Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Hirudoid Forte Jel Nedir, Ne İşe Yarar

Hirudoid Forte Jel, vücudun çeşitli bölgelerinde kan pıhtılaşması nedeniyle meydana gelen morluk, çürük gibi cilt problemi nedeniyle doktorların reçete ettiği kremdir. Makalemiz ile sizlere Hirudoid Forte jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize Hirudoid Jel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Hirudoid Forte Jel Nedir?

Hirudoid Forte jel içerisinde 40 gr jel bulunan, ağzı plastik burgulu kapağa sahip beyaz renkli metal tüp ambalajlarda piyasada satışa sunulmaktadır. Jel içeriğinde etken madde olarak kondoroitin polisülfat bulunmaktadır. Etken madde her 100 gram da 445 mg olarak belirtilmiştir. Ayrıca etken maddenin yanı sıra jel içeriğinde yardımcı madde olarak; Mentol (Levomentol), Dietilen glikol monoetil eter, butillenmiş hidroksitoluen, hidroksipropil selüloz, gliseril monooleat, metil paraben, propil paraben bulunur.

İçeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddeler sayesinde birçok cilt problemini gidermede etkili olan Hirudoid jel genel anlamda deri altında çeşitli nedenlerle (vurma, çarpma, ezilme, burkulma vb.) oluşan kan pıhtılaşmasını engeller, ağrıyı ve acıyı azaltır. Kan toplanmasını, ödemi hızlı şekilde geçirerek cilt üzerinde kötü görüntü oluşumunu önler.

İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise jeli kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Hirudoid Forte Jel ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Jel Ne İşe Yarar?

Günlük yaşantımızda geliştirdiğimiz aksiyonlar esnasında özellikle hareketli işlerde çalışırken ya da spor aktiviteleri esnasında vücudumuzun herhangi bir bölgesinde yaralanma zedelenme oluşabilir. Burkulma, ezilme, çarpma gibi nedenlerle hasar gören cilt altında kan toplanması, morluk oluşması, ağrı ve yangı hissedilmesi görülebilen semptomlardır. Hirudoid Jel bu tür cilt problemlerinde etkilidir.

Kanın pıhtılaşmasını önler. Yaralı ve zedelenmiş deriyi hızlı şekilde onarır. Morluk,çürük,kan oturması ve ödemin giderilmesi hızlı şekilde sağlar ve böylece deride o kötü görünümü çok kısa sürede geçirir. Çarpma ve zedelenme durumunda ağrıyı alır ve derideki yangı hissini ortadan kaldırır.

Yüzeyel flebit (toplardamarların yangısı), hematomlu (zedelenmiş bir damardan sızan kanın dokuda birikmesi) veya hematom olmayan künt yaralanmalar tedavisinde kullanılan Hirudoid Jel tedaviyi hızlı bir şekilde sağlar.

Hirudoid ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Hirudoid Forte Jel nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Jel kullanım şekline geçmeden önce Hirudoid prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Jel açık yaralara ve kesiklerin üzerine uygulamayınız.
 3. Jel içeriğinde yer alan etken ve yardımcı maddelerin hamilelikte ve emzirme döneminde haricen kullanımıyla alakalı bildirilmiş herhangi bir yan etki olmasa da doktor kontrolünde ve önerisiyle kullanılabilir.
 4. Kremin etkili bir tedavi sağlaması için düzenli olarak kullanmanız gerekir. 8 ile 14 gün arasında kullanım süresince hasarlı bölge iyileşene kadar kullanmanız gerekir. 2 hafta sonunda tedavide olumlu etki görmediyseniz jeli kullanmayın bırakarak doktorunuza danışınız.
 5. Jel sürülen bölgenin hava alması gerekir bu nedenle bölgeyi kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz.
 7. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 8. Gözlerinize, burun delikleri içine, ağız ile temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. Jeli kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 10. Hirudoid çocuklarda kullanımı tamamen doktor önerisi ile olmalıdır. Doktorun belirttiği şekilde kullanınız.

Hirudoid Forte Jel kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Jel Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Hirudoid Jel kullanımı;

 • İlacın uygulanacağı bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Parmak uçlarına az miktarda(3-5cm kalınlığında) Jel alınarak deri üzerine ince tabaka halinde ovalanarak sürülür.
 • Krem sürüldükten sonra cildin hava ile teması kesilmemelidir yani üzeri örtülmemelidir.
 • Hirudoid Jel günde 2-3 kez sürülebilir. Rahatsızlığın etkisine göre bu doz 4 keze çıkarılabilir.
 • Hirudoid, fonoforez (ultrason tedavisi aracılığıyla haricen uygulanan ajanların ciltten geçmesini sağlayan bir tedavi yöntemi), iontoforez (elektrik akımının kullanıldığı bir tedavi yöntemi) için de uygundur.

Hirudoid nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Hirudoid Forte Jel yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Hirudoid Forte Jel Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Hirudoid Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Hirudoid nedir?

Cevap; Hirudoid çeşitli nedenlerle deri altında oluşan kan pıhtılaşmasını gidererek morluk, ödem oluşumunu engelleyen ağrı ve yangıyı gideren etkili bir jeldir.

Soru; Hirudoid jel sivilceye iyi gelir mi?

Cevap; Bu jel sivilce tedavisi için kullanılmaz. Sivilce tedavisi için kullanabileceğiniz kremler için tıklayınız.

Soru; Hirudoid yüze sürülür mü?

Cevap; Yüz bölgesi de dahil cilt üzerinde kullanılabilir. Göz, ağız içi, burun delikleri gibi mukozal bölgelerden uzak tutulmalıdır. Temas etmesi halinde bol su ile temizlenmelidir.

Soru; Hirudoid Forte Jel ne kadar sürede etki eder?

Cevap; Ortalama 2- 6 gün arası bir sürede etkisini gösterir. 2 hafta kullanım sonrası tedavide olumlu etki görülmezse ilacın kullanımı bırakılır.

Soru; Hirudoid göz altı morlukları için kullanılabilir mi?

Cevap; Göz altı morlukların tedavisi için kullanılabilir. Göze temas ettirmemeye özen gösteriniz. İnce bir tabaka halinde düzenli olarak kullanmanız halinde morluklar geçecektir.

Soru; Hirudoid ayak burkulmalarında kullanılır mı?

Cevap; Burkulma, ezilme, çarpma gibi durumlarda yangı ve ağrı oluşur. Cilt altında kan pıhtılaşması ya da damar iltihaplanması oluşabilir. Bu semptomların tedavisine iyi gelen Hirudoid Forte Jel kullanılabilir. Tedaviye hızlı bir şekilde olumlu etki sağlar.

Soru; Jel Kullananlar Ne Diyor?

Cevap; İlaçlar kişilerin dna yapısına, anatomisine göre farklı etkiler gösterebilir. Bu nedenle kullananların yorumlarını dikkate almayınız. Tavsiye ile ilaç kullanılmaz.

Soru; Jel fiyatı ne kadar?

Cevap; Hirudoid Forte Jel fiyatı 4 Aralık 2019 itibariyle 14.86 TL’ dir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Hirudoid Forte Jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*