Işkın Otu Nedir, Faydaları

Işkın Otu

Işkın otu, Türkiye’de yetişen kuzukulağıgiller familyasına ait ekşi tadı olan ve sapları yenen bir bitkidir. Anadolu’da ışkın otu ışgın, uçkun, eşgın, yayla muzu, dağ muzu isimleriyle anılır. Bu doğanın mucize nimeti ışkın otu faydaları ile ilaç sanayisinde kullanılır. Sağlık alanında birçok derde deva bir bitkinin ekşimsi ve şekerli tadı lezzetli olarak değerlendirilir. İşte sizlere bu makale ile ışkın otu nedir, ışkın otu faydaları nelerdir, nerede satılır sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Işkın otu faydaları ; arasında kilo kaybını destekleme, sindirimi iyileştirme, Alzheimer hastalığını önleme, kemik büyümesini teşvik etme, nöronal hasarı önleme, cilt sağlığını artırma, kanseri önleme, metabolizmayı optimize etme, iyileştirme ve çeşitli kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma özellikleri bulunmaktadır .

Işkın Otu nedir?

Işkın, çok ilginç bir tarihe sahip eşsiz görünümlü bir bitkidir ve bitkilerin Polygonaceae ailesine aittir. Bilimsel olarak, kalın bir rizomun üstünden büyüyen yaprakları ile otsu bir yıllık bir bitkidir. Genel olarak bir sebze olarak kabul edilmekle birlikte , Amerika’da, bir meyve olarak kabul edilir , çünkü özellikle mutfak uygulamalarında bir meyve olarak kullanılır. Yaprak sapları aslında ışkın otunun en yaygın kullanılan parçalarıdır, bazen tatlı ya da ekşi yemeklerde bir bileşen olarak kullanılır.

Dünyanın farklı yerlerinde yıl boyunca yetiştirilir, bu nedenle neredeyse her mevsim yaygın olarak kullanılabilir. Geleneksel ışkın otu dışarıda yetiştirilirken, seralarda yetiştirilebilir, bu da daha tatlı ve daha koyu kırmızı renkli “sera”ışkın otu yetişmesine yol açabilir. Işkın otu Türkiye’de Erzurum, Muş, Bingöl, Malatya, Sivas yörelerinden Afyona kadar dağlık bölgelerde yetiştirilmektedir. Özellikle Erzurum yöresi, bu bitkinin yetişme ve toplama alanları bakımından önde gelen bir bölgedir. Işkın otu taze olarak ya da toz olarak tüketilebilir.

Işkın otu tadı nasıldır?

Işkın otu, tadı yeşil elmalarınkine benzer ki bu da onun tart olduğu anlamına gelir. Genellikle insanlar daha tatlı hale getirmek için şeker eker, sonra pişirir ve yerler. Çoğunlukla çile ve tatlı oldukları için çilek ile de eşleştirilir . Bazı insanlar da Işkın otu tadını kereviz ile karşılaştırırlar .

Işkın otu zehirli mi?

İlginçtir ki, saplar bu bitkinin yenebilen tek yeridir, çünkü üçgen yapraklar oksalik asitte aşırı derecede yüksektir, bu da insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilir ve Işkın otunun zehirli olduğuna dair yaygın bir inanışa neden olur. Bitki aşırı soğuksa, tehlikeli asit sapa geçebilir, bu yüzden Işkın otunun normalde büyüdüğü iklim gibi sıcak veya ılıman bir alanda saklandığından emin olun.

Işkın Otu Besin Değeri

İnsanların Işkın otu yetiştirip yemesinin başlıca nedenlerinden biri, şaşırtıcı besin değeridir. Işkın, vücudumuzu sağlıklı tutmak için ideal olan mineraller , vitaminler , organik bileşikler ve diğer besinlerle doludur . Bu değerli bazı bileşenler ; lif, protein, C vitamini, K vitamini, B kompleks vitamini, kalsiyum, potasyum, manganez,  ve magnezyumdur . Organik bileşikler açısından, Işkın, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi zengin bir polifenolik flavonoid kaynağıdır .

Işkın Otu Beslenme Değerleri
Taze Işkın
Hizmet boyutu : 
besin değer
Su [g] 93,61
Enerji [kcal] 21
Protein [g] 0.9
Toplam lipit (yağ) [g] 0.2
Karbonhidrat, fark ile [g] 4.54
Lif, toplam diyet [g] 1.8
Şekerler, toplam [g] 1.1
Kalsiyum, Ca [mg] 86
Demir, Fe [mg] 0.22
Magnezyum, Mg [mg] 12
Fosfor, P [mg] 14
Potasyum, K [mg] 288
Sodyum, Na [mg] 4
Çinko, Zn [mg] 0.1
C vitamini, toplam askorbik asit[mg] 8
Tiamin [mg] 0.02
Riboflavin [mg] 0.03
Niasin [mg] 0.3
Vitamin B-6 [mg] 0.02
Folat, DFE [µg] 7
Vitamin B-12 [µg] 0
A vitamini, RAE [µg] 5
A vitamini, IU [IU] 102
E Vitamini (alfa-tokoferol) [mg] 0.27
D vitamini (D2 + D3) [µg] 0
D vitamini [IU] 0
K vitamini (phylloquinone) [µg] 29.3
Yağ asitleri, toplam doymuş [g] 0.05
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış[g] 0.04
Yağ asitleri, toplam doymamış [g] 0.1
Yağ asitleri, toplam trans [g] 0
Kolesterol [mg] 0
Kafein [mg] 0
Kaynaklar şunlardır: USDA  

Işkın nedir sorusunun cevabının ardından şimdi sırada ışkın otu faydaları nelerdir sorusu var.

Işkın Otu Faydaları

Işkın otu faydaları sağlık alanında bir ilaç olarak kullanılmasını sağlamıştır. Genel anlamda maddeler halinde sıralarsak eğer Uçkun otu faydaları ;

 • Düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Işkın otu kalp dostudur ve kalp hastalıkları tedavisine yardımcı olur.
 • Işkın otu sindirimi kolaylaştırır.
 • Işkın otu alzheimer hastalığını önler.
 • Işkın otu kemik sağlığını geliştirir.
 • Işkın otu kanseri önler.
 • Kan dolaşımını arttrır.
 • C vitamini içermesi ile görmeyi iyileştirir.
 • A vitamini içermesi ile Işkın otu sivilceyi önler, cilt bakımına yardımcı olur.

Işkın Otu Kilo kaybı

Işkın otu  düşük kalorili sebzelerden biridir ve genellikle kilo vermek için mücadele eden ama yine de sağlıklı kalmak isteyen kişiler için tavsiye edilir. 100 gram ışkın sadece 21 kalori içerir, bu yüzden Işkın otu kilo verme diyetinize ekleyebilirsiniz. Işkın otu içerisinde bulunan çeşitli organik bileşiklerin vücudun metabolizması üzerindeki etkisi de vücudun yağ yakma oranını önemli ölçüde artırabilir , böylece başka bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur! 

Işkın Otu Kalp Hastalıkları Tedavisi

Uçkun otu, yağ ve kolesterolde oldukça düşüktür ve kardiyovasküler sağlığa hiçbir tehdit oluşturmaz. Aslında kan kollarının ve arterlerin duvarlarından fazla kolesterol kazıdığı bilinen diyet lifinin varlığından dolayı iyi kolesterol seviyelerini arttırabilir. Ayrıca, etkileyici miktarda ait antioksidanlar içeren Uçkun otu kalp hastalığı ve diğer tehlikeli sağlık koşulları tedavisinde faydalı olduğu belirtilmektedir.

Işkın Otu Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sistemimiz genel sağlığımızın büyük bir bölümünü oluşturur, bu nedenle sindirim sistemini sağlıklı ve düzenli tutmak önemlidir. Yüksek miktarda Işkın bulunan diyet uygularsanız bağırsak hareketlerinizin düzgün ve düzenli olmasını sağlar ve sağlıklı bir sindirim sistemi garanti eder. Işkın otu, geleneksel olarak kabızlık için bir tedavi olarak kullanıldı , ancak son zamanlarda bunun daha güçlü bir etkisi olduğu keşfedildi. Kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını hafifleterek , şişkinlik, kramp ve hatta kolorektal kanser de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede daha ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önleyebildiği ispatlanmıştır.

Işkın Otu Alzheimer’ı önler

Işkın otunun içerdiği en önemli vitamin; aslında beyin ve sinir sağlığı üzerinde çok önemli bir rol oynayan K vitaminidir. Beyin hücrelerinin oksidasyonunu önleyebilir ve bilişsel aktiviteyi uyarır, böylece Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirmeye veya hatta önlemeye yardımcı olur .

Işkın Otu Kemik Sağlığını Geliştirir

Beynin nöral dejenerasyondan korunmasındaki rolüyle birlikte K vitamini; osteotropik aktiviteyi destekler , yani kemik büyümesini ve onarımını uyarır. Zengin miktarda kalsiyum ve Işkın otu içinde bulunan diğer mineraller ile birleştiğinde, bir bütün olarak sebze kemik korumada önemli bir oyuncudur.

Işkın Otu Kanseri Önler

Antioksidanlar son yıllarda vücuttaki serbest radikalleri nötralize etme yetenekleri nedeniyle geniş çapta incelenmiştir. Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın yan ürünleri olup, sağlıklı hücrelere mutasyona uğrayacak veya ölmelerine yol açabilecek, sıklıkla kanser veya diğer kronik hastalıklar ile sonuçlanacaktır. Işkın, serbest radikallerin etkilerinden cildi ve gözleri koruyan A vitamini benzeri bir etki gösteren lutein ve zeaksantin gibi beta-karoten ve diğer polifenolik bileşiklerin iyi bir kaynağıdır. Diyetinizdeki antioksidanların sayıca azlığı, erken yaşlanma, katarakt, maküler dejenerasyon ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu polifenolik bileşikler, ağız ve akciğer kanserini de önlemek için yardımcı olur.

Kan dolaşımını artırır

Işkın otu içinde bulunan eser miktarda bakır  ve demir , yeni alyuvar hücrelerinin üretimini uyarmak için yeterlidir. Vücuttaki toplam RBC sayısının artması ve vücudun gerekli bölgelerinin oksijenlenmesi, böylece işlevlerinin iyileştirilmesi ve genel metabolizmanın artırılmasını sağlar.

Kan şekeri düzeylerini dengeler

Ravakentin olarak adlandırılan bir bileşiğin Işkın içinde varlığı, insanlarda kan şekeri düzeylerinin iyileştirilmesine yardımcı olur ve böylelikle diyabet durumunun önlenmesine yardımcı olur .

Diğer Faydalar

Görmeyi geliştirir

Işkın, iyi görme için çok yararlı olan C vitamini ve lutein içerir.

Perimenopoz Belirtileri Tedavisi

Bu şaşırtıcı bitki ayrıca, fitoöstrojenlerin varlığından dolayı sıcak basmaların oluşumunu azaltarak perimenopoz semptomlarına yardımcı olabilir.

Cilt bakımı

Bir antioksidan olan A vitamini bakımından zengin olan Işkın otu, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve bu nedenle kırışıklıklar ve ince çizgiler de dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerini geciktirir. Aynı zamanda antifungal ve anti-bakteriyel bir ajan görevi görür ve cilt enfeksiyonlarını ve akneleri önler.

Işkın otu nasıl saklanır?

Işkın otu saklamadan önce, saplarının gevrek olduğundan ve onlara kırmızımsı bir renk verdiğinden emin olmalısınız. Yaprakların hala taze olduğundan emin olmak için sarkık olmadığından emin olun. Ravent satın aldığınızda, bu şekilde saklamanız gerekir.

Taze

 • Adım 1: Yaprakları kesin.
 • Adım 2: Kusurları kesin.
 • Adım 3: Bitkiyi yıkayın ve kurulayın.
 • Adım 4: Bir kağıt havluya veya folyoya sarın ve dolaba kaldırın.

Işkın otu nasıl dondurulur?

 • Adım 1: Yaprakları doğrayın.
 • Adım 2: Bitkideki tüm kusurlardan kurtulun.
 • Adım 3: Düzgün yıkayın ve bitkiyi kurutun.
 • Adım 4: Küçük ve eşit parçalar halinde doğrayın.
 • Adım 5: Bir dondurucu torbaya koyun ve tüm havayı boşaltın.
 • Adım 6: Dondurucuya koyun ve yıl boyunca kullanın.

Not: Kullanmadan önce donmuş Işkın otunun çözüldüğünden ve tahliye edildiğinden emin olun.

Işkın otu nerede satılır ve fiyatı

Işkın otu toz halinde yada kurutulmuş olarak aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Işkın otu fiyatı kurutulmuş olarak  70Tl ile 150 tl arasında değişmektedir. Taze olarak ise semt pazarlarında bulunabilir ve fiyatı 1,5 – 5 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Bu makale ile ışkın nedir, ışkın otu faydaları nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..