Kestanenin Faydaları Nelerdir? Evde Fırında Kestane Tarifi

Kestanenin Faydaları

Havalar soğumuşken sıcak bir kestanenin kokusu ve lezzeti bambaşkadır değil mi? Meraklanmayın kestane sezonu açıldı. Hem muhteşem tadından faydalanacaksınız hem de kestanenin faydaları ile sağlığınıza değer katacaksınız. Peki kestanenin faydaları nelerdir merak etmiyor musunuz? Kestanenin faydaları arasında  ; Sindirimi iyileştirmekten kemiklerinizi güçlendirmeye kadar birçok madde sayılabilir. Makalemizi sonuna kadar okuyun ve kestane ile ilgili tüm bilgilere sahip olun. Kestane ile ilgili genel bilgilerle başlayalım önce..

Kestane Nedir, Nerede Yetişir

Kestanenin diğer adı Castaneadır. Meşe ve kayın ağaçlarıyla aynı aileye ait yaklaşık sekiz veya dokuz ağaçlı bir çalı grubudur. Kestane ağaçları, yenilebilir bir somun üretmektedir. Bu somun dünyada tüketilen kestane olarak adlandırılmaktadır. Kestane ile ilgili ilginç bir durum var ki; kestane hem bir fındık hem de bir meyve olarak tanımlanır. Bunun nedeni, meyvelerin bir çiçekli bitkinin ürünü olarak tanımlanmasıdır. Kestane meyve tanımlamasına da dahil edilmektedir.

Kestane, hafif tatlı bir tada sahiptir ve çeşitli farklı yemeklere kolayca eklenebilir. Çiğ kestane, pişirildikten veya kavrulduktan sonra yumuşayan çok sert, gevrek bir dokuya sahiptir.

Bilinen kestane türleri şunlardır:

  • Amerikan kestane
  • Tatlı kestane (İspanyol kestanesi de denir)
  • Çin kestane
  • Japon / Kore kestane

Kestane nedir kısaca değindik, şimdi de kestanenin faydaları nelerdir detaylıca bir göz atalım.

Kestanenin Faydaları Nelerdir

Kestane sindirimi geliştirir

Bazı araştırmalar, kestanelerin birkaç farklı yolla daha iyi sindirimi destekleyebildiğini göstermiştir.

Gıda Mikrobiyolojisi dergisinde yapılan bir test tüpü çalışmasında, kestane özünün gastrointestinal sisteminizde bulunan probiyotiklerin suşu üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Probiyotikler, bağırsağınızı sağlıklı tutan ve sindirimi artırmaya yardımcı olan yararlı bir bakteri türüdür.

Ayrıca, kestane lifte yüksektir. Diyet lifi, sindirim sisteminiz boyunca yiyeceklerin hareketine yardımcı olan gastrointestinal yoldan geçerken sindirime direnir. Lif de kabızlığı hafifletebilir, tokluğu artırır, kan şekerini stabilize edebilir ve bağırsaklarınızda bulunan yararlı bakterilerin beslenmesine yardımcı olabilir.

Kestane ek olarak, diğer yüksek lifli gıdalar, meyveler, sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve diğer fındık çeşitleri içerir.

Kestanenin Faydaları ; Kestane probiyotikleri besler ve sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak sağlığını iyileştirir.

Kestane Antioksidanlar İçerir

Yüksek miktarda vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra, kestane iyi miktarda antioksidan içerir.

Kore’de Chosun Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü tarafından yürütülen bir 2010 çalışması, kestane çiçeği özünün güçlü antioksidan özellikler sergilediğini ve hatta melanom veya cilt kanserinden kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Antioksidanlar, kronik hastalıkların yanı sıra hücrelere zarar verebilecek ve zarar verebilecek bileşikler olan zararlı serbest radikalleri nötralize eden maddelerdir. Bu yararlı maddeler, kanserin önlenmesinden kalp hastalığına karşı savaşmaktan etkileyici bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Antioksidanlar geniş bir dizi besinlerde bulunur ve özellikle meyvelerde ve sebzelerde yüksektir. Tabağınızın antioksidan bakımından zengin gıdalar gibi kestane ile doldurulması özellikle hastalık riskini azaltmada yararlı olabilir.

Kestanenin Faydaları ; Kestane yüksek miktarda antioksidan içerir, bu antioksidanlar sayesinde hastalıkların oluşmasını önler, var olan hücre hasarlarını onarır.

Editör Önerisi ; Evde kestane şekeri nasıl yapılır, tarifi

Kestane Kalbinizi Korur

İlginçtir ki, bazı kestane türlerinin aslında kalbinizde koruyucu bir etkisi olduğu ileri sürülmektedir. Bu kalbe olumlu etkisinin nedeni; kestanelerin enflamasyonu azaltan ve kalp sağlığını geliştirebilen antioksidanlar içermesidir.

Kestane ayrıca, kalp hastalığı ile ilişkili bazı risk faktörlerini azaltabilecek önemli bir mineral olan potasyum içerir. Bir araştırma, artan potasyum alımının kan basıncını etkili bir şekilde azaltabildiğini ve hatta inme riskini yüzde 24 oranında azaltabildiğini gösterdi.

Eğer kalp probleminiz varsa, diyetinizde kestane olması, kalp hastalığınızın bazı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir ve kalbinizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Kestanenin Faydaları ; Kestane içerdiği potasyum sayesinde kalp hastalıkları riskinizi azaltır, kalbinizi korur.

Kestane Kemik Sağlığını Artırır

Sadece 10 tane kestane tüm gün için ihtiyaç duyduğunuz manganezinyüzde 50’sini sağlar. Manganez normal hücre fonksiyonu için gerekli olan inanılmaz derecede önemli bir mineraldir. Bazı çalışmalar, manganezin kemik sağlığında da merkezi bir rol oynayabileceğini ve bazı hastalıklardan korunma sağlayabileceğini göstermiştir.

Manganezin yaklaşık yüzde 43’ü kemiklerde saklanır. Diğer kemik yapım mineralleri ile birlikte manganez almak, özellikle yaşlı kadınlarda kemik erimesini önlemeye yardımcı olabilir.

2004 yılında yapılan bir çalışmada, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bor ile birlikte manganez içeren bir kapsülün zayıf kemikli 334 kadında kemik yoğunluğunu arttırdığı bulunmuştur.

Diyetinizdeki kestane ve diğer kemik takviyeli besinleri de dahil etmek, kemiklerinizi güçlü tutmaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.

Kestanenin Faydaları ; Kestane yüksek miktarda manganez içerir, bu manganez sayesinde kemik sağlığını destekler, korur, kemik erimesini ve osteoporozu önler.

Kestane Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Kestane, thiamine, B6 vitamini, riboflavin ve folat dahil olmak üzere çeşitli B vitaminlerini bol miktarda içerir. Bu vitaminler beyninizi sağlıklı tutmak ve hastalığa karşı korumak için gereklidir.

Bu B vitaminlerinin herhangi birindeki eksiklikler, biliş ile ilgili sorunlara neden olabilir.

B vitamini gereksinimlerinizi karşıladığınızdan emin olmak ve beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda protein açısından zengin yiyecekler yiyin. Her gün bir ya da iki kestane yemeniz de beyin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Kestanenin Faydaları ; Kestane bir B vitamini kaynağıdır. Kestane tüketimi ile B vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar önlenebilir. Beyin sağlığınıza faydası bulunan Kestane yaşlılıkla oluşan çoğu hastalığın oluşmasını engeller.

Kestanenin Besin Değeri

Kestane , manganez, C vitamini ve tiamin gibi birkaç mikro besin maddesinin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca kestane yüksek lifli bir besindir. Kestanenin faydaları içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde görülmektedir.

Yaklaşık 10 tane kavrulmuş kestane (yaklaşık 84 gram) aşağıdakileri içerir:

206 kalori, 44,5 gram karbonhidrat, 2,7 gram protein, 1.8 gram yağ, 4.3 gram fiber, 1 miligram manganez (yüzde 50 DV), 21.8 miligram C vitamini (yüzde 36 DV), 0.4 miligram B6 vitamini (yüzde 21 DV), 0.4 miligram bakır (yüzde 21 DV), 58.8 mikrogram folat (yüzde 15 DV), 0.2 miligram tiamin (yüzde 14 DV), 497 miligram potasyum (yüzde 14 DV), 0.1 miligram riboflavin (yüzde 9 DV), 89,9 miligram fosfor (yüzde 9 DV), 6.6 mikrogram K vitamini (yüzde 8 DV), 27.7 miligram magnezyum (yüzde 7 DV), 1.1 miligram niasin (yüzde 6 DV), 0.5 miligram pantotenik asit (yüzde 5 DV), 0.8 miligram demir (yüzde 4 DV), 0.5 miligram çinko (yüzde 3 DV)

Evde Fırında Kestane Tarifi

Kestane denince eskiden soba üzerinde kavurması aklınıza geliyor. Özlüyorsunuz ama aslında çaresiz değilsiniz. Evde fırında kestane tarifi ile aynı soba üzerinde olmuş gibi kestanenin lezzetine ve kestanenin faydalarına ulaşabilirsiniz.

Evde Fırında Kestane Tarifi

İşte en sevdiğiniz sokak satıcısı aperitiflerinin tadını çıkarmanın ve kendi mutfağınızın konforunda kestane kavurması yapmanın kolay bir yolu;

  1. Taze kestane ile başlayın ve her birine “X” kesmek için küçük bir bıçak kullanın. Bu, buharın kaçmasına izin verir ve kestaneların fırında patlamasını önler.
  2. Bir fırın tepsisine tek bir tabaka halinde kestaneleri dizin ve 20-30 dakika 200 C ‘de kızartın. Kabukların çatlaması ve kestanenin kahverengi renge dönüştüğü zaman kestanelerin pişirildiğini anlayabilirsiniz.
  3. Fırından çıkarın ve birkaç dakika soğumaya bırakın, hala sıcakken soyun ve tadını çıkarın!

Kestaneların yenilmeden önce pişirilmesi gerektiğini unutmayın. Bu sadece kestanenin kabuğunun çıkarılmasına değil, aynı zamanda tanik asit içeriğinin de azaltılmasına yardımcı olur. Tannik asit, sağlık üzerinde sayısız yan etki ile bağlantılı olan ve kaçınılması gereken bir bitki bileşimidir.

Kestane ve kestanenin faydaları ile ilgili güzel bir makale sunduk. Fırında kestane tarifi ile sonlandırdık. Umarım faydalı olur. Esen Kalın.

Editör Önerisi : At kestanesinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Sizin İçin Seçilenler