Ketoderm Krem 30Gr Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Ketoderm krem, deride oluşan mantar hastalığı tedavisi için doktorların reçete ettiği bir ilaçtır. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Makalemiz ile sizlere Ketoderm nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri gibi merak edilen prospektüs bilgilerini derledik. Öncelikle Ketoderm nedir öğrenelim.

Katoderm Krem Nedir?

Ketoderm, piyasada 30 gramlık tüp halinde karton kutuda eczanelerde reçeteli satılan bir mantar kremidir.

Deri üzerine haricen sürülerek kullanılan bu krem içeriğinde her bir gramda 20 mg ketokozanol maddesi içerir. Ayrıca Ketoderm krem içeriğinde Propilen glikol, stearil alkol, setil alkol, sorbitan, monostearat, polisorbat 60, izopropil miristat, sodyum sülfıt anhidrid, polisorbat 80, distile su yardımcı maddeleri yer almaktadır. İçeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması halinde yan etkiler görülebileceğinden mutlaka krem içeriğini bilmeniz gerekir. Ketoderm krem nedir öğrendik, şimdi krem ne işe yarar göz atalım.

Ketoderm Krem Ne İşe Yarar?

Ketoderm krem içeriğinde bulunan ketokonazol maddesi mantar hücresi duvarının yapısını bozarak çalışır. Yapısı bozulan mantar hücresi ölür. Böylece etkili bir şekilde mantar hastalığının tedavisine yardımcı olur. Mantar hastalığı, yaşadığımız çevre içerisinde yaygın olarak bulunan mikroorganizmaların vücut yüzeyine ya da iç organlara yerleşerek enfeksiyon oluşturmasıdır. Enfeksiyonlar çeşitli belirtilere neden olur. Bu belirtiler mikroorganizmaların yerleştiği bölgeye göre farklılık gösterebilir. Ketoderm birçok mantar hastalığı çeşidinde tedaviye yarar sağlar.

Ne İşe Yarar?

 • Vücutta oluşan mantar( Vücut mantarı – Tinea Corporis) tedavisine yarar sağlar.
 • Kasık mantarı( Tinea Cruris), El mantarı(Tinea Manus) mantarı, Ayak mantarı( Tinea Pedis) tedavisine yardımcı olur.
 • Candida adı verilen mantar kaynaklı deri enfeksiyonuna yardımcı olur.
 • Saç derisi üzerinde görülen mantar hastalığı Seboreik Dermatit(Kepeklenme) tedavisine yarar sağlar.
 • Mantar hastalığının belirtileri arasında olan kaşınma hissi, bölgenin tahriş olması, yara izlerinin oluşması ve iltihaplanma görülebilir. Ketoderm krem mantara neden olan mikroorganizmaların hücre yapısı bozarak yok eder. Böylece belirtilerin yok olmasına giderilmesine yardımcı olur.

Ketoderm nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarının ardından kremin kullanım şekline geçelim.

Nasıl Kullanılır?

Ketoderm krem kullanmadan önce bilmeniz gerekenler var. En güncel prospektüs bilgilerini okumayı ihmal etmeyin. Yanlış ilaç kullanımı yan etkilere neden olabilir.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Krem içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez.
 • Hali hazırda aynı maddeler içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Aynı maddeden yüksek miktarda almanız yan etkiler oluşturabilir.
 • Kremi uygulamadan ve uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.
 • Krem göz, vajina iç yüzeyi gibi mukozal bölgeler ile temas ettirilmemelidir. Temas halinde hızlıca bölge bol su ile temizlenmelidir.
 • Mantar hastalığının tedavisi için ilaç kullanırken aynı zamanda bazı hijyen koşullarına uyulmasını gerekir. Mantar Hastalığı Nedir? Tedavisi için Ne Yapılmalıdır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • İlacı 4 hafta kullanmanız ve gerekli hijyen kurallarına uymanız halinde mantar hastalığınız geçmiyorsa kullanmayı bırakarak doktorunuza danışmalısınız.
 • Ketoderm krem hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı doktor tavsiyesine bağlıdır.

Ketoderm Kullanım Şekli

Doktorunuzun ya da eczacınızın belirttiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Kremin standart kullanım şekli;

 • Krem sürülmeden önce bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Hastalıklı bölge üzerine az miktarda krem parmak uçları aracılığıyla ovalanarak sürülür. Uygulama sonrası mutlaka eller iyice temizlenmelidir, çünkü mantar bulaşıcı bir hastalıktır.
 • Deri kandidozu. vücut, el, ayak, tırnak mantarı tedavisi için hastalıklı bölge üzerine günde 1 kez sürülerek uygulanması yeterlidir.
 • Seboreik dermatit için Ketoderm günde 1 ya da 2 kez uygulanır. Burada kullanım sıklığını enfeksiyonun büyüklüğü belirler.
 • Ortalama tedavi süresi, tinea versikolorda 2-3 hafta, derinin kandida enfeksiyonlarında 2-3 hafta, kasık mantarında 2-4 hafta, vücut mantarında 3-4 hafta, ayak mantarında 4-6 haftadır.
 • Seboreik dermatitte tedavi süresi ortalama 2-4 haftadır. Seboreik dermatitin idame tedavisinde haftada bir ya da iki kez uygulanır.

Nasıl kullanılır sorusuna da cevap verdiğimize göre yazımızın başından beridir belirtttiğimiz yan etkiler nelerdir listeleyelim.

Ketoderm Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olduğu gibi Ketoderm kremin de yan etkileri görülebilir. Bunun nedeni kremin yanlış, fazla ve doktor kontrolü olmadan kullanılması olmaktadır. Ketoderm krem yan etkileri çok az olan güvenli kremler arasında gösterilebilir, ancak yine de temkinli olunmalıdır.

 1. İlacın kullanımına bağlı yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiş olsa da kullanım ile birlikte olağan dışı bir etki hissederseniz kullanımı bırakın. Durumu doktorunuza bildirin. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri durumlar krem içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması halinde görülebilir.şeklinde gelişebilir.

Ketoderm Krem Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Ketoderm vajinaya sürülür mü?

Cevap; Ketoderm krem vajina dış yüzeyine sürülebilir. Kasık mantarı tedavisi için 2- 4 haftayı aşmamalıdır.

Soru; Ketoderm krem kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Ketoderm kullananlar olumlu dönüşler sağlasa da bu sizde yaratacağı etki ile alakalı bir yargı oluşturmaz. Kremi doktorunuzdan talep ederek uygun görmesi halinde kullanabilirsiniz.

Soru; Ketoderm krem ne için kullanılır?

Cevap; Ne işe yarar bölümüne bakınız.

Soru; Ketoderm Muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap; Ketoral, Kanazol, Nizoral gibi ilaçlar muadili ilaçlar arasında yer almaktadır.

Soru; Ketoderm krem fiyatı ne kadar?

Cevap; Ketoderm fiyatı değişkenlik gösterebilir ancak uygun fiyatlı bir kremdir.

En Yüksek10.75 TL
En Düşük8.95 TL
Ortalama9,45 TL

Makalemiz ile Stiderm jel nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.