Göğüs Tıkanıklığından Kurtulmanın 6 Yolu

Bugünkü yazımızda sizler için göğüs tıkanıklığı konusunu ele alıyoruz. Bilimsel çalışmalar ve deneylerle denenmiş çözümleri sizler için bir araya getirip yayınlıyoruz. Burada bahsedilen göğüs tıkanıklığı kronik olandan ziyade genellikle soğuk algınlığı ile oluşan tekrar etmeyen ve yeterince vücudun oluşan mukusu atamamasından kaynaklı ağrılardır.Kronik göğüs ağrıları konusunda mutlaka doktorunuza başvurun. Doktor kontrolünde de bu önerileri de takviye olarak uygulayabilirsiniz.Çok fazla insan için kış göğüs tıkanıklığı mevsimine eşittir; göğsünüzde sadece mukus yükü oluşur,  ne kadar öksürürseniz öksürün gelmez .Her öksürük de daha acı verici ve rahatsız edicidir.Göğüs tıkanıklığı birçok rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir, başlıca soğuk algınlığı ve grip kaynaklı olabilir. Neyse ki göğüs tıkanıklığını hafifletmek için evde uygulanabilecek çok yöntem var. Umarım sizin göğüs tıkanıklığınızı gidermek için bu yöntemlerden biri çalışır.

Göğüs Sıkışmasından Kurtulmanın 6 Yolu

Nemlendirici Kullanmayı Düşünebilirsiniz

Bir nemlendirici ile havayı nemlendirme, göğüs tıkanıklığı için mükemmel bir ev çaresidir. İlke basittir: Nem, göğsünüzü ağırlaştıracak mukusun gevşetilmesine yardımcı olur, böylece öksürmek ve dışarı atmak daha kolay olacaktır.

Göğüs tıkanıklığıyla mücadele için bir nemlendirici kullanmak herkes için işe yaramaz, ancak bu denemeye değer. New Jersey’deki Northwell Health’s Plainview ve Syosset Hastaneleri’nde bir pulmonolog ve tıbbi işlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Alan Mensch, “Bu sizin için işe yararsa, güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun” diyor. Nemlendiriciler kendi virüslerine neden olabilen küf ve mantarları üretebilir . Nemlendiricinizi üreticinin talimatlarına göre temizleyin. “Onlar temiz tutuldukça muhtemelen güvende” diyor Dr. Mensch.

Göğüs Sıkışmasından Kurtulmanın 6 Yolu

Buharı Kucaklayın

Sıcak bir duş almak bir nemlendirici kullanmaktan çok hedeflenen bir yoldur. Başka bir seçenek: Lavabonuzdaki sıcak suyu çalıştırın ve başınızı ve musluğu bir havlu ile kapatıp buharın içinize soluyun.
Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki tıp profesörü Alice Hoyt, “Bu sıcak buharlı solunum yollarının biraz açılmasına yardımcı olur ve öksürüğünüzün rahat olmasına  yardımcı olur” diyor.
Başka bir artı: Sıcak bir duş her zaman rahatlatır. Hoyt, “Pek çok insan çok, çok meşgul ve stresli ve dinlenmek için yeterince zaman ayıramıyor ” diyor Dr. Hoyt. Derin nefes alan dinlendirici bir duş veya birkaç sakin dakika, suyun aşırı ısınmasına izin vermediğiniz sürece yardımcı olabilir.
Astım varsa buharın solunum yollarını tıkaması olasılığına karşı dikkatli olun , American Lung Association’ın baş bilimsel sorumlusu Norman Edelman’a dikkat edin.
Göğüs Sıkışmasından Kurtulmanın 6 Yolu

Sıvı içecekler

Su ile yeterince suyun kalması mukus gevşetmesine yardımcı olabilir. Kafeinsiz çay gibi sıcak bir içecek daha rahatlatıcı olabilir. Göğüs tıkanıklığını azaltmak için annelerin tavuk çorbasını yudumlama klasik önerisinin arkasında bazı bilimsel kanıtlar var.
Nebraska Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Annelerimizin özel tavuk çorbası tarifini test ettiler ve göğüs tıkanıklığındaki faydayı açıklayabilecek enflamasyonu hafiflettiğini keşfettiler. Kesin bir katkı maddesi tespit edilemedi (söz konusu tarifi, şalgam, soğan, havuç, kereviz ve maydanoz ile birlikte tatlı patates ile yapıldı). Kullanılan malzemelerin birleşimin bu fayadayı sağladığı konusunda fikir birliğine vardılar.
Göğsünüz sıkışık olduğu zaman alkol, kahve ve kafeinli soda almayın; çünkü bunlar ağrıyı ve sıkışıklığı arttırabilirler.

Biraz bal ekler misin?

Göğüs tıkanıklığı için başka bir doğal ilaç, limon ile ılık su içerisine bal eklemek. Bir çalışma, balın aslında gece öksürüğü bastırmak ve üst solunum yolu enfeksiyonlu çocuklarda uykuyu iyileştirmek için öksürük baskılayıcılarda bulunan bir madde olan dekstrometorfan’dan daha iyi olduğunu bulmuştur.

Göğüs Sıkışmasından Kurtulmanın 6 Yolu

Sıvı Yağ Kullanın

Bitki kaynaklarından gelen sıvı yağlar , göğüs tıkanıklığı için başka doğal bir çare. Bir çalışma 14 farklı sıvı yağı inceledi ve çeşitli bakterilere karşı güçlü özelliklere sahip olduklarını keşfetti. Bakteriyel enfeksiyonlar viral enfeksiyonlara göre daha az görülse de, kötü göğüs tıkanıklığına neden olabilirler.

Uçucu yağlar, soğuk algınlığı, bronşit ve sinüs enfeksiyonlarında uzun süredir kullanılmaktadır . Önceki araştırmalar iltihaplanmayı azalttığını ve hava yollarını açtığını ve nefes almasını kolaylaştırdığını bulmuşlardı.
Göğüs Sıkışmasından Kurtulmanın 6 Yolu

Dolabınızda Balgam Sökücü Bulunsun

Soğuk algınlığı ve grip en çok viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Reçetesiz tedaviler bu virüslerden sizi tedavi etmezse de, semptomların hafifletilmesini sağlayabilirler. Ekspektoranlar adı verilen ilaçlar guaifenesin adı verilen ve bu mukusun göğsünüzde dağılmasına yardımcı olabilecek bir bileşen içerir. Ortak markalar arasında Mucinex ve Robitussin bulunur.
Guaifenesin içeren göğüs tıkanıklığı ilaçları her zaman herkese hit olmaz.”Çalıştıklarını gösteren tutarlı bir kanıt yok” diyor Dr. Mensch. Ancak bunları denemeye karar verirseniz ve belirtilerinize yardımcı olurlarsa, genellikle kullanımları iyi olur diyor.
Böylelikle yazımızın sonuna geliyoruz.Biz doktor değiliz ancak sizler için yabancı kaynaklardan araştırmalar yaparak sadece dikkat çekici değil faydalı bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz.Faydalı olur inşallah.Yorumlarınızı da bekliyoruz tabiki .))

Güzel Bir Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır, Tarifi