şiddetli kaşıntı, şişlik, sulanma, kabuklanma, kepeklenme)
 • Fotosensitivite (ışığa duyarlılık) reaksiyonları (ciltte sıvı dolu kabarcıklar, kızarıklık)

Bu liste dışında yan etkiler ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuz bildirin. Yan etkileri de öğrendikten sonra sıkça sorulan soruların cevaplarına geçelim.

Sıkça Sorulan Soru ve Cevaplar

Soru ; Elektra plus jel fiyat 2019 ne kadar?

Cevap; En güncel 19 Tem 2019 Elektra krem fiyatı 39.99 TL olarak belirlenmiştir.

Soru ; Elektra plus jel sivilce için kullanılır mı?

Cevap; İltihap giderici özelliği nedeniyle Elektra Plus Jel sivilce iltihaplı olduğunda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Soru ; Elektra Plus Jel emziren anneler kullanabilir mi?

Cevap; Elektra jel emziren anneler ya da hamile kadınlar doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.

Soru; Elektra Plus Jel nedir, ne için kullanılır?

Cevap; Elektra plus krem ağrı kesici, iltihap giderici ve ateş düşürücü etkiye sahip kas gevşetici ilaçlar arasında yer alır. Kas ağrıları, eklem ağrıları ve iltihaplanmaları belirtilerine sahip hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Soru; Elektra plus jel çocuklarda kullanılır mı?

Cevap; Doktor tavsiyesi olmaması halinde 18 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.

Makalemiz ile sizlere Elektra Plus Jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularını cevaplarını sunduk. Ayrıca merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.