Exoderil Krem Nedir? Niçin Kullanılır? Yan Etkileri

Exoderil krem, mantar tedavisi için doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır.
Sizlere bu yazımızda Exoderil krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde soruların cevaplarını derledik. İyi okumalar..

Exoderil krem nedir?

EXODERİL 15 g ve 30 g’lik tüp ambalajlarda satılan bir mantar kremidir. Deride oluşan mantar enfeksiyonlarının lokal tedavisinde Exoderil krem kullanılır. Mantar kaşıntılı oluştuğunda gerçekten kaşıntısı dayanılamaz hal alır. Cilt kaşındıkça kanamaya başlar ve yara oluşur. Mantar tedavi edilmezse vücutta yayılır. Exoderil, içeriğinde bulunan naftitin sayesinde deri mantarları, maya mantarları, küf mantarları ve diğer mantarlara karşı etkinlik gösterir. Exoderil krem ayrıca mantar enfeksiyonlarında sıklıkla oluşan birçok bakteriye karşı da etkili olur. Exoderil iltihap giderici etkiye sahiptir ve kaşıntıyı hızla azaltır.

Exoderil doktorların çok sık reçete ettiği etkili bir mantar kremidir.

Exoderil krem Ne İşe Yarar? 

Exoderil;

 • Deri veya deri kıvrımlarında oluşan mantar enfeksiyonları (kızarıklık, pullanma ve şişkinlik ya da kaşıntılı kabarcıklar olarak görülür)
 • Parmak arasında oluşan mantarlar
 • Tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonları
 • Derinin kandida enfeksiyonları nedeniyle oluşan mantar
 • Pityriasis versicolor (deri yüzeyindeki mantarın üremesi ile oluşan bir deri hastalığı)
 • Kaşıntılı veya kaşıntısız iltihaplı deri mantarlarının tedavisi için kullanılır.

Peki krem nasıl kullanılır sorusunun cevabını da merak ediyor musunuz, haydi öğrenelim..

Exoderil krem nasıl kullanılır?

Exoderil krem doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılmalıdır. Doktorunuzun söyledi şekilde kullanmanız exoderil yan etkileri ile karşılaşma olasılığınızı azaltır. Exoderil yan etkileri içeriğindeki maddelere alerjiniz var ise yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Exoderil kullanımı şekli; hastalıklı deri bölgesine akşam yatmadan önce ince bir tabaka halinde sürülmesi şeklindedir. Krem sürüldükten sonra bölge hafifçe ovuşturulur. Her uygulamada hastalıklı deri bölgesi atlanmadan bütününe ve bu bölge dışındaki sağlıklı derinin 2 cm kadar dış bölümüne de sürülmelidir. Deri kıvrımları arasında oluşan mantarlarda, ilaç sürüldükten sonra, gece boyunca kıvrımlar arasına ince bir gaz bezi konması tavsiye edilir.

Tırnakta oluşan enfeksiyonlar için öncelikle, tırnak mümkün olduğu kadar dipten kesilir. Günde bir defa exoderil krem uygulanır ve tırnak içine doğru ovuşturularak uygulanır. Hasta tırnak yara bandı yardımıyla kapatılmalıdır.

Exoderil ile mantar tedavisi yeterince uzun süre kullanım sonucu başarı gösterir. Hastalığın tekrarını engellemek için belirtiler kaybolsa bile en az iki hafta sonrasına kadar uygulamaya devam edilmesi gerekir.

Mantar tedavisi için dikkat edilmesi gereken diğer ipuçları ;

 1. Giysilerin günlük değiştirilmesi gerekir çünlü mantar enfeksiyonuna yol açan organizmalar giysilerinize geçebilir.
 2. Dar ve hava geçirmeyen giysiler giymekten kaçınarak derinin hava alması sağlanmalıdır (dar ayakkabılar içerisine sentetik çoraplar giyilmemelidir mesela)
 3. Mantar olan bölgenin her gün yıkanması gerekir. Yıkandıktan sonra bölge kurulanmalıdır. Kullanılan bez ve havlular her gün değiştirilmelidir.
 4. Ayakta mantar enfeksiyonu oluştuysa, başkalarına bulaşmasını engellemek ve enfeksiyonun tekrarlamasına sebep olmamak için evde, havuzda veya otel gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
 5. Mantar enfeksiyonu tamamen yok oluncaya kadar sauna veya buhar banyosuna gidilmemelidir.

Deri üzerine veya tırnaklara sürülerek uygulanan exoderil kremi uygulamadan önce hastalıklı deri ya da tırnak bölgesi ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkanan bölge sonra iyice kurutulmalıdır.

Exoderil Çocuklarda kullanımı nasıl olmalıdır?

Exoderil 12 yaş üstü çocuklar için kullanıma uygun görülmektedir. 12 yaş altı için tavsiye edilmez.

Tedavi süresi hastalığa göre değişebilirken genel olarak, dermatofit enfeksiyonlarında 2-4 hafta, ağır durumlarda 4-8 hafta, yüzeyel kandidozda 4 hafta, tırnak mikozlarında 6 aya kadar, pityriasis versicolor’da 2 hafta kadar sürebilir.

Exoderil krem yan etkileri nelerdir?

Exoderil krem içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlılığı olanlar exoderil krem yan etkileri ile karşılaşabilir.

Exoderil krem yan etkileri ;

Yaygın ,

 • Deride yanma, batma,
 • Kaşıntı

Yaygın olmayan ,

 • Eritem (deri üzerinde oluşan kızarıklık),
 • deri hassasiyeti

Exoderil yan etkileri kısa sürelidir ve kullanımın kesilmesi gerekmez.

Exoderil Krem – Sıkça Sorulan Sorular

 • Exoderil krem hamilelikte kullanılır mı
  Exoderil krem hamilelikte kullanılabilir. Doktorunuza danışarak kullanmanız daha faydalı olacaktır.
 • Exoderil krem emzirme döneminde kullanılır mı?
  Evet, exoderil krem emzirme döneminde kullanılabilir.
 • Exoderil krem kaşıntı için kullanılır mı?
  Evet,  Exoderil krem kaşıntı için kullanılabilir.
 • Exoderil krem günde kaç kez kullanılmalıdır?
 • Exoderil günde bir kez veya günde iki kez kullanılması uygundur.
 • Exoderil Kremi aç karna mı tok karna mı uygulamalıyız?
  Aç karna ya da tok karna Exoderil uygulayabilirsiniz.
 • Makine, araç kullanımına olumsuz etkisi olur mu?
  Eğer Exoderil Krem kullanırken, baş dönmesi, hipotansiyon veya yan etkisi olarak bir baş ağrısı, uyuşukluk yaşarsanız o zaman araç veya ağır iş makinesi kullanmanız güvenli olmayabilir. İlaç kullanmanız uykuya, baş dönmesine neden oluyorsa  veya kan basıncınız ilaç yüzünden düşürüyorsa araç sürülmesi tavsiye edilmez. Eczacılar ayrıca, alkol ile uyuşukluk yan etkilerini yoğunlaştırdığı için hastalara alkol almamalarını da tavsiye eder .
 • Exoderil krem ne kadar, Exoderil krem fiyat?
 • Exoderil krem ne kadar sorusunun cevabı, exolderil krem fiyat ;
  EXODERIL 8699516510695 17.39TL

Exoderil Krem Kullananlar

Exoderil krem mantar tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği bir kremdir. Exoderil kullananlar, net ortamında yaptıkları yorumlarda exoderil kremin uygun dozda ve uygun sürede kullanılması durumunda kesinlikle başarılı olduğundan bahsetmektedirler. Yan etkileri olarak da Exoderil güvenli olarak yorumlanmaktadır. Exoderil krem kullananlar olumlu bulabilir ancak her krem herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Bu yazımız ile Exoderil ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin İçin Seçilenler