Folik Asit Nedir? Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asit,  folat olarak bilinen B9 vitaminin takviye gıdalara eklenmesini sağlayan sentetik bir bileşendir. Folat (B9 Vitamini), gelişim ve büyümeden, zeka geriliğini ve yaşlanmayla birlite ortaya çıkan bilinç problemlerini önlemeye kadar, yaşamın her aşamasında gereklidir. Diyetinizde yeterince folat ve folik asit içeren besinleri tüketmek kalbinizi ve kemiklerinizi sağlıklı tutabilir, doğum kusurlarını önleyebilir ve hatta bazı kanser türlerinin riskini azaltabilir.

Folik asit içeren besinler (Çeşitli meyveler, sebzeler ve baklagiller) tüketerek bol miktarda folat ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu diğer önemli besinleri karşılamanız son derece basittir.

Bu makale ile folat nedir, folik asit nedir, folik asit içeren besinler nelerdir, B9 vitamini nelerde var sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Folik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

Folik asit nedir ve ne işe yarar sorularının cevapları ile makalemize başlayalım. B9 vitamini olarak da bilinen folat, sağlığın birçok yönüyle önemli rol oynayan önemli suda çözünen bir vitamindir. Hücre bölünmesine yardımcı olur ve DNA kopyalayarak ve oluştururken yeni hücreler oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun B12 vitamini ve bazı amino asitleri de kullanmasına yardımcı olur.

Folat eksikliği olması durumunda , yorgunluk, ağrılı ağız yaraları ve hatta kalp problemleri, spina bifida ve anensefali gibi doğum kusurları riskini de içeren ciddi sonuçları olabilir. 

Folik asit, çoğu doğum öncesi vitamin , takviye ve takviye edilmiş besinlerde bulunan folatın sentetik şeklidir. Folik asit, çoğu doktor tarafından folat ihtiyaçlarının karşılanması ve hamilelikle ilgili komplikasyonlara karşı korunmalarını sağlamak için sıklıkla tavsiye edilir.

Folat eksikliğinin neden olduğu tehlikeli doğum kusurlarını önlemek amacıyla, dünyanın birçok ülkesinde, belirli ürünleri folik asitle takviye etmek için gıda üreticilerine ihtiyaç duyulan katı düzenlemeler bulunmaktadır. Örneğin ABD’de, zenginleştirilmiş tahıl tanelerinin folik asitle takviye edilmesi 1996’da tam olarak yetkilendirilmiş ve 1998’de tam olarak iki yıl sonra uygulamaya konmuştur.

Folat, daha iyi bilişsel işlev ve depresyon ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Ayrıca, güçlü kemiklerin desteklenmesine, huzursuz bacak sendromunun semptomlarının azaltılmasına ve sinir sisteminin sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir. 

Folik asit ve Folat Arasındaki Fark Nedir?

Folat ve folik asit arasındaki fark nedir? Terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılmasına rağmen, ikisi arasında birkaç fark vardır.

Folat, meyve, sebze ve baklagiller gibi besin kaynaklarında doğal olarak bulunur. Diğer taraftan folik asit, folatın sentetik şeklidir ve ek formda alınabilir veya zenginleştirilmiş un, makarna, tahıl, ekmek ve pirinç gibi takviye edilmiş gıdalarda bulunur.

Tabağınızı folat bakımından zengin gıdalarla doldurmak, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanın en iyi yoludur, çünkü bu gıdalar  sağlık için önemli olan diğer önemli besin maddelerinde de yüksektir. Folik asit takviyesi, bazılarında eksikliğin önlenmesi için yararlı bir araç olsa da, bol miktarda besleyici-yoğun folat ve folik asitli gıdaların bir araya getirilmesi çoğu insanın günlük folat gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olurken diğer bir dizi önemli vitamin ve mineral de sağlar.

Folat ve Folik Asit İçeren Besinler

Folik asit içeren besinlerle ya da folat içeren besinler tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan folat miktarını rahatça sağlayabilirsiniz.

Referans olarak, yetişkinlerin günlük olarak yaklaşık 400 mikrogram folat ihtiyacı vardır. Hamile veya emziren kadınlar için, bu sayı sırasıyla 600 mikrogram ve 500 mikrogram kadar çıkabilir. Neyse ki, yemeklerinize birkaç folat bakımından zengin gıda ekleyerek günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak kolaydır.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre folat ve folik asit içeren besinler aşağıdaki gibidir; Folik asit içeren besinlerin yanında ye alan DV terimi günlük ihtiyaç duyulan folat değeri anlamına gelmektedir.

 1. Sığır Karaciğeri:  3 ons, 215 mikrogram (% 54 DV) içerir
 2. Ispanak :  1/2 bardak, pişmiş 131 mikrogram (yüzde 33 DV) içerir
 3. Bezelye :  1/2 bardak 105 mikrogram (yüzde 26 DV) içerir
 4. Pirinç:  1/2 bardak 90 mikrogram (yüzde 23 DV) içerir
 5. Kuşkonmaz :  4 spears 89 mikrogram (yüzde 22 DV) içerir
 6. Zenginleştirilmiş Spagetti:  1/2 bardak 83 mikrogram (yüzde 21 DV) içerir
 7. Brüksel Lahanası :  1/2 bardak 78 mikrogram (yüzde 20 DV) içerir
 8. Marul :  1 fincan 64 mikrogram (yüzde 16 DV) içerir
 9. Avokado :  1/2 bardak 59 mikrogram (yüzde 15 DV) içerir
 10. Brokoli :  1/2 bardak, 52 mikrogram (% 13 DV) içerir
 11. Mercimek : 1 bardak, 105 microgram ( %26 DV)
 12. Turunçgiller : 1 Adet, 55 microgram (% 16 DV)
 13. Tahıllı Ekmek : 1 Dilim, 10 microgram ( % 5 DV)
 14. Kabak Çekirdeği : 1 avuç, 82 microgram ( % 21 Dv)
 15. Kuru Fasulye : 1 bardak, 108 microgram (% 29 DV)

Folik asit içeren besinler tüketerek folat eksikliği oluşmasını önleyebilirsiniz. Özellikle çocukların beslenme alışkanlıklarına mutlaka folat içeren bu besinler dahil edilmelidir. 

Bu makalemiz ile B9 vitamini anlamına gelen folat ve folatın sentetik formda yer aldığı folik asit nedir, ne işe yarar sorularının cevapları ile birlikte folik asit içeren besinlerin listesini paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.