Ferro Sanol Duodenal Ne İçin Kullanılır? Kullanımı ve Yan Etkileri

Ferro Sanol Duodenal kapsül, kansızlık, demir eksikliği nedeniyle rahatsızlık yaşayan kişilerin adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır. Kontrolsüz ve yanlış ilaç kullanımı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle makalemiz ile sizlere Ferro Sanol Duodenal nedir, ne için kullanılır, kullanımı ve yan etkileri nelerdir sorularının yanı sıra merak edilen soruların da cevaplarını derledik. Öncelikle Ferro Sanol nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Ferro Sanol Duodenal Nedir? Ne İşe Yarar?

Ferro Sanol Duodenal 100mg kapsül bir demir ilacıdır. Kansızlık yani demir eksikliğinin giderilmesi için vücuda dışarıdan takviye yapılmasına yardımcı olur. Demir eksikliği anemisi toplumda kansızlık olarak da adlandırılmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan hemoglobini doğal yollardan beslenme ile alamaması ya da yeterince alamaması anlamına gelir. Hemoglobin kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve hücrelerin kırmızı olmasını sağlar. Demir eksikliği mide, bağırsak kanseri gibi birçok ciddi sağlık problemine neden olabilir.

Kan yapıcı anemik ilaçlar sınıfında yer alan Ferro Sanol Duodenal piyasada turuncu gövdeli, çikolata kahverenkli kapsül başlığı olan, enterik kaplı pelletler içeren kapsüller halinde kutu ambalaj içerisinde satılmaktadır. Her bir kapsül içeriğinde Demir(II)-glisin-sülfat-kompleksi 567.7 mg (100 mg Fe+2’ye eşdeğer) bulunmaktadır. Ayrıca yardımcı maddeler olarak metilhidroksipropil selüloz (Metosel 50), hidroksipropil selüloz (Klucel LF), metakrilik asit kopolimer (Eudragit L 30 D), O-asetiltrietilsitrat (Citrot1ex A-2), talk, eritrosin E 127, kinolin sarısı E 104, titanyum dioksit E 171, indigo karmin E 132, jelatin maddeleri yer alır.
Detaylarıyla ilacı tanıdık, şimdi Ferro Sanol Duodenal ne için kullanılır sorusunu ele alalım.

Ferro Sanol Duodenal Ne İçin Kullanılır?

Ferro Sanol Duodenal demir eksikliği kaynaklı rahatsızlıkların tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği tablet formda bir ilaçtır.

 • Antianemik ilaçlar sınıfında yer alan Ferro Sanol demir yetersizliğinde kullanılır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde beselenme yetersizliği demir eksikliğine neden olabilir. Başka bir sağlık problemi nedeniyle bir diyet programına uyulması gerekebilir. Demir alımı yapılacak gıdaların tüketilmemesi gerekebilir. Bu durumlarda demir eksikliğine neden olabilmektedir. Bu durumlarda Ferro Sanol Duodenal demir takviyesi için kullanılır.
 • Akut ve ya kronik kan kaybında demir eksikliği görülebilir. Çocuklukta, gebelikte, emzirme döneminde kansızlık gelişiğ gelişmemesine bakılmaksızın gizli ya da açık belirgin demir eksikliği tedavisi için kullanılır.

Ne için kullanılır öğrendik, peki Ferro Sanol Duodenal nasıl kullanılır öğrenelim.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • İlaç içeriğinde yer alan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez.
 • Doktor ya da eczacı tavsiyesi ile kullanmanız gereken ilacın yanlış kullanılması yan etkilere neden olabilir.
 • Kullanmadan önce prospektüs bilgisini tamamen okumanız önerilir.
 • İlaç içeriğinde yer alan maddeler ile aynı içeriğe sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 • 6 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • Yemek borusu darlığınız varsa, hemokromatoz( demir depolanması ile ilgili hastalık ), kronik hemoliz( demir birikimine neden olan uzun süreli alyuvar parçalanması), sideroblastik anemi( alyuvar yapımının etkisiz olduğu kansızlık), kurşun zehirlenmesi kansızlığı, Talasemi( Akdeniz anemisi tipi kansızlık ) ve diğer demir taşıyan yapıların bozukluğuna (hemoglobinopati) bağlı gelişen kansızlık çeşitlerinde,
 • Tekrarlanan kan nakillerinde,
 • 6 yaş altı çocuklarda yüksek demir içeriğinden dolayı FERRO SANOL DUODENAL kullanılmamalıdır.
 • Mide iltihabı, iltihabı barsak hastalığı, mide-barsak ülseri, sindirim kanalında ucu kapalı boşluk olarak tanımlanan divertikül gibi var olan hastalıklarda dikkatli kullanınız.
 • Ağır bir böbrek rahatsızlığına bağlı alyuvar yapımını uyarıcı hormon (eritropoietin) eksikliği durumunda, FERRO SANOL DUODENAL’in alyuvar yapımını uyarıcı eritropoietin denilen hormon ile birlikte alınması gerekir.

Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun ya da eczacınız önerdiği şekilde kullanmanız önerilir. Herhangi bir kullanma talimatı belirtilmediyse standart kullanım şekli;

 • Kapsül çiğnenmeden bir miktar su ile birlikte ağız yoluyla alınmalıdır. Eğer kapsül yutulmakta zorlanıyorsa bir kaşığa kapsül içeriği dökülerek alınabilir.
  • Uygun doz ve aralıklar;
   • 6 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için ; Günde 1 kez
   • Ağır kansızlık durumlarında yetişkinlere ve 15 yaş üstü ergen kişilere veya vücut ağırlığı 50 kg üzerinde olan kişilere, tedavinin başında 2-3 kat daha yüksek doz verilebilir.
   • En fazla kilo başına 5 mg demir takviye edilebilir. Yani 100 kg bir kişi maksimum 500 mg alınabilir.
   • İlacın ne kadar süre kullanılacağı önemlidir. Demir eksikliğinin giderilmesi ile ilaç kullanımı kesilmelidir. Demir seviyesi normale dönmeden ilaç kullanımı sonlandırılmamalıdır. Tedavi süresi genellikle 10 ila 20 hafta arasınbda bir zaman sürmektedir ancak bazen bu süre uzayabilir. Hastalık tipi belirleyici olacaktır.

FERRO SANOL DUODENA nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de  FERRO SANOL DUODENA yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak mide yanması, karın ağrısı gibi mide barsak sistemini ilgilendiren şikayetler, Kusma, ishal seyrek olarak görülebilir.
 3. Bu listede yer almayan farklı etkiler de yaşanabilir. İlaç kullanımı ile birlikte olağan dışı etki hissederseniz ilaç kullanımını bırakarak derhal doktorunuza danışınız.

FERRO SANOL DUODENA 100mg kapsül ile ilgili merak edilen birçok soru var. İşte soru cevap bölümümüz..

Ferro Sanol Duodena Hakkındaki Tüm Sorular ve Cevapları

Soru; Ferro sanol duodenal aldıktan ne kadar sonra yemek yiyebiliriz?

Cevap; İlaç alımından en az 2 saat sonra yemek yiyebilirsiniz.

Soru; Ferro sanol duodenal kullananlar ne diyor?

Cevap; Her ilacın etkisi kişiden kişiye farklılık göstereceğinden ilaç kullananlar ne diyor önemsememelisiniz.

Soru; Ferro sanol duodenal kullanıcı yorumları nasıl?

Cevap; Her ilacın etkisi kişiden kişiye farklılık göstereceğinden ilaç kullananlar ne diyor önemsememelisiniz.

Soru; Ferro sanol duodenal fiyatı ne kadar?

Cevap; İlacın fiyatı 16.50 Tl ile 21 Tl arasında değişmektedir.

Soru; Ferro sanol duodenal ekşi yorumlar neler?

Cevap; Ekşi sözlük yazarlarının yorumları elbeete kıymetlidir ancak ilaç konusunda değil. Dna yapısına göre ilaçların etkisi değişiklik gösterebilir.

Soru; Ferro sanol duodenal kullanımı aç mı tok mu kullanılır?

Cevap; Genel olarak demir ilaçları aç karna alınması önerilmektedir. Etkisi daha iyi görülmektedir. İlaç alımı sonrasında 2 saat ara verilerek yemek yenebilir.

Soru; Ferro sanol duodenal adet düzensizliği yaparmı?

Cevap; Evet, Nadirende olsa adet düzensizliği yapabilir.

Soru; Ferro Sanol Duodena 100 mg ne işe yarar?

Cevap; Demir ilacıdır. Demir eksikliği yaşanması durumunda dışarıdan demir takviyesi için kullanılır..

Soru; Demir eksikliğine iyi gelen gıdalar hangileridir?

Cevap; Demir eksikliğine iyi gelen gıdalar listesi önemlidir. Çünkü bu ilaçla birlikte bu gıdalardan bolca tüketmeniz sakıncalı olabilir.

Demir eksikliği hastalığını gidermek için tüketilmesi gereken yani demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler; kırmızı et, karaciğer ve diğer sakatatlar, nohut, mercimek,börülce, barbunya, bezelye, kuru fasulye gibi bakliyatlar; ıspanak, patates, kuru erik, çekirdeksiz üzüm, haşlanmış soya fasulyesi, kabak, yulaf, pekmez, bal gibi birçok yiyecekte bolca demir bulunmaktadır.

Makalemiz ile sizlere Ferro Sanol Duodenal 100 mg nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın..