Elidel Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Elidel krem, egzama türleri, alerjik reaksiyonlar, kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi şikayetlerle doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır. Makalemiz ile sizlere Elidel krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir şeklinde sıklıkla sorulan soruların cevaplarını derledik. İlk olarak Elidel nedir sorusunun cevabını vererek başlayalım.

Elidel Krem Nedir?

Elidel krem harici olarak (cilt üzerine sürülerek) uygulanan, topikal kalsinörin inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına ait, steroid (kortizon ve benzeri maddeler) içermeyen, bir ilaçtır.

Elidel etken madde olarak pimekrolimus içerir. Her 1 gram krem de 10 mg erken madde bulunmaktadır. Cilt üzerinde oluşan birçok semptomun tedavisine yarar sağlayan Eliden içeriğinde ayrıca yardımcı madde olarak Sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setostearil sülfat, mono- ve di-gliserid, setil alkol, stearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, orta zincirli trigliserit, saf su bulunur. Krem içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez. Bu sebeple içerik bilinmelidir.

Egzama ya da alerji kremi olarak bilinen Elidel krem piyasada 30 gramlık tüplerde satışa sunulmaktadır. Elidel krem nedir öğrendik, krem ne işe yarar detayları ile ele alalım.

Elidel Krem Ne İşe Yarar?

Elidel krem, iltihap gelişiminde rol oynayan kalsinörin adlı bir maddeyi baskılar. Bu sayede deri iltihabını tedavi etmeye yardımcı olur. Egzama semptomlarından olan iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan deri hücreleri üzerinde etki göstererek tedaviye yarar sağlar. Egzama tedavisi tam anlamıyla mümkün olmasada krem ile belirtilerin( iltihap, kaşıntı, kızarıklık) şiddeti hafifletilebilir.

Atopik dermatit de özellikle çocuklarda görülen bir egzama türüdür. Elidel, 2 yaş ve üzeri çocuk, genç ve erişkin hastalarda, deride egzama (atopik dermatit) tedavisinde kullanılır. Belirtilerin erken tedavi edilmesi egzamanın ilerilemesini ve etkisinin şiddetlenmesini önler. Kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanma şiddetli olması halinde hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Nedir, ne işe yarar öğrendiğimize göre krem nasıl kullanılır göz atalım.

Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İlaç içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjinaz olması halinde kullanmanız yan etkilerin görülme ihtimalini arttıracağından önerilmez.
 • Doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanmanız önerilmez.
 • İlaç içeriğinde bulunan maddelerle eşdeğer başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz. Aynı maddeden fazla doz almanız yine yan etkiler görğlmesine neden olabilir.
 • Uçuk ya da su çiçeği gibi bakteriyel veya viral bir cilt enfeksiyonunuz varsa bu kremi kesinlikle kullanmamalısınız. 
 • Bu kremin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, cilt kanseri veya herhangi bir cilt enfeksiyonu geçirdiyseniz, genetik cilt bozukluğunuz varsa, zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz, geniş cilt alanlarında şişlik, kızarıklık veya tahriş varsa mutlaka bu bilgileri doktorunuzla paylaşın.
 • Elidel hamilelikte mutlaka doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılmalıdır. Aksi halde önerilmez, çünkü gebelik kategorisi ‘C’ olarak belirlenmiştir. Bu şu anlama gelir. Hamilelik döneminde etkilerinin tespiti için yeterince çalışma mevcut değildir.
 • Elidel emzirme döneminde kullanılması önerilmez. Yine bu konuda yeterli çalışma mevcut değildir.
 • Açık yara olan, uçuk ya da kesik bulunan bölgelere sürmeyiniz.
 • Kremi sürdükten sonra doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce kullanmaya özen gösterin.
 • Kısa süreli kullanıma uygun krem geniş bölgelere uygulanmamalıdır. Uzun süreli kullanımda rutin hergün aynı şekilde değil de belirtiler şiddetlenince kullanılması önerilir. Belirtiler (kaşıntı, kızarıklı, iltihaplanma) devam ettiği sürece kullanmaya devam etmelisiniz.
 • 6 haftalık tedaviden sonra hiçbir iyileşme belirtisi görmediğiniz takdirde doktorunuza danışınız.
 • Kremi doktorunuzun söylediği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 • Kremin göz, ağız içi, vajina içi gibi mukozal bölgelere temas etmesini engellemelisiniz. Temas halinde bolca su ile temizlemelisiniz.
 • 2 yaş ve altı bebeklerde kullanılması önerilmez.

Elidel Krem Nasıl Kullanılır?

Elidel kremi doktorunuzun veya eczacınızın belirttiği doğrultuda kullanmanız önerilir.

Krem, sabah ve akşam 1 kez toplamda 2 kez uygulanmalıdır. Kullanım şekli;

 • Kremi sürmeden önce ellerinizi iyice yıkayın ve kurulayın.
 • İlk kez kullanıyorsanız tüpün kapağındaki sivri uçla üst kapağı delin.
 • Parmak uçlarınıza az miktar da krem sıkın.
 • İnce bir tabaka halinde derinin etkilenmiş bölümüne ovalayarak sürün. Kremi tüm bölgeyi kapsayacak şekilde yedirin.

Elidel krem kullanım şeklini de belirttik, şimdi olası yan etkileri nelerdir öğrenelim.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler hissederseniz ilaç kullanımını bırakarak mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Elidel Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Elidel Kremin Faydaları Nelerdir?

Cevap; Egzama tedavisi tamamiyle mümkün olmayan bir cilt problemidir. Elidel ile egzamanın hayatı olumsuz etkileyen belirtileri hafifletilebilir. Kaşıntıyı azaltır, iltihaplanmayı azaltır.

Soru; Elidel Kullananlar Ne Diyor?

Cevap; Krem kullananlar ne diyorsa desin kulak asmamanız gerekir. Çünkü ilaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Elidel kullananların yorumları sizin için bir ölçüt sayılmamalıdır. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanabilirsiniz.

Soru; Elidel Cilt Kremi Nedir?

Cevap; Bu krem, egzamanın cilt üzerindeki kaşıntı, iltihap, tahriş ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlarını hafifletmeye yarar sağlar.

Soru; Elidel Krem Endikasyon Bilgileri Nedir?

Cevap; Elidel, beyaz renkli, kokusu kolayca yayılabilirken, iz bırakmayan bir kremdir ve piyasada 30 gramlık tüplerdesatılmaktadır.

Soru; Elidel Eşdeğeri İlaçlar Hangileridir?

Cevap; Bu krem ile eşdeğeri herhangi bir ürün yoktur.

Soru; Krem İçindekiler Nelerdir?

Krem Etken Maddesi; Pimekrolimus

Yardımcı maddeler; Sodyum hidroksit, susuz sitrik asit, benzil alkol, sodyum setostearil, sülfat mono- ve di-gliserid, setil alkol, stearil alkol, propilen glikol, oleil alkol, orta zincirli trigliserit ve saf su

Soru; Elidel Krem Kadınlar Kulübü Neler Söyleniyor?

Cevap; İlaçlar ile ilgili başka kişilerin yorumlarını önemsememelisiniz. Kadınlar kulübü yazarları da sonuçta sıradan kişilerdir. Ancak uzman görüşlerine yani doktor ya da eczacılara dikkat etmelisiniz.

Soru; Elidel Krem Niçin Kullanilir?

Cevap; Elidel deri iltihabı, kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi belirtilere sahip egzama, atopik egzama tedavisine yarar sağlar. Belirtilerin şiddetini azaltır.

Soru; Elidel Fiyatı 2019 Ne Kadar?

Bu kremin güncel fiyatı 98.15 liradır.

Soru; Elidel Krem Sigorta Karşılıyor Mu?

Cevap; Hayır. Kremin fiyatı SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Soru; Elidel Krem Sivilce Tedavisinde Kullanılır Mı?

Cevap; Elidel sivilce tedavisi için kullanılmaz.

Soru; Elidel Krem Seboreik Dermatit Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Cevap; Seboreik dermatit egzama çeşitlerinden biridir. Elidel seboreik dermatit tedavisi için de doktorlar tarafından reçete edilebilir..

Soru; Elidel Krem Kanser Neden Olur Mu?

Cevap; Yurt dışında yapılan araştırmalar bu ilacın kanserojen etkisinin olmadığını göstermektedir. Fakat kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Soru;Krem Atopik Dermatit Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Cevap; Eliden atopik dermatit tedavisinde kullanılmak üzere sıklıkla reçete edilir. 2 yaş ve üzeri kullanımı uygundur. Elidel krem bebeklerde kullanımı da mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Soru;Krem Gül Hastalığı Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Cevap; Gül hastalığı tedavisinde kullanılması önerilmez.

Soru; Elidel Gebelik Kategorisi Nedir?

Cevap; Gebelik kategorisi C’dir yani hamilik döneminde etkileri üzerince çalışma yapılmamıştır. 

Soru;Elidel Krem Ne Kadar Sure Kullanilir?

Cevap; Krem kullanım süresini doktorunuz ya da eczacınız belirleyecektir. Uzun süreli kullanıma uygun değildir. Uzun süreli kullanımlarda sadece belirtiler ortaya çıktığında geçinceye kadar kullanılabilir.

Soru;Elidel Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Cevap; Elidel hamilelikte kullanımına doktor karar verecektir. Doktor önerisi yoksa kullanılması önerilmez.

Soru;Elidel Krem Kullananlar Vitiligo Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Cevap;Doktor önerisi ile doktor kontrolü ile vitiligo tedavisinde kullanılır.

Soru;Elidel Krem Kortizonlu Mu?

Cevap; Krem formülü kesinlikle Kortizon içermez.

Makalemiz ile sizlere Elidel krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.