Hurmanın Faydaları Nelerdir? Sağlığa Etkisi Efsane mi, Gerçek Mi?

Hurma, Ramazan ayı içerisinde hem lezzetinden hem de Hz. Muhammed’in sünneti olması nedeniyle tüketimi en popüler meyvelerden biridir. Orta doğu ülkelerinde yetişmesi nedeniyle tüketimi popüler olsa da Avrupa ve Amerika kıtalarında da yaygın olarak tüketilmektedir. Hurmanın faydaları çok insan tarafından efsanelere dayandırılsa da bilimsel olarak da çalışmalarla ispatlanmıştır. Bu makalemiz ile hurma nedir, ne işe yarar, hurmanın faydaları nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Hurma meyvesi nedir, çeşitleri ve kısaca tarihi nedir ile başlayalım.

Hurma Nedir? Kısaca Tarihi ve Besin Değeri

Hurma palmiye familyasından çiçekli bitki türüdür. Genellikle tatlı meyvesi için yetiştirilir. Hintçe hurma ‘Khajoor / Khajur’, Arapça ‘Tawarikh’ ve Fransızca ‘Palmier’ olarak da adlandırılır. Bilimsel olarak Phoenix dactylifera olarak adlandırılan hurma meyvesinin Irak’ta çıktığına inanılıyor. Hurma ağacının yaprakları 4 ila 6 metre uzunluğunda olup, yaklaşık 150 yapraklı ve dikenlidir. Hurma çekirdekleri öğütülerek hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Hurma yağı kozmetik ürünlerinde ve yemeklik olarak kullanılır. Çekirdekleri yine öğütülerek, zaman zaman kahve çekirdeklerine katkı maddesi olarak da eklenir.

Ağustos ayından Aralık ayına kadar taze hurmalar olsa da, yılın herhangi zamanında kurutulmuş hurma satın alınabilir.

Kısaca Tarihi

Binlerce yıldır, Hurma meyvesi Orta Doğu ve İndus Vadisi ülkelerinin temel gıda maddesi olmuştur. Kayıtlara göre, eski Mısırlılar meyveyi hurma şarabı yapmak için kullanmıştır. Hurma ekimi, M.Ö modern Batı Pakistan’da başlamış ve sırasıyla Güney Batı Asya, Kuzey Afrika ve İspanya’ya yayılmıştır. Fosil kayıtlarına göre, hurma ağacı 50 milyon yıldan beri var olduğu bulunmuştur.

Hurma meyvesi İslamiyet için de önemlidir çünkü Resulullah (SAV), namaz kılmazdan önce birkaç taze hurma ile orucunu açardı. Bunun dışında yine Hz. Muhammed’in birçok hadisinde hurma ile ilgili doyuruculuğu ve sağlığa faydaları vurgulanmaktadır.

Hurmanın Besin Değeri

PRENSİPBESİN DEĞERİBKA YÜZDESİ
Enerji277 Kcal% 14
Karbonhidratlar74.97 g% 58
Protein1.81 g% 3
Toplam yağ0,15 g<% 1
Kolesterol0 mg0%
Diyet lifi6,7 g% 18
VİTAMİNLER
folat15 µg% 4
Niasin1,610 mg% 10
Pantotenik asit0.805 mg% 16
Piridoksin0.249 mg% 19
b 2 vitamini0,060 mg% 4.5
tiamin0,050 mg% 4
149 IU% 5
C vitamini0 mg0%
K vitamini2,7 µg% 2
ELEKTROLİTLER
Sodyum1 mg0%
Potasyum696 mg% 16
MİNERALLER
Kalsiyum64 mg% 6.5
Bakır0.362 mg% 40
Demir0.90 mg% 11
Magnezyum54 mg% 13
Manganez0.296 mg% 13
Fosfor62 mg% 9
Çinko0.44 mg% 4
BİTKİSEL BESİNLER
Karoten-ß89 µg
Kripto-ksantin-ß0 µg
Lutein-zeaksantin23 µg

BKA yüzdesi demek, günlük ihtiyaç duyulan miktarı meyvenin karşılama oranıdır. Hurma özellikle B6, A ve K vitaminleri bakımından zengindir. Bunlar kemik gelişimine ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.  Hurmadaki lif, bağırsak sağlığını iyileştirir ve doğal olarak kolesterolü azaltır. Ayrıca mide ve kolon kanseri gibi tehlikeli rahatsızlıkları da önler. Genel vücut fonksiyonlarında kalsiyum, demir, potasyum, protein, manganez, magnezyum, fosfor, bakır ve kükürt gibi diğer mineraller bulunur. Hurmanın faydaları arasında metabolizmayı artırmak ve bağışıklığı güçlendirmek de yer alır. Folat hamilelik için iyidir. Tiamin (sinir sistemi), niasin (kolesterol düzeyleri) ve riboflavin (enerji üretimi) meyvenin zengin olduğu diğer vitaminlerdir. Hurmanın faydalarını detayları ile maddeler halinde belirtelim.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Yemek yeme tarihlerinin sağlığa faydaları arasında, kolesterol seviyelerini düzenleyen, bağırsak bozukluklarını, kalp problemlerini, anemi ve cinsel işlev bozukluklarını kabızlık rahatlaması yer almaktadır.

1. Hurma kabızlığı önler.

Bir araştırmaya göre, Hurma özü ekstresi gastrointestinal transit aktivitesini uyarır ve kabızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Hurmada bulunan liflerin, sindirim sistemi kanserlerini önlediği de tespit edilmiştir.

2. Kalp sağlığını destekler.

Günde 3 tane hurma tüketmenin Kalp sağlığını iyileştirmek için faydalı olduğu bulunmuştur. Hurma içerisinde bulunan antioksidanlar arterlerin sertleşmesi ve plakların tıkanmasına neden olan aterosklerozu önler. Hurma ayrıca, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bilinen izoflavonları yüksek miktarda içerir.

3. Hurmanın faydaları arasında kolestrolü dengelemesi öne çıkmaktadır.

İsrailli bir araştırmaya göre, hurma, bireyler tarafından alındığında kolesterol düzeyleri ve oksidatif stres üzerinde yararlı etkileri olabileceği ispatlanmıştır. Hurma kolesterol içermez. Ayrıca demir bakımından zengindir ve muzdan daha fazla lif içerirler.

4. Kemik sağlığını destekler, geliştirir.

hurma, kemiklerinizi sağlıklı tutmak ve osteoporoz gibi kemiğe bağlı durumları önlemek için önemli olan zengin bakır , magnezyum, selenyum ve manganez kaynaklarıdır. İçerdiği mineraller sayesinde hurmanın faydaları daha da artmaktadır. Hurma ayrıca bir kan pıhtılaştırıcısı olan ve kemiklerinizi metabolize etmeye yardımcı olan K vitamini bakımından da zengindir.

5. Hurma kan basıncını düzenler.

Hurma potasyum bakımından zengindir ve potasyum tansiyon seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bir Hurma, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında yaklaşık 167 mg daha fazla potasyum içerir. Yeterli potasyum almamak da böbrek taşlarına yol açabilir.

Lif ayrıca kan şekeri seviyelerini dengeler. Ayrıca, sodyumun diyetinizdeki etkilerini dengeler ve böylece kan basıncını düşürür. Meyvede bulunan magnezyum, kalbinizdeki ve kan damarlarınızdaki kasları gevşeterek kan basıncını düşürür.

6. Hurmanın cinsel sağlığa faydaları bulunur.

Hint çalışmalarına göre hurma poleni geleneksel tıpta erkek doğurganlığını artırmak için kullanılmaktadır. Hurmanın faydaları arasında dikkat çeken bu etkisi geleneksel olduğundan bilimsel araştırmaya muhtaçtır.

7. Hurma beyin sağlığını arttırır.

Hurmanın beyinde oksidatif strese ve iltihaplanmaya karşı koruma sağlayan faydaları bulunmuştur. Düzenli Hurma ve benzeri meyveler tüketimi, yaşlılarda daha düşük bir nörodejeneratif hastalık riski ve daha iyi bilişsel performans riski ile ilişkilendirilmiştir. Başka bir çalışma, Hurma meyvesi takviyesinin Alzheimer’ın ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır. Bir Umman çalışması, Hurmanın beyinde iltihabı önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

8. Hurma enerji verir.

Hurma meyvesi, enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olan birçok besin içerir . Aynı zamanda sükroz, fruktoz ve glikoz gibi doğal şekerler içerir. Bunların tümü enerji artışı sağlar.

9. Kilo alımını arttırın

Saçma bir faydası gibi görünüyor değil mi? Elbette kim kilo almak ister? Eğer çok zayıfsanız ve biraz kilo almak istiyorsanız, Hurma tüketimini diyetinize dahil edebilirsiniz.

Kuzularla yapılan bir araştırmaya göre, öğütülmüş tohumların tüketilmesinden sonra ağırlık artışı (% 30’a kadar) gözlemlenmiştir. Daha fazla araştırma gerekli olmasına rağmen, insanlarda da görülebilir.

10. Gece körlüğünü önlemeye yardımcı olur.

Gece körlüğünün birincil nedeni, A vitamini eksikliğidir. Hurma da bu vitamin açısından zengindir ve bu durumla mücadeleye yardımcı olur. Aslında, daha fazla Hurma tüketen bölgelerde nadir görülen gece körlüğü insidansı vardır.

11. Hurmanın faydaları arasında sarhoşluğu önlemesi de öne çıkmaktadır.

Bununla ilgili kapsamlı bir araştırma olmamasına rağmen, ilginç bir efsane var. Kuzey Nijerya’nın bazı bölgelerinde, içeceğin daha az sarhoş edici hale gelmesi için doğal biraya tarihler (biber ile birlikte) eklenmektedir.

12. Hurma hemoroidi önler.

Bu özellikle hamilelik durumunda geçerlidir. Hemoroitler hamilelik sırasında sık görülen bir komplikasyondur. Bu da yetersiz bir lif alımından kaynaklanıyor olabilir. Hurma, gördüğümüz gibi, mükemmel lif kaynaklarıdır. Hamilelik sırasında hemoroitleri önlemeye yardımcı olabilirler.

13. Hurmanın Cilde Faydaları

Hurma cilt elastikiyeti üzerinde etkili C ve D vitaminlerini içerir. Meyveler aynı zamanda cilt sorunlarıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Hurmayı ​​diyetinize dahil edebilir ve sonuçları uzun vadede görebilirsiniz.

Hurmanın yaşlanma karşıtı faydaları vardır. Vücudunuzda melanin birikmesini önlerler, aksi takdirde istenmeyen etkileri olur.

Hormonların cilt yaşlanmasında ve görünümünde önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Hurma çekirdeği ekstresinin, önemli yaşlanma karşıtı etkileri gösteren fitohormonlara sahip olduğu bilinmektedir. Özü kırışıklıklar ile de savaşabilir.

14. Hurmanın Saça Faydaları

Hurmanın saça faydaları da son derece önemlidir. Demir açısından zengin olan hurma, saç derisine kan dolaşımını arttırır ve saç büyümesini arttırır. Bu, kafa deriniz dahil, tüm vücudunuza oksijenin uygun şekilde dağıldığı için olur. Bu sonuçta saç dökülmesini önler ve yeni saç büyümesini teşvik eder.

15. Hurma hamilelikte sağlıklı bir gebelik sağlar.

Hurmanın hamilelikte faydalarını duydunuz mu? Hurma, hamile kadınların kalorileri ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Hamile kadınların, hamile olmayan akranlarından 300 fazla kaloriye ihtiyacı vardır. Ancak çoğu hamile kadın besin bakımından düşük kalorili yiyecekleri seçme eğilimindedir, bu bir hatadır. Hurmanın yardım edebileceği yer burasıdır. Kalorileri biraz yüksek olsa da, son derece besleyici madde yoğunluğu vardır.

Hurmanın hamilelikte hemoroidleri nasıl önlediğini de daha önce belirtmiştik. Hurmanın aynı zamanda gebeliğin son aylarında rahim kaslarını güçlendirdiği bilinmektedir.

Hurmanın faydaları bunlar, birkaç merak edilen soru ve cevaplarını da yazımıza ekleyelim.

Soru Cevap

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Günde kaç tane hurma yemeliyim?

Günde yaklaşık 3 ila 5 hurma yemeniz uygundur ancak diyabet hastası iseniz doktorunuza danışmalısınız.

Hurma ve sütün faydaları nelerdir?

Hurma ve süt birlikte tüketerek yukarıda listelenen tüm faydaları elde etmenin yanı sıra, kalsiyumun mineralini de elde edersiniz. Bu, büyümeyi artırmak ve genel sağlığınızı korumak için mükemmel bir diyet olabilir. Çocuklar için özellikle faydaları öne çıkmaktadır.

Hurmayı çayın yanında şeker olarak kullanabilir miyim?

Evet. Ancak 100 gram hurmanın yaklaşık 60 gram şeker olduğunu unutmayın. Öyleyse, çayınıza şeker eklenmemiş olduğundan emin olun.

Şeker hastaları Hurma ​​yiyebilir mi?

Hurmalar şeker açısından yüksek olmasına rağmen, doğal şekerler içerir ve ayrıca şeker hastalarına faydalı olabilecek iyi lif kaynaklarıdır. Ancak, yine de doktorunuza danışın.

Tek sayıda Hurma yemek daha sağlıklı mı?

Buna gerçekten inanıyorsan, evet. Bu bir geleneksel inanıştır. Aksi halde, yemek sayılarının tek ve çift sayılar arasında fark yoktur.

Hurma günlük yenebilir mi?

Kesinlikle evet.

Kabızlık tedavisi için kaç tane Hurma yemeliyim?

Belirli bir miktar yok. Ancak her gün normal miktarda Hurma tüketirseniz ilk etapta kabızlık bile çekmeyebilirsiniz.

Hünnap hurmasının sağlığa faydaları nelerdir?

Çin Hurmaları ​​olarak da adlandırılan (veya kırmızı Hurmalar) uykusuzluğa ve endişeye karşı da yardımcı olurlar. Ayrıca bağışıklık ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur.

Makalemiz ile sizlere Hurmanın faydaları nelerdir, hurma nedir, kısaca tarihi sorularının cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

Sizin İçin Seçilenler