Hurma Yağının Faydaları Nelerdir? Sağlığa 10 Etkili Faydası

Hurma yağı, Türkiye’de çok bilinmeyen ancak Dünya mutfağında sağlıklı olması nedeniyle yıllardır kullanılan bir bitkisel yağdır. Yapılan birçok bilimsel çalışma ile de Hurma yağının faydalarının birçoğu geleneksel olmaktan çıkarak ispatlanmıştır. Hurma yağı, Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’daki bazı ülkelerde yemeklik yağ olarak uzun zamandır kullanılıyor. Peki hurma yağının faydaları nelerdir sorusunun cevabını merak ediyorsanız, Hurma yağı tüketmeniz için 10 etkili sebep yazımızın devamında sizleri bekliyor. Öncelikle hurma yağı nedir kısaca bilgi verelim.

Hurma Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hurma yağı, yağ hurma meyvesinin hamurundan elde edilen son derece faydalı bir bitkisel yağdır. Hurma yağı, yüksek beta- karoten içeriği nedeniyle doğal olarak kırmızımsı-turuncu renktedir. Aynı zamanda bir insan vücudundaki LDL kolesterol seviyesini artıran doğal olarak doymamış az miktarda bitkisel yağdan biridir.

Hurma yağı, Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’daki bazı ülkelerde yemeklik yağ olarak kullanılır. Sağlık kaygılarının son yıllarda dünyanın tüm bölgelerinde daha popüler hale gelmesiyle kullanımı yaygınlaşmaktadır. Şimdi hurma yağı nedir öğrendik, hurma yağının faydalarını listeleyelim.

Hurma Yağının Faydaları

 1. Hurma yağı esasen trans yağ içermez. Diğer bitkisel yağların aksine, gıda üretiminde katılaşması için hidrojenasyon gerektirmeyen doğal yarı katı özelliklere sahiptir. Hurma yağı, kısmen hidrojene yağların kullanımının yerine geçmelidir çünkü trans yağ içermemektedir.
 2. Hurma yağı bir tür bitkisel yağdır, dolayısıyla kolesterol içermez. Yararlı HDL-kolesterol seviyesinin yükselmesine yardımcı olur ve vücuttaki kan kolesterolü üzerinde nötr bir etkisi vardır. Kolestrolü dengelemek hurma yağının faydalarından biridir. Kalp sağlığı için hurma yağı tüketilmesi uzmanlarca da önerilmektedir.
 3. Hurma yağı, doymamış ve doymuş yağ asitlerine dengeli bir oranda sahiptir ve dengeli bir beslenme sağlar.
 4. Hurma yağı kolayca sindirilir, emilir ve bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin emilimini arttırır. Hurma yağının faydaları arasında enerji seviyelerini iyileştirmesi ve halsizlik problemlerini gidermesi yer alır.
 5. Hurma yağı E Vitamini tocotrienols içerir. Bu sayede kronik hastalıkları önler.
 6. Hurma yağı, yüksek sıcaklıkta kararlı olmayı içeren olağanüstü kızartma özelliklerine sahiptir. Kızartma esnasında ortamda bulunan ekstra zararlıların yağa karışması imkansızdır, toksinlenmeyi engeller.
 7. Hurma yağı, istenen bir tat nötrlüğü kazandıran yumuşak bir tada sahiptir. Hamilelik döneminde hurma yağı tüketmek hem daha az mide sorununa yol açar hem de vitamin eksikliği oluşmasını büyük ölçüde azaltır.
 8. Hurma yağı, ısı üretiminde stabiliteye, oksidasyona direnç, doku ve gıda üretiminde pürüzsüzlüğe katkıda bulunur. Ürünlerinizin raf ömrünü uzatır ve daha da önemlisi trans yağ asidi içermez.
 9. Hurma yağı, GDO olmayan bir üründen elde edilir. Organik olması nedeniyle çabuk doyma sağlar. Diyet listelerinde ara öğün atıştırmalık olarak kilo vermek isteyenlere doktorlar tarafından Hurma tavsiye edilmektedir.
 10. Vitamin eksiklikleri hamile kadınlar ve doğmamış çocukların karşılaştıkları en tehlikeli koşullardan bazılarıdır. Vitamin A , D ve E hurma yağında önemli miktarlarda bulunurlar ve vücut bu vitaminleri doğal olarak alamadığından, diyetlerimizde tüketmeleri gerekir. Bu nedenle diyete hurma yağı eklenmesi, herhangi bir vitamin eksikliğinin ortaya çıkmamasını sağlar. 

Bu 10 madde dışında hurma yağının cilde ve saça faydaları da bulunmaktadır. Gelin bir de onları maddeleyelim.

Hurma Yağının Cilde Saça Faydaları

 1. Yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle cildin sürekli nemlenmesine yardımcı olan Hurma yağı cildin pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar. Hurma yağı cilt nemlendirici bir etkiye sahiptir.
 2. Hurma yağının içerisinde bol miktarda B vitamini bulunur. B vitamini ise yapılan araştırmalar sonucunda ciltteki birçok problemin tedavisi için en etkili çözümlerden birisi olarak gösterilmektedir. Özellikle ciltteki iz ve tahribatın giderilmesinde, yani cildin yenilenmesinde daha etkili olduğu düşünülüyor. Eğer, sivilce izi ya da çatlaklar gibi cilt problemleri yaşıyorsanız, bunlarla sadece iki malzemeye sahip bir maskeyle savaşabilirsiniz. Hurmayı ezin ya da hazır satılan hurma ezmelerinden kullanın. Ve içerisine bal katın. Bu karışımı izlerinizin üzerine haftada bir uygulayın.
 3. Hurma yağı içerdiği B vitamini sayesinde yaşlanan, ölü cilt hücrelerini onarıp canlanmalarını sağlar. Böylece cildiniz tazelenmiş bir görünüme sahip olur, genç bir görünüm ortaya çıkar.

Hurma Yağının Saça Faydaları

 1. Hurma yağının faydalarından biri de saçların sağlık uzamasını sağlamak ve güçlenmesini sağlamaktır. Hurma yağı tüketimi ile vücut E vitamini ihtiyacını karşılayacağından saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzar. Ayrıcı hurma yağı içerisinde bazı mineraller içerir. Bunlar sayesinde saç foliküllerinin ve tellerinin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 2. Saç dökülmesine doğal çözüm: İçerisinde bulunan demir ve B vitamini sayesinde saç dökülmesini engeller. Düzenli olarak tüketilen hurma yağı saç köklerinizin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.
 3. Daha kalın saç telleri: Hurma yağı ile saç derisine yapılan düzenli masaj, saç derisinin ihtiyacı olan mineralleri sağlar. Sürekli olarak ideal nem oranını korumasına yardımcı olur. Bu da saç tellerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmalarını ve daha kalın bir yapıya kavuşmalarını sağlar. Saç tellerinin kalınlaşması hurma yağının faydalarından biridir.

Makalemizin sonuna geldik. Hurma yağı nedir, hurma yağının faydaları nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Sizin İçin Seçilenler