Kiraz Sapı Çayının Faydaları Şaşırtıyor! Peki Nedir Bu Faydalar?

Kiraz mevsimini yaşıyoruz. Hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle çoğumuzun severek tükettiği kiraz meyvesinin saplarının da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Makalemiz ile kiraz sapı çayının faydaları neler öğrenebilirsiniz. Okudukça şaşırabilirsiniz çünkü bilinirliği düşük bir çaydan bahsedeceğiz.

Sağlıklı olmak isteyenler sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorlar. Sağlıklı beslenmenin öneminden çoğu uzman sıklıkla bahsediyor. Sağlıklı beslenme kadar sağlıklı sindirim ve sağlıklı boşaltım da önemlidir. Plantshospital.com sitesinden alıntılayarak hazırladığımız yazının konusu olan kiraz sapı çayı sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı oluyor. Beslenme yoluyla vücudumuza giren gıdalar sindirim sisteminde işlenerek toksinlerinden ayrıştırılır. Bu toksinler boşaltım sistemi ile idrar ya da dışkı yoluyla dışa atılır. Toksinlerin vücuttan sağlıklı şekilde atılmaması durumunda vücut dengesi bozulur ve bağışıklık sistemi zayıflar. Peki bu esnada kiraz sapı çayının faydaları nedir, sağlığa nasıl yarar sağlar hemen anlatalım.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapları kendine has bir kimyasal yapıya ve mükemmel bir biyokimyaya sahiptir. Komplike olmayan düzenli ve ayırt edici bir selülozik yapıya sahiptir. Doğal müshil olarak da nitelendirilen kiraz sapı kurutularak çay halinde tüketildiğinde sağlığa birçok faydalar sağlar. Kiraz sapı çayının faydaları arasında idrar söktürücü etkisi, adet döneminde ortaya çıkan ödemin atılmasına yardımcı olması ve daha birçok fayda sayılabilir. İşte maddeler halinde kiraz sapı çayının faydaları;

 • Kiraz tuz dengesini olumsuz yönde etkilemeden vücuttan su atmaya yardımcı olur. Kanı seyretlmeye yardımcı olur.
 • Damar dostu bir yapıya sahip olan kiraz sapı çayı kalbin daha rahat çalışmasına izin verir. Damarların iç yağlanmasına karşı çok güçlü bir önleyicidir. Damar tıkanıklığını önler.
 • Sabahları aç karna tüketilen kiraz sapı çayı kolestrolü düşürmede etkilidir, gün boyu kalkan görevi görür.
 • 15 yaş üstü kadınlar adet döneminde kiraz sapı çayı tüketmeyi düşünebilirler. Kiraz sapı çayının faydaları arasında vücuttan ödem atmaya yardımcı olması yer alır.
 • Prostat gibi erkeklerin organdaki kireçlenme problemlerini gidermeye yardımcı olur.
 • Şişmiş gözler ve yorgun ayaklar için kiraz sapı çayı haricen uygulandığında iyileşmeye yardımcı olur. Güçlü bir detoks ürünü haline gelir ve ödemleri yok eder.
 • Kabızlık problemi çekenler kiraz sapı çayını tüketerek bu problemlerini giderebilirler. Dikkat edilmesi gereken günde 1 ya da 2 bardak tüketilmesi uygundur.
 • Metabolizmanın yavaş çalışması nedeniyle kilo veremiyorum diyenler için kiraz sapı çayı olumlu faydalar sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kiraz sapı çayı idrar yolu enfeksiyonları önler, doğal bir müshil görevi görür. Vücudu detoks eder.

Kiraz sapı çayı faydaları ile sizleri şaşırttıysa ve kullanmayı düşündüyseniz sizlere hemen kiraz sapı çayı nasıl yapılır, nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır anlatalım.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Hazırlanışı Nedir?

Kiraz sapı çayı yapılışına geçmeden önce belirtelim. Dilerseniz marketlerden, aktarlardan ya da internet üzerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Kiraz yemeyi seviyorum, yedikten sonra sapları ile yaparım diyorsanız tarifi sizlerle paylaşalım.

 • Satın aldığınız kirazlar tozlu ise soğuk su ile yıkayın, sıcak su kullanmayın. Kiraz saplarını ayıklayın. Bir kağıt içerisine yerleştirin ve birkaç gün kuru ve karanlık bir yerde kurumaya bırakın. En az 12 saat beklemesi gerekiyor.
 • 12 saat sonra bir kaseye su ile kiraz saplarını koyun. 10 dakika kaynatın. Ardından 20 dakika soğumaya bırakın.
 • Soğuduktan sonra bir süzek ile bir şişeye süzün. Buzdolabında çayı 3 gün muhafaza edebilirsiniz.

Tarifi verdik peki kiraz sapı çayı nasıl kullanılır sorusunun cevabını yazımızın devamında anlatalım.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır?

Kiraz sapı çayının kullanımı farklı amaçlar için farklı şekillerde olabilir.

Adet döneminde kiraz sapı çayı kullanımı;

Adet döneminde ödem atmak için kiraz sapı çayını dönem içinde kullanmalısınız. Aç veya tok karna her gün 1 bardak içmeniz adet ağrılarına iyi gelir. Buzdolabında en fazla 3 gün muhafaza edebileceğiniz çayı 3 gün sonra tekrar taze bir şekilde hazırlamanız gerekir. Satın alınanlarda bu işleme gerek yoktur.

Adet ağrılarına iyi gelen kürü paylaştık, metabolizmayı hızlandırmak, sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmak için nasıl kullanılıyor;

Kabızlığı önlemek, metabolizmayı hızlandırmak için kiraz sapı çayı kullanımı;

Günde sadece 1 bardak yemeklerden yarım saat önce ya da yemeklerden 2 saat sonra sıcak, soğuk fark etmeden tüketmeniz halinde kiraz sapı çayının faydalarından olan toksinleri atarak enfeksiyonları önleme ve giderme tedavisini uygulamış olursunuz. Bir haftalık uygulamadan sonra 3 gün ara vermeniz tavsiye edilmektedir.

Vücutta şişmiş bölgeler, göz altı torbaları ve şiş ayaklar için kiraz sapı çayı kullanımı;

Vücutta oluşan ödemin atılması için haricen kullanabileceğiniz bir karışım tarifi ile kiraz sapı kürünü uygulayabilirsiniz. Tarif; 3 litre suya 4 tutam kiraz sapı atıp 10 dakika kaynatın. Kaynama esnasında 20 gr tarçın ve 5 gram ıhlamur ekleyin. Kürü kaynama sonrası 20 dakika bekletin. Bu karışım ile yapacağınız banyo cildinizi yatıştırır, rahatlatır ve vücudunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ağrıları ve şişlikleri yok eder.

Merak Edilen Sorular

Kiraz sapı çayı günde kaç bardak içilmelidir?

Kiraz sapı çayı günde 1 bardak içilmesi önerilir. En fazla 2 bardak içilebilir. Bir hafta kullanıldıktan sonra 3 gün ara verilmelidir.

Kiraz sapı çayının yan etkileri nelerdir?

Kiraz sapı çayına alerjiniz olması durumunda ve aşırı tüketilmesi ile yan etkiler görülebilir. İshal, bulantı, kusma bu yan etkilerden bazılarıdır. Sık görülmese de alerji şüphesi taşıyorsanız kullanmanız önerilmez. Metabolizma problemi yaşamıyorsanız, adet için kullanıyorsanız, 1 bardaktan fazla kullanmayın.

Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

Kiraz sapı çayı ile zayıflama mümkündür. Yemeklerden yarım saat önce veya 2 saat sonra tüketmeniz halinde metabolizmanızı hızlandırır ve yağlanmayı önler. Vücutta biriken ödemleri idrar yoluyla atar.

Kiraz sapı çayı markaları nelerdir?

Kiraz sapı çayı markaları lipton, form, doğadan olarak bilinse de organik mağazalarda ve aktarlarda etkili ürünler bulunabilir.

Kiraz sapı çayı nerede satılır?

Çayı Bim, Migros gibi marketlerde, internet mağazalarında ve aktarlardan alabilirsiniz.

Makalemiz ile kira sapı çayının faydaları nedir, nasıl kullanılır ve nasıl hazırlanır öğrendiniz. Umarım faydalı olur. Esen kalın..