Fenistil Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Kullanımı

Fenistil Jel Resmi

Fenistil Jel alerji nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılı semptomların ya da arı sokması, böcek ısırması gibi durumların tedavisinde doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bir kremdir. Alerji ve kaşıntı giderici etkiye sahip olan Fenistil jel hakkında bilgi edinmeden kullanılması yan etkiler görülmesine neden olabilir. Makalemiz ile Fenistil jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını bir araya getirdik. Öncelikle jel nedir, içeriğinde hangi maddeler var öğrenelim.

Fenistil Jel Nedir? İçeriği Hangi Maddelerden Oluşuyor?

Fenistil piyasada 30 gr ağırlığında aliminyum tüp içerisinde reçeteli satılan bir jeldir. Fiyat olarak uygun olan jel doktorlar tarafından hastalara sıklıkla önerilmektedir. Fenistil renksiz, kokusuz bir jeldir. İçeriğinde etken madde olarak %0.1 oranında (1 mg/g) dimetinden maleat yer alırken yardımcı madde olarak da Benzalkonyum klorür, sodyum edetat, karbomer, propilen glikol, sodyum hidroksit (pH için), saf su yer alır. Bu maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmanız yan etkilere neden olabilir. Ayrıca bu maddeleri içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız birlikte kullanımı aşırı doz sorunu oluşturur yan etkilere neden olabilir. Doktorunuza kullandığınız ilaçları ve sahip olduğunuz hastalıkları söylemeyi ihmal etmeyin. Fenistil nedir öğrendikten sonra biraz daha detaylı Fenistil jel ne için kullanılır öğrenelim.

Fenistil Ne İçin Kullanılır?

Fenistil jel alerjik vakalar sonucu ortaya çıkan kaşıntı, iltihap, kuruluk, döküntü gibi semptomları tedavi etmek için kullanılır. Cilde uygulandıktan birkaç dakika içerisinde iritasyonu ve kaşıntıyı giderir. Ayrıca arı sokması, böcek ısırması gibi durumlarda da tedavi için kullanılır. Fenistil jel iltihabi olmayan cilt reaksiyonlarını azaltır. Güneş yanıkları, döküntü(ürtiker) ve birinci derece hafif yanıkların tedavisinde olumlu yarar sağlar. Bu sayılan rahatsızlıklar acı vericidir. Bu acı hissini azaltırken, bölgenin hücrelerinin yenilenmesini hızlandırarak bölgenin iyileşmesini sağlar. Fenistil ne için kullanılır öğrendiniz, jel nasıl kullanılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Fenistil Nasıl Kullanılır?

Fenistil jeli bebeklerin ve küçük çocukların geniş cilt alanlarında enflamasyon ve soyulma varsa kullanılması önerilmez. Açık yaralar üzerine direk uygulanması önerilmez. Jeli sürdükten sonra uzun süre güneşe maruz bırakmanız halinde yan etkiler görülebilir. Çok ciddi kaşıntıya sahipseniz ya da yaralarınız büyük ise doktorunuza danışmadan jeli kullanmayınız, başka bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Jeli meme uçlarına sürmeniz önerilmezken hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı konusunda doktorunuza danışın.

Mutlaka her ilaçta olduğu gibi Fenistil jeli de doktor kontrolü olmadan kullanmayın. İlacı kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgisini okumalısınız. Fenistil içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. İlaçla birlikte sahip olduğunuz hastalıklar ya da kullandığınız ilaçlar etkileşim gösterebilir. Mutlaka prospektüs bilgilerini kontrol edin ve böyle bir durum söz konusu ise ilacı kullanmayın. Fenistil Prospektüs Bilgileri

Nasıl Kullanılır?

Fenistil aç ya da tok karna kullanılabilen bir jeldir. Kullanımı;

*Sürülecek bölge temizlenir. Ardından ince bir tabaka halinde bölgeye ovularak sürülür. Kullanımı basit olan bu jel günde 2-4 kez kullanılabilir. Kaşıntı, acıyı azaltmak için en az miktarda kullanmalısınız.

* Açık yara üzerine sürmeyin. İltihaplı deri hastalığı ile enfekte olmuş yaralara sürmeyin. İltihaplı deri enfeksiyonu, bulaşıcı hastalık varsa kullanmayın. Geniş vücut yüzeylerine sürülmesi önerilmeyen Fenistil göz ve ıslak dokularla(burun, kulak ve ağız, vajina içi) temas ettirilmemelidir. Etmesi durumunda bol su ile temizlenmelidir.

*7 gün kullanım sonrası etkisini görmezseniz kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Sıkça bahsettiğimiz görülme ihtimali olan Fenistil jel yan etkileri nelerdir?

Fenistil Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Fenistil yan etkileri az olan bir jeldir. Yanlış kullanım ve alerjik nedenlerle yan etkiler görülebilir. Doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmaya özen gösterin.

Yan etkileri ;

  1. İlacın kullanımına bağlı yaygın görülen yan etkiler;
    1. Seyrek; Ciltte hafif kuruluk, hafif yanma hissi
    2. Çok Seyrek; Alerjik deri reaksiyonları olmakla beraber olağan dışı bir etki hissederseniz kullanımı bırakın ve doktorunuza bildirin. Bu olağan dışı etkiler; karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri durumlar şeklinde gelişebilir.

Fenistil Jel Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Fenistil sivilce için kullanılır mı?

Cevap ; Fenistil sivilce için çok kullanılan bir jel değildir ancak doktorunuza danışabilirsiniz.

Soru; Fenistil pişik için kullanılır mı?

Cevap ; Pişik için kullanılmaz. Kaşıntı ve döküntü tedavisinde etkili sonuçlar sağlamaktadır, ancak pişik için etkisi bilinmemektedir.

Soru; Fenistil vajinaya sürülür mü?

Cevap; Vajina iç kısmına yani mukoza kısmına temas ettirmeden harici kısma doktor tavsiyesi ile sürülebilir. Uzun süreli kullanım ve geniş alana sürülmesi önerilmez.

Soru; Fenistil jel su çiçeği için kullanılır mı?

Cevap; Suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisinde doktor belirtmedikçe kullanılmamalıdır.

Soru; Fenistil Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Cevap; Emzirme döneminde ve 6 aydan büyük çocuklarda kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar verir. Hamileliğin ilk 3 ayı sonrasında incelmiş, gergin ve iltihaplı cilt yüzeyine sürülmemesi – dikkatle kullanılması – gerekir.

Soru; Fenistil Jel kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Fenistil kullananlar olumlu dönüşler sağlasa da bu sizde yaratacağı etki ile alakalı bir yargı oluşturmaz. Jeli doktorunuzdan talep edin, uygun görmesi halinde reçete eder. Kullanır sonucunu görür ve Fenistil kullananlar arasında yer alabilirsiniz.

Soru; Fenistil jel isilik tedavisinde kullanılır mı?

Cevap 5: İsilik sorunu için çok faydaları bir ilaçtır, doktorunuza danışarak kullanmanız tedavinize yarar sağlayacaktır.

Soru; Fenistil jel ne işe yarar?

Cevap; Ne için kullanılır bölümüne bakınız.

Soru; Fenistil jel fiyat ne kadar?

Cevap;

En Yüksek16,42 TL
En Düşük13,33 TL
Ortalama15,91

Makalemiz ile Fenistil jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.