Eriğin Faydaları Nelerdir? En Etkileyici 13 Faydası

Bahar mevsimiyle birlikte akla gelen ve çoğu insanın bir an önce tezgahlarda yer almasını beklediği erik birçok sağlık faydası ile de öne çıkıyor. Bu yazımızda sizlere lezzetine doyamadığınız eriğin faydaları nelerdir, en etkileyici 13 sağlık faydası nedir sorularının cevaplarını sunuyoruz.

Erik nedir?

Erik, gülgiller familyasından Prunus cinsinden meyvesi yenen bazı ağaç türlerinin ortak adıdır. Bilimsel olarak Prunus Domestica olarak sınıflandırılmıştır. Ağız sulandıran erikler Subgenus Prunus ailesine aittir. Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç her tarafta yetişir. Dünya genelinde yaygın olarak tüketilmektedir.

Eriğin faydaları arasında kilo vermeyi teşvik etmek, sağlıklı hamileliği desteklemek, kan akışını teşvik etmek, maküler dejenerasyonu önlemek, hücresel sağlığını teşvik etmek, kanserli hücrelerle savaşmak, grip önlemek, psikolojik sağlığı korumak, metabolik hızı artırmak, demiri absorbe etmeye yardımcı olmak, elektrolit dengesine yardımcı olmak, kusursuz cildi desteklemek ve saç parlamasını sağlamak yer almaktadır.

Günlük olarak organik erik tüketmek sayısız fayda sağlayabilir. Kanseri önleyici özellikler, bu harika meyveyi diğerlerinden ayıran özelliklerdir. 

Eriğin Besin Değeri

 • Kalsiyum 6 mg
 • Bakır 057 mg
 • Folates 5g
 • Demir 17 mg
 • Magnezyum 7 mg
 • Selenyum 0 g
 • A Vitamini 346 IU
 • Karbonhidratlar 42 g
 • C vitamini 5 mg
 • E vitamini 26 mg
 • Diyet Lif 40 g

Erik aynı zamanda kateşinler, kersetin , antosiyaninler ve klorojenik asitler gibi çeşitli bileşiklerin güçlü bir kaynağıdır.

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Eriğin Faydaları Maddeler Halinde

1. Erik kilo vermenize yardımcı olur.

Obezite hastaları için taze erik tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Beslenme uzmanları, tatlı ve ekşi meyvelerin, metabolik sendroma katkıda bulunan faktörlerin üstesinden gelmek için gerekli olan besleyici özelliklerle yüklendiğini öne sürmektedir. Ayrıca etkili bir şekilde ekstra kilo veren yağ hücrelerini sökebilecek anti-enflamatuar bileşenler de içerir.

Ayrıca, aşırı kilolu insanlar şekerli yiyecekleri tüketmekten kaçınırlar. İşte bu noktada eriğin faydaları devreye giriyor. Erik şeker isteklerinizi etkili bir şekilde engelleyebilir. Ayrıca eriklerde bulunan diyet lifinin obez veya aşırı kilolu bireylerde doygunluk seviyelerini kontrol ettiği bilinmektedir.  Her iki faktör de kilo verme yolculuğunuzu kolaylaştırabilir.

2. Eriğin faydalarından biri de kan akışını arttırmasıdır.

Erikleri günlük diyetinize dahil etmek, vücudunuzdaki kan akışını artırabilir; bu da hiç şüphesiz kardiyovasküler sağlığınız için faydalıdır. Meyveyi düzenli olarak tükettiğinizde, içinde bulunan besinler, sonuçta atar damarlarınızda yeterli kan akışına yol açar.

Bu şekilde, kalp vuruşları, ateroskleroz ve kalp krizi gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarından uzak durabilirsiniz. Antioksidanlarla zenginleştirilmiş, Erik kalbiniz dahil vücut organlarında oksidatif stresin önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Eriğin hücresel sağlığı destekleyen faydası vardır.

Günlük olarak erik tüketerek hücresel sağlığınızı koruyabilirsiniz. Erik bakır ve demir içeren bir maden santrali gibidir. Bu mineraller, kırmızı kan hücrelerinin büyümesi ve kanın saflaştırılması konusunda çok önemlidir.

Eriğin içerisinde bulunan bakırın ayrıca sinir sistemini iyileştirdiği ve kollajen ürettiği bilinmektedir. 

4. Erik hamile kadınlar için besleyicidir.

Beslenme uzmanları, hamilelikte haftada en az 2 – 3 porsiyon organik erik tüketmeyi önerir. Çok sayıda besin ve sağlık faydaları içeren meyvelerden biridir. Bu nedenle; hamilelik döneminde anneler bunu doktor kontrolünde diyetlerine dahil etmelidir.

Meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, doğuştan hastalıklarla ilişkili riskleri hafifleterek fetüsün sağlıklı gelişmesini sağlar. Erikler vücudunuzu görme, kemik, hücresel sağlık vb. durumlarını iyileştirerek güçlendirir. Antioksidanlarla zenginleştirilen erikler, hamilelik sırasında bağışıklık kazanmanıza neden olur ve çeşitli enfeksiyonları önleyebilir.

5. Maküler dejenerasyonu önler.

Eriğin içerisinde bol miktarda A vitamini ve beta karoten bulabilirsiniz. Beta karoten, makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı sağlık hastalıklarının tedavisi konusunda da oldukça faydalıdır. Ayrıca, gözleriniz hassas bir organdır ve çeşitli dış ve iç faktörlerden etkilenebilir. Erik tüketimi ile göz sağlığı da desteklenebilir.

6. Kanser hücreleri ile mücadele eder.

Düzenli olarak organik erik tüketerek, meme ve karaciğer kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Erik Oksidatif stres ve serbest radikal gibi faktörleri hafifletmek için gerekli olan antioksidanların bir deposu gibidir.

7. Eriğin faydaları arasında etkileyici olanlardan biri de vücudun elektrolit dengesini desteklemesidir.

Meyvede bulunan yüksek potasyum içeriğinin, vücudunuzdaki hücre ve doku işleyişinde etkili olduğu söylenir. Erikler ayrıca kas kasılmasını düzenlemek ve vücutta elektrolit dengesini kolaylaştıran çeşitli vücut kaynaklarını dengelemek için de gereklidir.

8. Erik grip gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucudur.

Tüm erik veya suyunun tüketilmesinin çok sayıda lektin molekülü içerdiği için İnfluenza virüsü ile savaşabileceğini biliyor muydunuz? Viral alerji ve hastalıkların başlangıcından korunmak için Japonya’da yaygın olarak tüketilmektedir.

9. Eriğin psikolojik sağlığı koruyucu faydaları vardır.

Gerçekten inanılmaz, ancak psikolojik sağlığınızı korumak için erik tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanları, zihinsel sağlığın tahrip edilmesinde önemli rol oynayan endişe ve stresi azaltmak için erik tüketimini önerir.

10. Metabolik Hızı Artırır.

Tek bir porsiyon taze erik yiyerek metabolizmanızı artırabilirsiniz. Vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan yeterli miktarda diyet lifi sağlar. İşlem, metabolik hızınızı doğal olarak artırır. Metabolizmanız iyi çalıştığında, sonuçta genel olarak refahınızı olumlu yönde etkileyecektir.

11. Demir İhtiyacınızı karşılar.

Vücudunuzun besinlerden herhangi bir engel olmadan demiri emmesi gerekir. C vitamini almak söz konusu olduğunda mineral gereklidir. C vitamini, çeşitli iltihaplar ve enfeksiyonların yanı sıra serbest radikallerin olumsuz etkilerinden bağışıklığınızı önlemek için esastır. Ancak, meyvenin aşırı tüketilmesinden kaçınmalısınız. Eriğin faydalarından yararlanmak için dozunda tüketilmesi önemlidir.

12. Kusursuz Cilt İçin Erik Faydalıdır.

Çeşitli vitamin ve mineralleri içeren uygun besin seviyelerini sağlar. Kusursuz ve bebeğin yumuşak tenini elde etmek istiyorsanız, besinler gereklidir. Meyvenin düzenli olarak tüketilmesi, cildinizi gençleştirerek kolajen ve elastikiyeti teşvik eder. Bu nedenle, cildinizi beslemek için erik tüketimini beslenmenize dahil etmeniz önerilir.

13. Parlayan Saçlar için Erik faydalıdır.

Tıpkı cilt gibi, saçınızın da konsantrasyona ihtiyacı var. Saçınızın kaybolmuş parlamasını gidermek için düzenli olarak erik tüketmelisiniz. Saç sağlığınızı önemli ölçüde olumsuz etkileyen çevre ve UV ışınlarıdır. Ancak, erik tüketerek bol miktarda E vitamini alabilir ve tüm bu olumsuz faktörleri önleyebilirsiniz.

Eriğin faydaları etkileyici değil mi? Peki zararları da var mıdır bir göz atalım.

Eriğin Zararları Nelerdir?

 • Eriği her ne kadar tuza banarak yemeyi çok sevsek de, bu şekilde yemenin tansiyon ve böbrek rahatsızlığına yol açabileceğini unutmamak gerekir.
 • Aşırı erik yemek yan etkilere sebep olabilmektedir (karın ağrısı gibi).
 • Şeker hastaları kuru eriğin tüketiminde dikkatli olmalı, diyet listelerindeki miktarın üstünde yememeleri gerekir.
 • Eriğin güzelce yıkanmasına özen gösterilmediği takdirde kimyasal artıklar nedeniyle zararlara maruz kalınabilir.

Alt çizgi

Eriğin faydaları gerçekten etkileyici değil mi? Okurken yok artık demiş olabilirsiniz ancak unutulmamalıdır ki doğadaki tüm bitkiler, meyveler bir fayda sağlamak için vardır. Bilimsel olarak incelemeler sonucu eriğin faydaları bulunmuştur. Yeterli ve çok fazla aşırıya kaçmadan erik tüketerek eriğin faydalarından yararlanabilirsiniz. Eriğin faydaları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Kaynak; https://www.naturalfoodseries.com/13-benefits-plums/

Sizin İçin Seçilenler