Kestane Şekeri Tarifi, Kestanenin Faydaları

Kestane şekeri tarifi ile sizlere mükemmel bir tatlı tarifi vereceğiz. Aslında hepimizin beğenerek yediği kestane şekeri tarifi yapımı basit bir karışım. Kestane şekeri tarifi ile sizde ailenizle keyifle tüketeceğiniz bir tatlı yapabileceksiniz. Kestane şekeri tarifi ile hazırlayacağınız lezzet size ve ailenize kış aylarında hem enerji verecek hem de vücut direncinizi arttıracak. Yazımız ile kestanenin faydalarını da öğrenebileceksiniz. Fazla yemeyin ama diyabetiniz fırlar  🙂

Kestane Şekeri Tarifi

Kestane şekeri malzeme Listesi

•    Kestane 750 gr
•    Toz şeker 1 kg
•    Taze sıkılmış limon suyu
•    Kabuk vanilya 1 adet

 Kestane şekeri nasıl yapılır?

  • Keskin bir bıçak ile, tüm kestanelerinin orta kısmından başlayarak üzerine artı işareti gibi bir çizik atalım. İlk olarak yüksek ateşte kaynatın. Fokurdamaya başladığında ısıyı düşürerek 10 dk daha kaynatın.
  • Ayrı bir tencerede 1 su bardağı ve yarım çay bardağı su ile  500 gr şeker ilave edin. Bu karışımı  düşük ısıda eriyinceye kadar kaynatın. 1 adet kabuk tarçının kaynama sonrası karışıma ilave edin.
  • Kaynamış suyun içerisindeki kestaneleri kevgir yardımı ile alın. Kestaneleri iç ve dış kabuklarından ayırarak limonlu su içerisine atın. Bu işlem kestanelerin kararmış görüntüsünü alacaktır, renk tonunu açacaktır.
  • Temizlediğiniz kestaneleri hazırladığınız şerbetin içerisine atın. Şerbet ile kestaneleri 25 veya 30 dk daha kaynatarak bekletin.
  • 500 gr şeker ile 2 çay bardağı suyu karıştırın. Şekerin erimesi için kısık ateşte kaynatmalısınız.
  • Hazırladığınız suyu kestanelerin içerisinde bulunduğu şerbete ekleyin. Kaynamaya bırakın. Kaynama olduğunda ocaktan alabilirsiniz.
  • Kestaneleri tencerenin içerisinden kevgir yardımıyla alın. Yağlı kâğıt serili bir tepsiye yerleştirin.

  • Kestaneleri  ağzı açık bir fırında 200 derece sıcaklıkta 10 dk boyunca bekletin. Soğumaya bırakın ve soğuduğunda servis edin

Afiyet olsun, yazımıza Kestanenin faydaları nelerdir bununla devam edelim.

Editör Önerisi : Karpuzun Faydaları

Kestanenin Faydaları

Kestanenin faydaları 

1- Kestane, beslenmemize katkı sağlayan birçok besin öğesine sahip doyurucu özelliği yüksek olan bir besin deposudur.

Vitamin zengini: Kestane diğer sert kabuklu yemişlerin aksine yüksek vitamin ve mineral oranına sahiptir.

2- C vitamini kaynağı: Aynı zamanda kestanenin yağ oranı düşüktür. Nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifler içerir. B1, B2 ve C vitaminlerine de bol miktarda sahiptir.

3- Kansere karşı koruyucu: Kestane güçlü bir anti-oksidandır. Kestane içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlayarak kansere karşı koruyucudur.
Demir deposu: Kestane; demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından da zengindir. Potasyum kaynağı olarak da nitelendirilir.

4- Çölyak hastalığına kestane: Kestane aynı zamanda gluten içermez. Tam da bu sebepten gluten içermeyen besinlerin hazırlanmasında da kullanılır. Kestane, gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve çölyak hastalığı olanlar için de tedavi amaçlı kullanılır.

Bu makalemizle kestane şekeri tarifi ile kestanenin faydaları nelerdir konularını ele aldık. Kestane faydaları çok olan bir besin ve kestane şekeri tarifi de oldukça kolay. Faydalanmanız dileğiyle. Esen kalın