Etotio Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Etotio 400mg tablet resmi

Etotio tablet, kas ve iskelet sisteminde oluşan iltihaplanma, ağrı gibi şikayetlerle doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır. Bilinçsiz ilaç kullanımı yan etkiler görülmesine neden olabileceği herkes tarafından bilinir. Makalemiz ile sizlere Etotio tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir şeklinde sıklıkla sorulan soruların cevaplarını derledik. Öncelikle Etotio tablet nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Etotio Tablet Nedir?

Etotio 400 mg tablet, piyasada blister ambalaj içerisinde 20 film tablet olarak satışa sunulmuştur. İlaç içeriğinde etken madde olarak Etodolak, Tiyokolşikosid maddelerini içermektedir. Her bir film tablet içerisinde 400 mg Etodolak, 8 mg Tiyokolşikosid maddeleri yer alır. Etotio içerisinde ayrıca yardımcı madde olarak laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta glikolat, kolloidal silikondioksit, polivinilpirolidon, magnezyum stearat, Film kaplamada; hidroksipropilmetilselüloz1 , titanyumdioksit1 , polietilen glikol4001 bulunur. İçeriğinde yer alan maddelerle bazı sağlık problemlerinin tedavisine yarar sağlayan Etotio tablet ne işe yarar detaylarıyla ele alalım.

Etotio Tablet Ne İşe Yarar?

Hareketli işlerde çalışanlarda ya da gün içerisinde sıklıkla ayak üzerinde kalan kişilerde sık sık kaslarda gerilmeler görülebilir. Sporcuları da bu gruba ekleyebiliriz. Beyin ve omurilik genelde bu kas gerginliğine neden olmaktadır. Kasların aşırı gerilmesini tedavi etmeye yarar sağlayan Etotio kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahiptir.

Etotio tablet ayrıca yine kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları arasında sayılan eklemlerde harabiyet ve kireçlenme(Osteartrit) tedavisine yarar sağlamaktadır.

Etotio tablet eklem dışı romatizma ve ani ortaya çıkan omurilik kaynaklı ağrılı kas spazmlarının tedavisine yardımcı olur. Omurganın ağrılı durağan hastalık belirtilerinin tedavisinde, travma ve ameliyat sonrasında oluşan ağrılarda tedaviye olumlu yarar sağlar.

Etotio tablet nedir, ne işe yarar belirttik, ilaç nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler listesine göz atalım.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İlaç içerisinde yer alan etken ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz olması halinde ilacı kullanmanız önerilmemektedir. İlacı kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgilerini okumayı unutmayınız.
 • Etotio içerisinde yer alan maddelere sahip başka ilaçlarla birlikte kullanılması doz aşımına neden olabileceğinden mutlaka kullandığınız hali hazırda ilaçları doktorunuz ile paylaşmanız önerilir.
 • Ciddi kalp yetmezliğiniz, şiddetli böbrek veya  karaciğer yetmezliğiniz varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da kasların görev yapamaması (kasılamaması) durumu varsa ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi), aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri veya mide-bağırsak kanaması varsa; kullanmanız önerilmez.
 • By-pas ameliyatı öncesi ve sonrası ağrıların tedavisi için kullanılması önerilmez.
 • İlacı doktorunuzun belirtiği sürede kullanmaya özen gösterin. Uzun süreli kullanıma uygun olmayan Etotio tabletin 7 günden fazla süre kullanılması önerilmez.
 • Kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla birlikte bir mide koruyucu ilaç kullanmanız yararlı olacağından önerilmektedir.
 • Özellikle yaşlı hastalarda kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama veya delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 • Alkol ile birlikte almayınız, mide hasarı riski artabilir.
 • Kullanımı baş dönmesine ve sersemliğe sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 • 16 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması uygun olmadığından önerilmez.
 • Etotio tablet hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Tüm bu uyarıların ardından Etotio nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Nasıl Kullanılır?

İlaç kullanımı ile alakalaı doktorunuzun ya da eczacınızın talimatlarına uymaya özen göstermelisiniz. Unutulan dozları atlayarak kullanıma devam etmeye özen göstermelisiniz. Doktorunuz veya eczacınız ayrıca bir kullanım şekli belirtmediyse standart kullanım şekli;

 • Etotio tok karna kullanıma uygun bir ilaçtır. Her doz alımında bir bardak su ile birlikte ağız yoluyla alınmalıdır.
 • Yetişkinlerde günlük 2 kez 1 tablet olmak üzere olmalıdır. Her doz arası 12 saat ara verilmesi gerekir. Bu nedenle sabah ve akşam olarak 2 kez 1’er tablet kullanılabilir.
 • Günde 2 tabletten fazla alınması yan etkilere neden olabilir.
 • 7 günden daha fazla üst üste kullanmanız önerilmeyen ilaç doktorunuzun belirttiği sürede kullanmaya özen gösterin.

Şimdi sırada sıklıkla bahsettiğimiz ve uyardığımız yan etkiler neler göz atalım.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Karın ağrısı,
 2. Nefes almada güçlük,
 3. Kurdeşen,
 4. Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik alerjik reaksiyon nedeniyle görülebilir. Seyrek olarak görülen bu etkiler ciddi yan etkilerdir. Herhangi biri ile karşılaşırsanız ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışmalısınız.

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 1. Baş dönmesi,
 2. Sinirlilik,
 3. Depresyon,
 4. Halsizlik,
 5. Yorgunluk,
 6. Bulanık görme,
 7. Kulak çınlaması,
 8. Titreme,
 9. Ateş,
 10. Kaşıntı,
 11. Döküntü,
 12. Sık idrar,mide yanması, mide bulantısı, ishal, kabızlık ise ilacın yaygın görülen yan etkilerdir.

Bu liste dışında da etkiler görülebilir. İlaç kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler hissederseniz ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışın.

Etotio Tablet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Etotio Ne İlacı ?

Cevap; Kas ve eklemlerde oluşan ağrıları ve iltihaplanmayı gidermeye yarar sağlayan kas gevşetici bir ilaçtır.

Soru; Etotio 400 mg fiyatı ne kadar?

Cevap; Etotio fiyat 33.85 Tl’dir. 2020 şubat ayı için geçerli fiyattır, değişkenlik gösterebilir.

Soru; Muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap; Etotio muadili ilaçlar Deksit 25mg/ 4mg, Dexcoril 25mg/ 8mg, Etofam 400 mg/ 20mg sayılabilir.

Soru; Etotio diş ağrısına iyi gelir mi?

Cevap; Kas gevşetici, ağrı kesici Etotio diş ağrısı için doktor onayı olmadan kullanılması önerilmez.

Soru; Etotio kullanıcı yorumları neler?

Cevap; Her ilacın kişiler üzerinde etkileri farklı olabileceğinden Etotio kullananlar ne diyor merak etmeniz önerilmez. İlaçlar ile ilgili kulaktan dolma bilgilere itibar etmemelisiniz.

Soru; Etotio neye iyi gelir?

Cevap; Kas ve iskelet sistemi ile alakalı sağlık problemlerine iyi gelir. Ne işe yarar bölümüne bakabilirsiniz.

Soru; Çocuklarda kullanılır mı?

Cevap; Etotio 400 mg çocuklarda kullanılması önerilmez. 16 yaş ve üzeri yetişkinlerde kullanıma uygundur.

Soru; Etotio tablet prospektüs bilgileri nelerdir?

Cevap; En güncel Etotio prospektüs için tıklayınız.

Soru; Etotio ne zaman etki eder?

Cevap; Etkisini hızlı gösteren bir ilaçtır. 7 gün art arda kullanmanız halinde etki görülmezse kullanmayı bırakmanız önerilmektedir.

Makalemiz ile sizlere Etotio tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın..