İburamin Zero Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

İburamin Zero Şurup Resmi

İburamin Zero Şurup, ağrılı ve ateşli solunum yolu rahatsızlığı tedavisi nedeniyle doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bir süspansiyondur. Özellikle 2 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen İburamin Zero Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize İburamin Şurup nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

İburamin Zero Şurup Nedir?

İburamin şurup, içeriğinde etken madde olarak, her bir 5 ml’lik ölçekte 100 mg İbuprofen, 1 mg klorfeniramin Maleat maddeleri bulunan 100 ml’lik amber renkli cam şişede piyasada reçeteli satılan süspansiyondur. Ağız yoluyla alınan İburamin Zero içeriğinde yardımcı madde olarak da Ksantan gum, hidroksipropil metil selüloz, gliserin, sorbitol (%70),sodyum benzoat, sukroz, PEG 40, sitrik asit, çilek aroması, maskeleyici aroma, amonyum glisirizat, mikrokristalin selüloz ve karmeloz sodyum, ponso 4R, deiyonize su bulunur. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak İburamin Zero Şurup ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

İburamin şurup, doktorların genellikle 2 yaş üstü çocuklar için soğuk algınlığı ve grip tedavisi için önerdiği şuruptur. Doktorlar 2 yaş altı çocuklar içinde önerebilir. Çocuklarda kullanılabildiği gibi yetişkinlerde de tedaviye yarar sağlar. İçeriğindeki maddeler sayesinde üst solunum yolları semptomlarından olan ağrı, ateş ve öksürük tedavisine olumlu yarar sağlamaktadır. Vücut kırılganlığı, burun akıntısı, kas ağrıları ve eklem ağrıları gibi solunum yolu hastalıkları belirtilerini gidermeye yardımcı olur. Yüksek ateş düşürme konusunda da etkili bir ilaçtır. İburamin zero şurup sinüzit tedavisinde etkili bir şuruptur.

İburamin ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi İburamin nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Şurup kullanım şekline geçmeden önce Mantazol prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. İburamin şurup hamilelikte kullanımına doktor karar verir. Hamileliğin Son 3 ayında kullanılması önerilmez. Emzirme döneminde İburamin Şurup kullanılması önerilmez.
 3. Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz, – Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz
 4. Şiddetli derecede böbrek yetmezliği ya da kalp yetmezliğiniz varsa kullanmanız önerilmez.
 5. Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz ilacı kullanmanız önerilmez.
 6. Monoaminooksidaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kullanıyorsanız veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse, Aynı etken yada yardımcı maddelere sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız şurubu kullanmanız önerilmez.
 7. Kalp ritim bozukluğunuz varsa, epilepsi hastası iseniz, prostatınızda büyüme varsa, karaciğer yetmezliğiniz varsa, göz içi basıncınız yüksekse, bronşit, bronşlarda genişleme, astım hastalığınız varsa, aşırı aktif tiroid fonksiyon bozukluğunuz var ise, ciddi hipertansiyon (kan basıncında yükselme) var ise, kardiyovasküler hastalığınız var ise, astım hastası iseniz veya daha önce astım geçirdiyseniz; bronşlarda spazma yol açabilir. Bu nedenle İburamin şurup dikkatli kullanılmalıdır.
 8. Önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz; alevlenme görülebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. İburamin Zero Şurup Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler listesinin tamamını İBURAMİN PROSPEKTÜS bilgilerinden okuyabilirsiniz.
 9. İburamin Zero Şurup, uzun süreli kullanımı önerilmez. Belirtilerin iyileşmesi için en düşük dozun kullanılması ve kısa süreli kullanılması yan etkilerin görülme riskini azaltacaktır.
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 11. Şurup ağız yoluyla uygun dozda alınmalıdır. Doz aşımı nedeniyle yan etkiler görülebilir.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Belirtiler iyileştikten sonra kullanımı bırakmanız yan etkilerin görülme ihitmalini azaltacaktır.
 13. Şurubun her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum(tuz) içermektedir. Bu durum kontrollü sodyum(tuz) diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
 14. İburamin zero 2 yaş altı çocuklarda kullanımı tamamen doktor önerisi ile olmalıdır. Doktorun belirttiği şekilde kullanınız.

İburamin zero kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Şurup Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise İburamin Zero Şurup kullanımı;

 • İburamin şurup aç karna tüketildiğinde hızlı emilim sağlasa da oluşabilecek yan etkileri azaltması nedeniyle tok karna tüketilmesi önerilir.
 • Çocukluk çağında ateş düşürücü olarak: 2 yaş ile 12 yaş arası çocuklarda ateş 39.2 °C’ nin altında iken her bir doz 5 mg/kg(1 ölçek) olacak şekilde 6-8 saatte bir, ateş 39.2 °C’ nin üzerinde ise her bir doz 10 mg/kg(2 ölçek) olacak şekilde 6-8 saatte bir kullanılmalıdır. Günlük toplam doz maksimum 40 mg/kg’ı(8 ölçeği) aşmamalıdır.
 • 30 kg’dan hafif çocuklarda, günlük doz 500 mg’ı (5 ölçek) aşmamalıdır. 2 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • Yaşlılarda kullanımı yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez. Kullanılması durumunda en düşük doz verilmesi yeterlidir.

İburamin Zero Şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de İburamin şurup yan etkileri neler ona bir göz atalım.

İburamin Zero Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte sakinlik ve uykululuk hali çok yaygın olarak görülmektedir.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı ve anormal koordinasyon, Bulanık görme, Sindirim bozukluğu (dispepsi), İshal (diyare), Bulantı, kusma, karın ağrısı, Mide ve bağırsakta aşırı gaz (flatulans), Bağırsak hareketlerinde seyrelme veya olmaması (konstipasyon), Mide bağırsak kanaması, Kanamaya bağlı katran renkli, kötü kokulu dışkı (melena), Kan veya kahve telvesi gibi kusma (hematemez), Deri döküntüsü, Yorgunluk yaygın olarak görülebilen yan etkilerdir.
 3. İburamin Zero Şurup yan etkileri arasında bu liste dışında durumlarda gelişebilir. İlaç kullanımı ile birlikte olağan dışı etkiler yaşarsanız ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışmalısınız. İburamin Zero Yan Etkileri Tüm Liste için tıklayınız.

İburamin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; İburamin zero nedir?

Cevap; İburamin zero içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde üst solunum yolu hastalıklarının belirtilerinin (ağrı, ateş, öksürük, burun akıntısı, halsizlik vb.) tedavisinde olumlu yarar sağlayan şuruptur. İburamin Zero Tablet formunda da piyasada satılmaktadır.

Soru; İburamin muadili şuruplar nelerdir?

Cevap; Dolven Şurup, İbu Fort Şurup, İburamin muadili şuruplardır.

Soru; İburamin şurup kaç yaş için uygundur? Bebeklerde kullanılır mı?

Cevap; İburamin 2 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinler için uygundur. 65 yaş üstü yaşlılarda dikkatli ve düşük dozda kullanılması gereken şurup doktor kontrolünde ve doğru dozlarda kullanılmalıdır. 2 yaş altı bebeklerde kullanılması önerilmez.

Soru; İburamin Zero Şurup kullananların yorumları nedir?

Cevap; Şurubu kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan İburamin talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; İburamin Zero Şurup fiyatı ne kadar?

Cevap; İburamin şurup fiyatı 14 Kasım 2019 itibariyle ortalama 8,63 tldir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Soru; İburamin zero antibiyotik midir?

Cevap; İburamin zero antibiyotik ilaçlar arasında yer alır. Bu nedenler ilaç kullanmadan önce prospektüs bilgileri okunmalı ve bilinmesi gerekenlere tamamen hakim olunmalıdır. Doktor önerisi olmadan kullanılması önerilmez.

Soru; İburamin Zero öksürüğe iyi gelir mi?

Cevap; İburamin zero öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Öksürük ve kuru öksürük tedavisi için doktorlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Soru; İburamin Şurup zararlı mı?

Cevap; İburamin yan etkileri olan bir şuruptur. Yanlış ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle zararlı bir ilaç haline gelebilir.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Mantazol nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*