Gerofen Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Gerofen Jel Resmi

Gerofen Jel, kas ve iskelet sisteminde ağrı ve iltihaplanma şikayeti ile doktora başvuranların adını sık duyduğu ağrı kesici, iltihap giderici bir jeldir. Makalemiz ile sizlere Gerofen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize Gerofen Jel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Gerofen Jel Nedir?

Gerofen jel içerisinde 60 gr jel bulunan, kutu içerisinde aliminyum tüp ambalajlarda piyasada satışa sunulmaktadır. Jel içeriğinde etken madde olarak ibuprofen bulunmaktadır. Etken madde her 1 gram da 50 mg olarak belirtilmiştir. Ayrıca etken maddenin yanı sıra jel içeriğinde yardımcı madde olarak; propilen glikol, karbopol (karbomer 940), trietanolamin, alkol, sodyum metabisülfit (E223), deiyonize su bulunur.

İçeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddeler sayesinde ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip jel genel anlamda kas ve iskelet sistemi içerisinde yer alan bölümlerde iltihaplanmayı engeller, ağrıyı ve acıyı azaltır. Deri üzerine haricen uygulanan jel deri altındaki iltihaplı bölgeyi tedavi etmeye yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise jeli kullanmanız önerilmez. Kısaca jel nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Gerofen Jel ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Jel Ne İşe Yarar?

Günlük yaşantımızda sıkça yaşadığımız bel ağrısı, spor ve kaza yaralanmaları semptomlarından ezilme, burkulma, gerilmelerin haricen tedavisine yarar sağlar. Adale romatizması, Artroz( Ağrılı eklem hastalıkları), omurganın ve diğer eklemlerin iltihaplı romatizmal hastalıklarında, eklem içi, sinir, sinir kılıfları, tendon ve eklem çevresinde bulunan yumuşak doku iltihaplanması, omuz sertliği gibi hastalıkların tedavisine yarar sağlar. Bazı durumlarda jel tek başına destekleyici iken bazı durumlarda tedavi edici olarak kullanılır.

İbuprofen maddesi ağrı ve iltihapla ilişkili birçok ilacın içerisinde yer alır. Bazen bir şurup içerisinde, bazen kullandığınız bir tablet, kapsül ilaçta karşınıza çıkabilir. Etken ya da yardımcı maddesi Gerofen jelin içeriğinde bulunan maddeler ile eşleşen başka ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza durumu bildirin. Yüksek doz kullanımı, iyileştirmek yerine kötüleşme nedeni olabilir.

Gerofen ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Gerofen Jel nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Jel kullanım şekline geçmeden önce Gerofen jel prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. Jeldiki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Jeli açık yaralara ve egzama üzerine uygulamayınız.
 3. Jel içeriğinde yer alan etken ve yardımcı maddelerin hamilelikte ve emzirme döneminde haricen kullanımıyla alakalı bildirilmiş herhangi bir yan etki olmasa da doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılabilir. Hamileliğin son üç ayında Gerofen kullanmanız önerilmez.
 4. Jeli kullanmaya başladıktan sonra 3 gün sonra iyileşme hissetmezseniz kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.
 5. Gerofen jel 14 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Jel sürülen bölgeye çocukların temas etmesi engellenmelidir.
 6. Ağrı kesici ve romatizma ilaçlarına karşı duyarlılığa sahipseniz Gerofen kullanmanız önerilmez.
 7. Deride kaşıntı ve döküntü var ise jeli uygulamanız önerilmez.
 8. Jel içerisinde yer alan propilen glikol ciltte tahriş oluşmasına neden olabilir.Az miktarda kullanmanız önemlidir.
 9. Kullanmanız gereken dozdan fazla sürdüyseniz su ile iyice temizleyiniz.
 10. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 11. Gözlerinize, burun delikleri içine, ağız ile temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.

Gerofen kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Jel Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Gerofen Jel kullanımı;

 • İlacın uygulanacağı bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Ağrılı bölge deri üzerine ince bir tabaka halinde ovalanarak sürülür.
 • Gerofen Jel günde 2-3 kez sürülebilir. Jel sürüldükten sonra eller su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır. Haricen kullanılan jel asla ağız yoluyla temas ettirilmemelidir.

Gerofen nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Gerofen yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Gerofen Jel Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler ciddi yan etkilerdir, ilaç kullanımını bırakarak mutlaka doktora danışmalısınız.
 2. Gerofen jel kullanımına başlamanız ile birlikte burun akıntısı, göz yaşarması gibi etkiler görüyorsanız jel kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi veriniz.
 3. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Gerofen Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Gerofen jel nedir?

Cevap; Gerofen ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip jel formda bulunan jeldir. Romatizmal hastalıklarda, iltihaplı eklem rahatsızlıklarında, burkulma, ezilme gibi semptomların tedavisinde kullanılır.

Soru; Gerofen kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Gerofen kullananların yorumlarını dikkate almanız tavsiye edilmez.Doktorunuzun uygun görmesi durumunda kullanarak sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz. Tavsiye ile ilaç kullanılmaz.

Soru; Gerofen muadili jeller nelerdir?

Cevap; Artril Jel, Dolven Jel, Neoprofen Jel gibi ilaçlar Gerofen muadilidir.

Soru; Gerofen yüze sürülür mü?

Cevap; Yüz bölgesi de dahil cilt üzerinde kullanılabilir. Göz, ağız içi, burun delikleri gibi mukozal bölgelerden uzak tutulmalıdır. Temas etmesi halinde bol su ile temizlenmelidir.

Soru; Gerofen Jel ne kadar sürede etki eder?

Cevap; 3 gün içerisinde etkisini hissetmezseniz kullanmayı bırakarak doktorunuza danışmalısınız.

Soru; Gerofen ayak burkulmalarında kullanılır mı?

Cevap; Burkulma, ezilme, çarpma gibi durumlarda iltihaplanma ve ağrı oluşur. Bu semptomların tedavisine iyi gelen Gerofen Jel tedaviye hızlı bir şekilde olumlu etki sağlar.

Soru; Gerofen fiyatı ne kadar?

Cevap; Gerofen Jel fiyatı 29 Kasım 2019 itibariyle 13.26 TL’ dir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Gerofen Jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*