Kedi Otu Ne İşe Yarar? Sakinleştirici Olarak Kullanılabilir mi?

Kedi otu,pembe ve beyaz yapraklı, hoş kokulu ve çok yıllık bir bitkidir. Avrupa ve Asya kıtalarında bilinen ve tıbbi anlamda yaygın olarak kullanılan kedi otu özellikle yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde tüm dünyada kendisini göstermiş bir şifalı ottur. Kedi otu kökü, kedi otu hapı, kedi otu çayı, kedi otu yağı gibi farklı formlarda aktarlarda, sanal marketlerde ve bitkisel ilaç eczanelerinde satılmaktadır.

Bu makalemiz ile kedi otu ne işe yarar? nasıl kullanılır? şeklinde sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. Kedi otu nedir öncelikle bir tanıyalım.

Kedi Otu Nedir? Nerede yetişir?

Kedi otu kediotugiller ailesine dahil olan, beyaz ve pembe çiçekleri bulunan çok yıllık bir bitkidir ve şifalı bir bitki olduğu uzun yıllar öncesi tespit edilmiştir. Tıptaki adı valeriana officinalis olan bu bitki yüzyıllardır halklar tarafından farklı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Kedi otu uykusuzluk sorunu çekenler için etkili sonuçlar ortaya çıkarırken, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle de pek çok bitki bilim uzmanı tarafından öneriliyor. Kediotunun kalp sağlığından tutun da yüksek tansiyona kadar çoğu hastalığın doğal tedavisindeki etkili faydaları da bitkiyi adeta şifa dolu bir bitki haline getiriyor. Bu kadar bahsettik faydalarından şimdi kedi otu ne işe yarar detaylandıralım.

Sarmadı mı? Depresyon nedir, belirtileri ve tedavisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedi Otu ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Kedi otu sakinleştirici, yatıştırıcı ve ağrı giderici işe yarar. Bu etkileri sayesinde pek çok ilaçta sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkin madde olarak kullanılmaktadır. Kediotu çayı uykusuzluğu gidermeye, kişinin kendisini daha aktif ve pozitif hissetme gibi ruhsal ve fiziksel sağlığı arttırmaya olumlu faydalar sağlamaktadır. Kedi otu ne işe yarar kısaca belirttik kedi otunun faydalarını biraz daha detaylandıralım.

Kedi Otunun Faydaları;

Kediotunun faydalarına geçmeden önce belirtelim, mutlaka doktor kontrolünde ve onayı ile kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Yanlış ve fazla kullanım, alerji olması vb. gibi durumlarda yan etkiler ortaya çıkabilir ve sağlık sorunları oluşturabilir. Herhangi bir olağanüstü etki ile karşılaşırsanız kullanımı bırakın ve acil sağlık kuruluşlarına giderek tedavi olun.

*Kedi otu uykusuzluk sorununu gidermeye yardımcı olur. Uyku problemi çoğu ruhsal problemin ve hastalığın ana nedeni olabilir. Uykusuzluk problemini gidermek için günde 2 kez kediotu çayı tüketmeniz yeterli olacaktır. 1 bardağını yatmadan 1 saat önce tüketmeniz gerekir. Kediotunun faydaları arasında ilk sırada uykusuzluk giderici özelliği bulunur. Uykusuzluğa çözüm olabilecek gıdalar ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

*Kediotu sinirleri yatıştırır. Günde 1 bardak kedi otu çayı tüketerek sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Kedi otu çayı sinir sistemine olumlu etkiler sağlayarak depresyon, panik atak, anksiyete tedavisi için faydalar sağlar. Sinirleri yatıştırma ve ruhsal sağlığı arttırma etkileri de kediotu kökü bitkisinin faydaları arasında üst sıralarda yer alır. ( Zaten depresyon, panik atak, anksiyete tedavisi için ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak onun kontrolünde kedi otu kökü, çayı,yağı vb. ürünleri kullanmalısınız. Aksi halde yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

*Kedi otu yağı ile vücudunuza masaj yaparak kaslardaki gerginliği alabilirsiniz. Kediotu yağı kas gevşetici olarak kullanılabilir.

*Kedi otu ruhsal sorunlardan kaynaklanan huzursuz bacak sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Kedi otu çayı ile gece uykusunun bölünmesine neden olan bu sendrom hafifletilebilir ve uykudan uyanma sorunu çözülebilir.

*Kedi otu çayı kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve bu özelliği ile yüksek tansiyonu dengeleme faydası bulunmaktadır. Tansiyon hastalarının kaçınması gereken endişe, stres ve gerginliği alması nedeniyle hastalara iyi geliyor. Aşırı tüketim zararlı olabilir.

*Kedi otunun faydaları arasında yer alan bir diğer özellik de kalp ve damar sağlığına olumlu etki sağlamasıdır. Kedi otu kan basıncını düşürerek kalp ve damar sağlığına da olumlu katkılar sağlar. Bu sayede damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarının görülme ihtimalini de düşürmektedir.

*Kedi otu migren, baş ve bel ağrılarını gideren bir doğal ağrı kesici olarak ön plana çıkmaktadır. Endişe ve stres kaynaklı ağrıları giderirken bel fıtığı kaynaklı bel ağrılarını da ciddi anlamda hafifletmektedir.

Kedi otunun faydalarını da öğrendik, kedi otu çayı, yağı nasıl kullanılır öğrenelim.

Kedi otu nasıl kullanılır?

Kediotu kökü ile kediotu çayı demlenebilir. Kedi otu kökü kurutulmuş halde ya da taze olabilir. Kedi otu çayı yukarıdaki çoğu sağlık problemi tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kedi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

*1 bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kedi otu kökü karıştırın. Karışımı 5 dakika dinlendirin ve demlenmesinin ardından tüketin. Tatlandırmak için keyfinize göre bal ekleyebilirsiniz. Kedi otu çayı hazır olarak sanal marketlerde, süper marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. 2-3 haftadan fazla kullanmamalısınız. Ara vererek daha sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Kedi otu yağı nasıl kullanılır?

Kedi otu yağı duşlarda spa etkisi yaratmak için sıcak banyo suyunun içerisine 5-10 damla eklenmek suretiyle kullanılabilir.

Kedi otu yağı doğrudan kas, cilt veya eklem gibi endişe duyulan alanlara az miktarda uygulanarak tamamen emilinceye kadar masaj yapılması şeklinde kullanılır. 

Kediotu yağı evde yapacağınız koku verici özelliği olan mumlar, sabunlar ve vücut bakım ürünlerine eklenerek kullanılabilir.

Kediotu yağı oda parfümü olarak kullanılır.

Bu kadar faydaları olan Kedi otunun zararları var mı? derseniz hemen cevaplayalım.

Kedi otunun zararları nelerdir? Yan etkileri nelerdir?

Kedi otu, düzenli olarak kullanıldığında kullanan kişilerde bağımlılık yapabilir ve bu yüzden uzun süreli kullanımı önerilmez. Her gün yerine 2,3 günde 1 kullanmanız daha faydalı olabilir aksi halde yoksunluk belirtileri ile karşılaşmanıza da yol açabilir.

Kedi otunun en yaygın ve en önemli yan etkilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • 2-3 haftadan uzun süreli kullanım, depresyon ve migren tarzı baş ağrıları ile sonuçlanabilir.
  • Kediotu etkin maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde sersemlik, baş dönmesi, kendini huzursuz ve gergin hissetme, uykusuzluk gibi birtakım sorunları tetikleyebilir.
  • Alkol ile birlikte tüketilmesi, yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi gibi sonuçlar doğurabilir.
  • Uyku ilaçları ile birlikte kullanımı yorgunluğa neden olabilir.
  • Antihistaminler ve mantar önleyici bazı ilaçlar, kedi otu ile etkileşime girebilir. Bu yüzden bu ilaç grubunda değerlendirilen ilaçlardan birini kullanıyorsanız, kedi otu tüketiminden kaçınmalısınız!

Kedi otunun fiyatı ne kadar?

  • Kediotu takviye gıda kapsülü şeklinde ; yaklaşık 100 TL,
  • Kurutulmuş kediotu kökü kiloluk paket şeklinde; ortalama 20 TL
  • Kedi otu çayı ; 10 tl gibi son derece uygun fiyatlarda piyasada bulunmaktadır.

S; Kedi otu adet sancısına iyi gelir mi?

C; Kediotu adet gecikmesi ve adet sancısına karşı etkilidir. Adet ağrısı ve acısını hafifletmeye yardımcı olur. Adet ağrısı nasıl geçer öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

S; Kedi otu depresyona iyi gelir mi?

C; Kedi otu depresyon, sinir ve ruhsal rahatsızlara karşı yatıştırıcı etkiye sahiptir.

S; Kedi otu günde kaç bardak içilir?

C; Kedi otu çayı günde 1 yada 2 bardak içilebilir. Aşırı tüketimi yan etkilere görülmesine neden olabilir.

S; Kedi otu uykusuzluğa iyi gelir mi?

Kedi otu uykusuzluk problemini giderici etkiye sahiptir, uykusuzluğa iyi gelir.

Bu yazımızda kediotu nedir, faydaları nelerdir vb. soruların cevaplarını ve kedi otu çayı nasıl hazırlanır tarifini verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin İçin Seçilenler