Folbiol 5 Mg 50 Tablet Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Folbiol tablet, özellikle hamile kadınların adını sıklıkla duyduğu bir B vitamini takviyesidir. Folik asit B vitamininin gıdalara eklenmesini sağlayan sentetik bir bileşendir. B vitaminin insan yapısında önemli görevleri bulunmaktadır. B vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemlerinin tedavisinde doktorlar tarafından Folbiol sıklıkla reçete edilen bir ilaçtır. Makalemiz ile sizlere Folbiol tablet 5 mg nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Sıkça sorulan soruların cevapları da yazımızın sonuna ekledik. Folbiol tablet nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Folbiol Tablet Nedir?

Folbiol içeriğinde her bir tablette 5 mg folik asit bulunmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak laktoz monohidrat, mısır nişastası, primojel, talk, magnezyum, stearat bulunur. Kutu içerisinde sarı renkli, yuvarlak şekilli, düz bir tarafı çentikli olan 50 tablet halinde eczanelerde reçete ile satılmaktadır.

Folik asit B vitamininin doğal yollardan alınamaması halinde takviye olarak almaya yardımcı olan sentetik bir bileşendir. B vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemlerini gidermek için takviye olarak B vitamini alınması gerekir. Genel olarak Folbiol nedir öğrendik, detaylarıyla Folbiol tablet ne işe yarar göz atalım.

Folbiol Tablet Ne İşe Yarar?

Folbiol, folik asit eksikliğine bağlı ortaya çıkan sağlık problemlerinin tedavisine yarar sağlar. Maddeler halinde sayarsak;

 • Folbiol daha iyi bilişsel işlev kazandırır. Depresyon ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Ayrıca, güçlü kemiklerin desteklenmesine, huzursuz bacak sendromunun semptomlarının azaltılmasına ve sinir sisteminin sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir. 
 • Besinlerin sindirim kanalından emilimi ile ilgili bazı problemlerde Folbiol tedaviye yarar sağlar.
 • Beslenme tarzından kaynaklanan kansızlıklar (anemiler) ve hamilelerde, bebeklerde veya çocuklarda folik asit eksikliğine bağlı bir kansızlık çeşidi olan megaloblastik anemi tedavisine yarar sağlar.
 • B vitamini eksikliği olması durumunda , yorgunluk, ağrılı ağız yaraları ve hatta kalp problemleri, spina bifida ve anensefali gibi doğum kusurları riskini de içeren ciddi sonuçları olabilir. Folbiol bu problemlerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.
 • B vitamini, gelişim ve büyümeden, zeka geriliğini ve yaşlanmayla birlite ortaya çıkan bilinç problemlerini önlemeye kadar, yaşamın her aşamasında gereklidir. Diyetinizde yeterince B vitamini içeren besinleri tüketmek kalbinizi ve kemiklerinizi sağlıklı tutabilir, doğum kusurlarını önleyebilir ve hatta bazı kanser türlerinin riskini azaltabilir. B vitaminin doğal yollardan alamazsanız Folbiol tablet doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Detaylarıyla tablet ne işe yarar öğrendiniz, peki Folbiol nasıl kullanılır, bilinmesi gerkenler nelerdir merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Nasıl Kullanılır?

Folbiol kullanmadan önce bilinmesi gerekenleri listeleyelim.,

 • İçeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması halinde kullanmanız önerilmez.
 • Folbiol folik asit içerir. Aşırı B vitamin takviyesi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Aynı anda birden fazla folik asit içeren ilaç kullanmanız doz aşımına neden olabilir. Hali hazırda kullandığınız ilaçları da doktorunuz ile paylaşmanız önemlidir.
 • Folbiol tablet ağız yoluyla yemeklerden önce ya da sonra su ile birlikte alınmalıdır.
 • Böbrek hastalığına sahipseniz ya da geçmişte yaşadıysanız doktorunuza mutlaka bildiriniz. Günde ya da haftada 1 kez kullanılması gerekebilir.
 • Yaşlılarda kullanımına ve dozuna doktor karar verir.
 • Folbiol çocuklarda tablet form dışında şurup formda da reçete edilebilir.
 • Kötü huylu kanser hastalığınız var ise veya doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmiş ise ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Antibiyotik kullanıyorsanız Folbiol kullanmanız sakıncalı olabilir, doktorunuza bildirmeyi unutmayınız.
 • İlacı kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgilerini okuyunuz. Saklama koşullarına ve uyarılara harfiyen uyunuz. Son kullanma tarihini aksatmadan kontrol ediniz.

Uyarılarımızın ardından Folbiol tablet 5 mg kullanım şekli ve satndart doz ayarlaması aşağıdaki gibidir. Doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmanız önerilir. Doktorunuz herhangi bir kullanım talimatı belirtmediyse bu talimatlara uyabilirsiniz.

 • Megaloblastik anemi tedavisi için günde 1 tablet (5 mg) olmak üzere 4 ay kullanılır.
 • Besin emilimi bozuklukları tedavisi için günde 3 tablete (15 mg) alınabilir.
 • Akdeniz anemisi veya orak hücreli anemi gibi kansızlık durumlarında günde veya haftada bir tablet (5 mg) kullanılabilir. Dozunuza doktorunuz karar verecektir.
 • Çocuklarda 18 yaşına kadar 4 ay boyunca günde 5 mg (1 tablet); daha sonra her 1 ila 7 günde bir 5 mg (1 tablet) şeklinde kullanılır.

Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ya da doz aşımı durumunda yan etkiler ortaya çıkabilir.

 • Ani gelişen hırıltılı nefes alma, nefes almada güçlük,
 • Göz kapakları, yüz veya dudaklarda şişme,
 • Döküntü veya kaşıntı (özellikle tüm vücutta),
 • Kızarıklık gibi şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri

Bu yan etkiler dışında ilaç kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışmalısınız.

Folbiol Tablet Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Folbiol nedir, ne için kullanılır?

Cevap; Folbiol folik asit yani B vitamini takviyesidir. B vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların tedavisi için kullanılır.

Soru; Folbiol tablet fiyatı ne kadar?

Cevap; Folbiol fiyat 2020 yılı Nisan ayı itibariyle 17,31 Tl dir. Fiyat bilgisi değişkenlik gösterebilir.

Soru; Folbiol tablet kullananlar ne diyor?

Cevap; Folbiol kullanıcı yorumları sizler için kıstas olmamalıdır. İlaç kullanımı ve sonuçları kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Kullananlar ne diyorsa desin mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

Soru; Folbiol SGK karşılıyor mu?

Cevap; Folbiol tablet fiyatının bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Soru; Folbiol tablet hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?

Cevap; Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde folbiol kullanılabilir.

Soru; Folbiol tablet muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap; Folidoce 4 mg, Folic Plus muadili ilaçlar arasında yer almaktadır.

Soru; Folbiol ile Folidoce arasındaki fark nedir?

Cevap; Sadece fiyat diyebilirim. Sgk folidoce ilacını karşılamıyor. Fiyatı daha uygun olması nedeniyle Folbiol tercih edilebilmektedir.

Soru; Folbiol hamile kalmayı sağlar mı?

Cevap; Folbiol hamile kalmaya yardımcı olan değil hamilelikte ortaya çıkabilecek b vitamini eksikliğini takviye edici bir ilaçtır. Gebelik öncesinde kullanılan folik asit, düzensiz yumurtlamanın önüne geçip progesteron seviyesini düzenlediği için hamile kalma olasılığını artırabilir. Kansızlık probleminiz var ise hamilelikten 3 ay önceden doktor önerisiyle kullanılmaya başlanabilir.

Soru; Hamilelikte ne kadar kullanılmalı? Hamileliğin kaçıncı ayına kadar kullanılmalı?

Cevap; B vitamini eksikliğiniz yapılan kan testi neticesinde belirlenmektedir. Buna göre doktorunuz en uygun kullanım süresini belirleyecektir. Gebeliğin ilk 3 ayı kullanılması genel karşılaşılan durumdur.

Soru; Folbiol tablet bebek sağlığına faydaları nelerdir?

Cevap; Folik asit bebeğin gelişim sürecinde bilişsel gelişim ve iskelet gelişimi için önemlidir. Doğum kusurlarının büyük oranda görülmemeisne yardımcı olur. Daha fazlası için Folik asit nedir? folik asit içeren besinler başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Makalemizin burada sonuna geldik. Folbiol tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını sunduk. Umarım faydalkı olur.