Hamam Otu Nedir?Nasıl Kullanılır?Tüyleri Döker Mi?

Hamam otu tüm aktarlarda satışı olan, çok eski dönemlerden günümüze kadar bayanların istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullandıkları bir bitkidir. Hamam otu halk arasında hürrem otu, zırnık otu olarak da bilinmektedir. Hamam otu tozu ile istenmeyen tüylerden kurtulmak için doğal tüy dökücü maske hazırlanarak, tamamen doğal yollardan ağda yapılabilir. Kullanımı basit ve uygun fiyatlı hamam otu tozunu hemen hemen tüm aktarlardan satın alabilirsiniz.

Doğada bulunan bitkiler yüzyıllarca insanlar tarafından şifa maksatlı kullanılmıştır. Zırnık otu da özellikle Osmanlı kayıtlarında saray kadınlarının tüy dökücü olarak kullanılması ile bilinir. Şu da iyi bilinmelidir ki hürrem otu bilinçsiz ve yanlış kullanım sonucu zehirlenme vb. gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Deriye veya cilde aşırı miktarda uygulanması ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden hamam otu tozu, yağı ya da bitkisi bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Makalemiz ile hamam otu nedir, nerede yetişir, faydaları, zararları nelerdir ve nasıl kullanılır şeklinde soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Hemen hamam otu (zırnık otu) nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Sarmadı mı ? ; Testere Dişli Aslan Pençesi Nedir, Faydaları nelerdir öğrenmek okuyabilirsiniz.

Hamam Otu Nedir? Nerede yetişir?

Hamam otu çok uzun yıllardır halk tıpında yer alan istenmeyen tüylerden kurtulmanıza yardımcı olan faydaları bulunan bir bitkidir. Hürrem otu Kahramanmaraş ve Karadeniz bölgesi civarı başta olmak üzere ülkemizin pek çok yerinde yetişir. Aktarlarda toz olarak satılan hamam otu yağı da bulunmaktadır. Hamam otu tozu su ile temas ettiğinde ortaya çıkan koku solunmaması gerekir çünkü zehirleyici etkiye neden olabilir. Hamam otu yağı da tıpkı tozu gibi sağlık problemlerine neden olabileceğinden mutlaka dikkatli kullanılmalıdır. Hürrem otu nedir, nerede yetişir öğrendiniz şimdi zırnık otu(hürrem otu) faydaları nelerdir bakalım.

Hamam Otunun Faydaları Nelerdir?

Hamam otunun faydaları arasında tüy dökücü özelliğe sahip olması ilk sırada yer alır. Hürrem otu tozu ile hazırlanan maske ile istenmeyen tüylerden tamamen kurtulabilirsiniz. Hamamotu tozu zehirlenme gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Hamamotu yağı vücutta çok gür tüylenme olduğunu düşündüğünüz bölgeye uygulandığında seyreltici faydaya sahiptir. Hamam otu yağı, toza göre daha az zehirlidir ancak kesin sonuç için toz kullanılmaktadır. Nedir, faydaları nelerdir öğrendiniz şimdi sırada hamam otu nasıl kullanılır, hamam otu tozu ile tüy dökücü maske nasıl hazırlanır öğrenelim.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır? Tüy dökücü maske nasıl yapılır?

Hamam otu tozu nasıl kullanılır ve hamam otu tozu nasıl hazırlanır hakkında bilgiler vermeden önce tekrar uyarmakta fayda var. Hamam otu tozu ile tüy dökücü maske hazırlanırken çok dikkatli olunmalıdır. Hamam otu tozu ile tüy dökücü maske hazırlarken dikkatli olmalısınız, tozu mümkünse açık bir ortamda suyla karıştırmalı ve kokusunu solumamalısınız.

Tüy dökücü maske nasıl hazırlanır?

*1 çay bardağı hamam otu tozunu yarım çay bardağı su ile karıştırın. Kokuyu kesinlikle solumayın.

*Bir kaşık ile macun kıvamı elde edilinceye kadar karışımı karıştırın. Karıştırma işlemi sonrasında kıvamı ne sert ne de çok yumuşak olmalıdır, macun kıvamında rahat sürülebilir olmalıdır.

Maske hazır şimdi hamam otu tozu nerelerde kullanılır ve nasıl kullanılır sorusuna geçelim.

Hürrem otu maskesi vücudunuzda bacaklarınız, koltuk altı bölgeniz, genital bölge vb. gibi istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere sürülerek kullanılır. Kullanırken süreye dikkat edilmelidir, 5 dakikayı asla aşılmamalıdır.

Nasıl kullanılır?

*Tüy dökücü maske istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. 5 dakika bekleme süresi sonrasında su yardımıyla karışım vücuttan temizlenir. İlk uygulamada tüylerden kurtulamamanız halinde işlemi tekrarlayabilirsiniz. 5 dakikadan fazla bekletmeniz halinde ciltte tahriş, yaralanma, zehirlenme gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Süreye mutlak dikkat etmelisiniz.

İşlem tamamlanınca kokusunun tamamen temizlenmesi için bol sabunla ve lif yardımıyla cildinizi durulamalısınız. Kokuya hassasiyet probleminiz varsa tozu su ile karıştırdığınızda oluşan kokuyu solumanız durumunda mide bulantısı, kusma, ishal, solunum yolu problemleri, halsizlik ve hatta zehirlenme gibi sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Hamam otu nasıl kullanılır ve hamam otu tozu ile tüy dökücü maske nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını da bitirdiğimize göre hamam otu zararlı mı?,fiyatı vb. gibi sık sorulan soruların cevaplarını vereceğimiz bölüme geçelim.

Hamam otu fiyatı ne kadar?

Hamam otu tozu fiyat olarak gayet uygun fiyatlıdır. Tüm aktarlarda satışı bulunan hürrem otu fiyatı 10 tl ile 15 tl arasında bir fiyata satılmaktadır..

Herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

S;Hamam otu nerede bulunur?

C; Hamam otunu aktarlarda toz veya yağ olarak bulunur.

S;Hamam otu tozu bikini bölgesinde kullanılır mı?

C; Hürrem otu genital bölge yada bikini bölgesinde kullanılabilir. Yanma ve tahrişe neden olmaması için dikkatli kullanılmalıdır.

S;Hamam otu tüyleri döker mi?

C;  Evet tüyleri döker.Zırnık otu tüy dökmek için kullanılan bir şifalı ottur. Yüz yılardır halk tarafından tüy dökücü olarak kullanılmaktadır.

S; Hamam otu kaç dakika bekletilir?

C; Kesinlikle 5 dakikadan fazla bekletilmemelidir.

S;Hamam otu erkeklerde kullanımı nasıldır?

C; Hamam otu erkeklerde bacak ve koldaki tüyleri dökmek için erkekler tarafından da kullanılabilir.

S; Hamam otu gebelikte kullanılır mı?

C; Hamam otu gebelik yada hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde vücut daha hassa olacağından zehirlenmeye neden olabilir.

S; Hamam otu yüze sürülür mü?

C; Hürrem otu yüz ve göz çevresine sürülmemelidir aksi halde yüzde tahriş ve cilt sorunlarına neden olabilir.

S; Hamam otu nerelerde kullanılır?

C; Hamam otu genital bölge, koltuk altı, bacak ve kol bölgesi gibi bölgelerdeki tüyleri almak için kullanılan etkili bir bitkidir.

S; Hamam otu tozu genital bölgede kullanılır mı?

C; Genital bölgede maske halinde kullanılabilir ancak çok dikkatli olunmalıdır. Genital bölge çevresine sürülür ve en fazla 5 dakika bekletildikten sonra temizlenir. Bu uygulama yanma, tahriş gibi problemlere neden olabilir.

Hamam otu zararlı mı?Zararları nelerdir?

  • Kullanılmadan önce mutlaka alerji testi yapılmalıdır. Alerji olması durumunda sağlık problemleri gibi zararları görülebilir.
  • Hamam otu kokusu solunduğunda mide bulantısı, kusma, zehirlenme gibi zararları ortaya çıkabilir.
  • Solunum yolu problemleri, halsizlik de görülebilecek yan etkiler arasında bulunur.
  • 5 dakikadan fazla kullanıldığında yanma, tahriş, yaralanma gibi zararları ortaya çıkabilir.
  • Çok sık kullanılması durumunda ciltte hassasiyet, incelme, egzama gibi cilt problemlerine de neden olabileceğinden aylık periyotlarda kullanılması tavsiye edilir.

Geldik makalenin sonuna; makalemiz ile hamam otu nedir, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir şeklinde soruların cevaplarının yanı sıra hamam otu tüy döküyor mu? Tüy dökücü maske tarifini sizlerle paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin İçin Seçilenler