Evde Diş Ağrısı Tedavisi İçin 4 Etkili Doğal Yöntem

Diş ağrısı, yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunun ciddi bir bölümünün hayatının herhangi bir döneminde yaşadığı sağlık problemidir. Diş ağrısı ciddi derecede acı verici olabildiğinden uyku düzenini bozmadan, yaptığınız herhangi bir işe konsantre olmamanıza kadar birçok olumsuz duruma neden olabilir. Diş ağrılarının nedenleri arasında iltihaplanma, çürüme ve diş etki kaynaklı problemler olabilir. Düzenli sürelerle diş hekimine giderek, günlük diş bakımını yaparak bu problemlerin oluşumunu önlemeniz mümkün ancak özellikle içerisinde bulunduğumuz salgın döneminde doktora gitmekten çekiniyor olabilirsiniz. İşlerinizin yoğunluğu nedeniyle tedaviyi ertelemek isteyebilirsiniz. Makalemiz ile sizlere böyle durumlarda evde uygulayabileceğiniz basit birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Diş ağrısından duramıyorum, evde diş ağrısı çözümü nedir, diş ağrısını ne geçirir, diş ağrısı nasıl geçer sorularına cevap olabilecek evde diş ağrısını geçirme yöntemleri makalemizin devamında sizleri bekliyor.

Diş Ağrısı Tedavisi İçin En İyi 4 Doğal Tedavi Yöntemi

1.Karanfil Yağı

Karanfil yağının diş ağrılarını iyileştirmek için kullanılması eski medeniyetlere kadar dayansa da bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Karanfil yağı güçlü bir iltihap giderici etkiye sahiptir. Piyasada satılan birçok diş macununun yapımında da kullanılan karanfil yağı içeriğinde anti-inflamatuar olan öjenol maddesi içermektedir. Ayrıca karanfil yağı, hastanelerde iğne yapmadan önce kullanılan benzokain maddesi kadar uyuşturucu etkiye sahiptir. Diş ağrısı tedavisi için karanfil yağı kullanıldığında uyuşturucu etkisi ile ağrı hissini azaltmak ve iltihaplanmayı gidermek mümkündür.

Evde diş ağrısı tedavisi için karanfil kullanımı; Eğer evinizde karanfil yağı var ise bir damla ağrıyan diş üzerine damlatmak yeterli olacaktır. Evde karanfil yağı yok, tane karanfil varsa onu da ezerek bir damla su ile ıslatıp macun şeklinde ağrıyan diş üzerine sürebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde karanfil kullanımı; Diş çıkaran bebeklerde birçok huysuzluk gözlemlenebilir. Bu durum bebek kadar anne – baba için de olumsuz etkiye sahiptir. Bir damla karanfil yağı ile bir damla hindistan cevizi yağı karıştırılarak bebeğin damaklarına sürülerek ağrı tedavisi sağlanabilir.

2. Tuzlu Su İle Gargara

Diş ağrısı tedavisi için tuzlu su ile gargara aslında halk arasında en çok bilinen ya da uygulanan yöntemlerden biridir. Deniz tuzu ile gargara yapmak en etkili sonuçlar sağlasa da her daim deniz tuzuna ulaşmak zor olabilir. Tuzlu su anti-bakteriyel yani mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Tuzlu su ile gargara yapıldığında diş üzerindeki mikropların etkisi hafifletilerek analjezik etkisi ile ağrı giderilebilir.

Diş ağrısını tedavi etmek için ilk tercih deniz tuzu yoksa himalaya tuzu kullanılabilir. Oda yok ise sofra tuzu kullanılabilir.

3. Nane Yağı

Nane yağı içeriğinde mentol bulunur. Mentol içeriği nedeniyle nane yağı diş ağrısı tedavisi için evde kullanabileceğiniz en etkili doğal elemanlardan bir tanesidir. Nane yağı ağrılı bölgeyi uyuşturarak ağrı hissinin azaltılmasına yardımcı olur. Nane yağı ve mentol üzerine yapılan birçok çalışma ile bu tedavi yöntemi ispatlanmıştır.

Evde diş ağrısı tedavisi için bir damla nane yağını ağrılı bölgeye sürmeniz yeterlidir.

4. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin mikrop öldürücü etkisi yaygın olarak bilinen ve ispatlanmış bir gerçektir. Güçlü bir mikrop öldürücü etkiye sahip olmasının yanında güçlü de bir temizleyicidir. Evde diş ağrısı tedavisi için elma sirkesi kullanılması hızlı etki sağlayarak ağrı hissini azaltır. İltihaplanmayı gidermesi için düzenli kullanılması gerekir.

Diş ağrılarını geçirmek için elma sirkesi kullanımı; Yarım fincan elma sirkesi ile yarım fincan tuzlu suyu karıştırın. Karışımı ağzında gargara yaparak yutmadan tükürün. Diş ağrınızın hızlıca geçeceğini hissedeceksiniz.

Diş Ağrısı Tedavisi İçin İzlenecek Adımlar

Diş ağrısının tedavisi için yazımızın üst kısmında bahsettiğimiz 4 yöntemin 3 tanesini bir arada kullanmanız hızlıca ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Yapacağınız ilk şey tuzlu su ile elma sirkesini bir fincanda birleştirerek 2 dakika boyunca gargara yapın.
  2. 1 damla Karanfil yağı ile 1 damla nane yağını karıştırın. (İkisi bir arada yoksa bir tanesi de yeterlidir.)
  3. Ağrılı bölgeye doğrudan sürün.

Uygulayacağınız bu basit 4 doğal yöntem ile diş ağrılarından hızlıca kurtulmanız mümkün olacaktır. Bu yöntemleri uygulamanıza rağmen ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün görülmüyorsa mutlaka bir diş hekimine başvurmayı deneyiniz. Şeker tüketimini düşürmek de diş sağlığına olumlu yönde etki eder çünkü şeker diş ağrısına ve iltihaplanmaya neden olan maya ve bakterileri besler.

Diş Ağrısı Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

Soru; Kırık diş ağrısına ne iyi gelir?

Cevap; Kırık diş ya da sağlam diş fark etmez ağrıya neden olan bakterilerdir. Bu bakterilerin temizlenmesi için elma sirkesi ile tuzlu su karışımı ile gara gara yapmanız ağrıya iyi gelir.

Soru; Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir?

Cevap; Dolgulu diş ağrılarının tedavisi için evde bulunan karanfil kullanılabilir. 2 adet karanfili çatal veya havan yardımıyla ezip içine biraz zeytinyağı ekleyerek oluşturacağınız karışımı dişe sürmeniz yeterli olacaktır.

Soru; Diş ağrısına ne iyi gelir dua?

Cevap; İnanç her zaman önemlidir. Canımız yandığında ilk sığındığımız liman inandığımız yaradan olur. Diş ağrısı yaşadığınızda okuyabileceğiniz dua;

Arapçası: ”Allâhumme ezhib ‘anhu sûe mâ yecidu ve fahşehû bida’veti nebiyyike’l mekîni’l mubâraki ‘indek.”

Türkçesi: Allah’ım! Senin indinde mübarek ve muhterem olan peygamberimizin duası vesilesiyle bu dişte bulunan ağrıyı gider.

Soru; Çoçuklarda diş ağrısı ne iyi gelir?

Cevap; Çocuklarda diş ağrısı için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta çocuğunuzun bu kullanılan maddelere alerjisi olmamasıdır.

Soru; Hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir?

Cevap; Hamilelikte diş problemleri artar. Özellikle vücuttaki kalsiyum değerinin azalması dişlerde kırık, yıpranma, içi boşalma gibi sorunlara neden olur. Hamilelikte ilaç kullanımı da minimize edildiğinden evde diş ağrısı tedavi yöntemlerini uygulamak daha mantıklı olabilir.

  • Dişin ağrılı bölgesini yumuşak bir fırça ve diş ipi ile temizlemek hamilelikte diş ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
  • Tuzlu su ve elma sirkesi ile gargara yapmak ağrıları azaltır.
  • Yemek yerken ağrının olmadığı taraftaki dişleri kullanmak uyulması gereken bir kuraldır.
  • Çenenin üzerine ya da iltihaptan dolayı yüzdeki şiş bölgeye soğuk kompres(buz torbası vb.) yapmak ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Makalemiz ile sizlere evde diş ağrısını geçiren doğal yöntemlerden bahsettik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..