İbu Fort Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

İbu Fort 200 Mg Şurup

Havaların sık değişkenlik gösterdiği, özellikle mevsim geçişlerinde çoğu insanın sıklıkla yaşadığı üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıklar artmaktadır. Bu hastalıklar ağrı, iltihap ve ateş gibi semptomlara sahip olmaları nedeniyle sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Sıklıkla kendimiz evde tedavi uygulamaya çalışsak da çoğu zaman bir uzmandan yardım almaktayız. Bu makale ile sizlere yukarıda bahsettiğimiz durumlarda doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen İbu Fort şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi prospektüs bilgilerini sunuyoruz. İbu Fort şurup 200 ml nedir sorusu ile başlayalım.

İbu Fort Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

İbu fort şurup, içeriğinde etken madde olarak İbuprofen bulunan ve piyasada 200 ml’lik şişelerde satışa sunulan süspansiyondur. Her 5 ml’lik ölçekte 200 mg ibuprofen maddesi bulunmaktadır. Şurup içerisinde ayrıca yardımcı madde olarak Sorbitol (% 70), 250 mg Sukroz, 2.5 g Sodyum benzoat, 5.0 mg Maltitol, 500.0 mg Polioksil 40, hint yağı (PEG 40), 125 mg Karmeloz, sodyum 100 mg bulunmaktadır. Şurup rengi beyaz ve çilek aromalıdır. Amber renkli cam şişelerde bulunan ilaç Berko İlaç ve Kimya San A.Ş tarafından üretilmektedir. Ağrı, iltihap ve ateş belirtileri olan hastalıkların tedavisinde kullanılan İbu Fort Şurup ne işe yarar detaylarıyla bir göz atalım.

Ne İşe Yarar?

 • Vücutta ağrıya ve iltihaba sebep olan hormonları azaltan iltihap önleyici (baskılayıcı-çözücü), ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. İltihabı giderici (çözücü) etkisinin ardından ateşi düşürür ve ağrıyı geçirir. 
 • Gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, larenjit, yutak iltihabı (farenjit), yüz sinüslerinin iltihabı (sinüzit), soluk borusu iltihabı gibi  kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarında gözlenen vücut ağrısı, adale ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi hastalıklarla ortaya çıkan iltihaplanmayı, ağrıyı ve ateşi tedavi etmeye yarar sağlar.
 • Migren, diş ağrısı, diş eti apsesi ağrıları,  bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrıları, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, yumuşak doku zedelenmeleri, kaza ya da spor yaralanmaları tedavisinde etkilidir. İltihabı yok eder ve ağrıları keser.
 • Çocuklarda ve yetişkinlerde iltihaplı romatizma, osteoartrit (kireçlenme), ankilozan iltihabı, gut (damla hastalığı) iltihabı, tendon iltihabı, burs iltihabı vb. hastalıkların tedavisinde ağrı kesici ve iltihap sökücü etkiye sahiptir.
 • Vücut kırgınlığı, sırt, bel, boyun, bacak, kalça ağrısı gibi ani gelişen ağrıların tedavisine iyi gelir ve eklemlerde ağrı ve sertlik halini iyileştirir. Böylece tutma gücünü ve eklemlerin esnekliğini (fleksiyon-bükülme yeteneğini) arttırır.

İbu fort 200ml şurup ne işe yarar sorusunun ardından İbu fort nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Şurup içeriğinde yer alan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayın.
 • 6 yaş üzeri çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanıma uygundur.
 • İbu Fort şurup kortizon içermez, bu nedenle iltihap giderme konusunda daha başarılıdır.
 • Şurup ile aynı anda kullandığınız ağrı kesici, iltihap giderici ilaçlar mevcut ise mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Aynı etken maddeye sahip olunması durumunda doz aşımı olabilir, bu da yan etkilerin görülmesine neden olur.
 • Mide, bağırsak, astım, kalp ve damarlar ile alakalı bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Ciddi böbrek, karaciğer veya kalple ilgili hastalıklarınız şurubu kullanmanız önerilmez.
 • Daha önceden geçirdiğiniz Felç, kanama  veya pıhtılaşma sorunlarınız varsa, asetilsalisilik asitlere karşı bir alerjiniz varsa, bronşiyel astımınız varsa, son iki hafta içerisinde MOA inhibitörü kullanmışsanız veya halen kullanıyorsanız, süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, mide ve bağırsak delinme öyküsü, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide veya bağırsakta yara veya midenizde doygunluk hissi, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi sorunlarınız  varsa; İbu Fort Şurup kullanmanız önerilmez.
 • Şurup doktorun önerdiği süreçte kullanılmalıdır, uzun süreli kullanımda yan etkilerin görülmesine neden olabilir.
 • By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda İbu Fort şurup kullanılması asla önerilmez.
 • Doktorunuz size günlük kullanım dozu ve kullanım süresi belirtecektir. Bu önerilere uyarak doz aşımı ve yanlış kullanım engellenebilir. Doz aşımı durumunda sindirim organlarında kanama veya delinme gibi etkiler görülebilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanamayı işaret eden olgulardan herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza veya bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 • İbu Fort hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 • Alkol ile birlikte asla ilaç kullanmamalısınız.
 • Yaşlı kişilerde mide problemleri olabileceğinden mutlaka doz ayarının doktor tarafından ayarlanması gerekir.

Kullanmadan önce bu talimatları mutlaka dikkate almalı ve doktorunuz ile bunları görüşmelisiniz. Tüm bunlarda problem yok ise ve doktorunuz ayrıca bir doz belirtmediyse standart kullanım şekli;

Nasıl Kullanılır?

*Şurubu kullanmadan önce çalkalayın. Şurup ambalajı içerisinde yer alan ölçülü kaşık ile doz ayarlaması yapın. İbu Fort Şurup 200 ml aç karna kullanılırsa emilim hızlanacağından etkisi fazla olur ancak midede hazmın kolay olması için yemeklerden sonra kullanılması önerilmektedir. Yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra kullanmanız önerilir.

*İbu Fort kullanım dozunu, günde kaç kez ve hangi aralıklarla alınacağını doktorunuz belirleyecektir. Ağrı, iltihap ve ateş şiddetine göre doktorunuz kullanım şeklini belirleyecektir. İbu Fort şurup çocuklarda mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır, aksi önerilmez.

İbu Fort Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanır sorularının cevapları ardından yan etkileri nelerdir sorusunun cevabını verelim.

Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi İbu Fort şurubun da yan etkiler bulunmaktadır. Bu yan etkilerden bazıları;

 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük,
 • Kurdeşen,
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi olağan dışı etkiler alerji olduğuna işarettir. İlaç kullanımı bırakılarak acilen doktora başvurulmalıdır.
 • Baş dönmesi, mide ekşimesi, ishal veya kabızlık, gaz, asabilik, halsizlik IBU-FORT’un geçici olarak rastlanan yan etkileridir.
 • Bu liste dışında yer alan olağan dışı etki ile karşılaşılması durumunda derhal ilaç kullanımını bırakarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

İbu Fort Şurup 200 Ml prospektüs bilgilerinin ardından sıkça sorulan sorular ve cevapları bölümüne geçelim.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; İbu Fort kullananlar ne diyor?

Cevap; Her ilacın etkisi kullananların genetik yapıları nedeniyle farklılıklar gösterir. İbu fort kullananlar olumlu olarak görüş belirtseler de itibar edilmemelidir. Doktorunuz size uygun görmesi halinde reçete eder ve siz kendi deneyiminizi yaşarsınız.

Soru; İbu Fort 200ml Şurup Fiyat ne kadar?

Cevap; İbu Fort 2019 fiyatı ortalama 16,64 ile 17,26 arasında değişkenlik göstermektedir.

Soru; İbu Fort kaç yaş için uygundur?

Cevap; Şurup 6 yaşından büyük çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanıma uygundur ancak mutlak doktor tavsiyesi gerekmektedir.

Soru; İbu Fort şurup kaç gün kullanılır?

Cevap; Şurup kullanım süresini doktor belirler. Doktor önerisine uymalısınız.

Soru; İbu Fort muadili ilaçlar nedir?

Makalemizin sonuna geldik. İbu Fort Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde prospektüs bilgilerini sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*