Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir? 14 Etkileyici Faydası Sizlerle!

Kuşkonmaz faydaları, homosistein seviyesinin korunmasını, kan damarlarını korumayı, kan şekeri seviyesini düzenlemeyi, cildi güçlendirmeyi, adet semptomlarını hafifletmeyi, doğurganlığı arttırmayı ve daha iyi görmeyi desteklemeyi içerir. Diğer faydaları arasında romatizmanın neden olduğu iltihabı azaltmak, tüberkülozu önlemek, nörodejeneratif hastalık riskini azaltmak, epilepsi semptomlarını tedavi etmek, hücre üretimini arttırmak, kolesterol seviyelerini düşürmek ve enerji seviyesini artırmak sayılabilir. Makalemiz ile sizlere kuşkonmaz nedir, kuşkonmaz faydaları nelerdir, nasıl pişirilir, tarifi nedir sorularının cevaplarını vereceğiz. Öncelikle kuşkonmaz nedir öğrenelim.

Kuşkonmaz Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuşkonmazın bilimsel adı Asparagus officinalis’tir. Tedavilerdeki yaygın kullanımı, kuşkonmazın tıp alanındaki popülerliğinin sebebidir. Adının türetilmesi, ‘filiz’ anlamına gelen ve neredeyse 300’e kadar türün varyasyonları anlamına gelen bir Yunan terimdir.

Farklı renklerde mevcuttur. Bunun nedeni, yetiştirme yöntemlerinde ki farklılıktır. Çoğunlukla yeşil renkte görülen, kuşkonmazın diğer varyasyonları beyaz ve mordur. Beyaz çeşidi karanlıkta yetiştirildiği için klorofilden yoksun olsa da, mor çeşidi canlı rengin nedeni olan fitokimyasallar bakımından zengindir.

Kuşkonmazın Besin Değeri (100 g)

Besin Miktarı % Günlük İhtiyaç Karşılama Oranı

Protein                       2.2 g % 4
Karbohidrat             3.9 g % 1
Enerji 20 Kcal N / D
Diyet Lif                2.1 g % 8
Toplam Yağ 0.1 g % 0.0
Vitaminler 
A Vitamini                 756 IU % 15
C Vitamini                  5.6 mg % 9
E Vitamini                  1.1 mg % 6

B 6 Vitamini              0.1 % 5 mg
K Vitamini                 41.6 mcg 52%
Folat                        52 mcg 13%
Potasyum                   202 mg % 6
Demir 2.1 mg % 12

Fast-food tüketiminin artması tüm dünyada beslenmeyi sağlıksız ve dengesiz hale getirmiştir. Bu, diyetisyenlerin ve doktorların düzenli olarak sebze yemenin önemini sürekli olarak vurgulamasının ana nedenidir. Sebzeler sağladıkları temel mineraller ve besinler ile vücudun tüm süreçlerine aracı olabilme kabiliyetine sahiptir. Kuşkonmaz sağlığa yararlı temel mineraller ve besinlerle doludur. İşte kuşkonmazın faydalarından bazıları;

Kuşkonmazın En Etkileyici 14 Faydası

Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir?

1. Homosistein Seviyesini Korur.

Kuşkonmaz, homosistein hormonunun yeterli seviyelerini korumak için önemli olan çeşitli B vitaminlerini içerir. Bu, vücutta amino asitler parçalandığında kan tarafından üretilir. Bu vitaminler ayrıca vücutta yer alan normal bir metilasyon döngüsünün bir parçası olarak homosisteinin sisteine ​​dönüştürülmesine yardımcı olur.

1. Kan Damarlarını Korur.

Kuşkonmaz iyi bir B vitamini kaynağıdır. B vitamini eksikliği, kan damarlarına zarar verme riski taşıyan yüksek homosistein seviyelerine neden olabilir. Venöz tromboz ve ateroskleroz gibi başka kardiyovasküler bozuklukların gelişme riski de vardır. Kuşkonmaz bu olasılıkları önlemeye yardımcı olabilir.

2. Kan Şekeri Seviyesini Düzenler.

Kuşkonmazla doldurulmuş çözünür lif ve antioksidanlar, tip 2 diyabet riskini önleyebilir. Çözünebilir lif, bağırsakta emilen glikoz miktarını düzenler. Antioksidanlar, diyabetle ilişkili iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olur. Ayrıca, insülin sekresyonunu düzenlemekten sorumlu olan pankreas hücrelerini doğrudan etkileyen mineraller içerir.

3. Kuşkonmaz cilt için faydaları olan içeriğe sahiptir.

Kuşkonmazdaki niasin, en ciddi akne vakalarından kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir bileşiktir. Ayrıca sivilce izlerinin neden olduğu tahriş ve kızarıklığı azaltmada yardımcı olur. İçerdiği antioksidanlar, vücutta tahribata neden olan ve cilt hücrelerinin hızla yaşlanmasına neden olan zararlı radikallerle savaşma yeteneğine sahiptir. Kuşkonmazın cilde faydaları çok bilinmese de yüzyıllardır halk arasında kullanılmaktadır.

4. Kuşkonmaz adet belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Premenstrüel sendrom, kramp ve ruh hali değişimleri, bir kadının aylık adet dönemine eşlik eden belirtilerdir. Bitkinin içeriğinde yer alan K vitamini ve kalsiyum bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. K vitamini aşırı kan pıhtılaşmasını azaltarak ağrılı kramplarla mücadele ederken, kalsiyum şişkinliği, baş ağrısını ve ani ruh halindeki değişikliği azaltmaya yardımcı olur. Kuşkonmazın faydaları arasında dikkat çekenlerden biri de adet ağrılarını gidermesidir.

5. Doğurganlığı arttırmaya yardımcı olur.

Kuşkonmaz içerisinde yer alan E vitamininin erkek ve kadınların bünyelerindeki seks hücrelerini geliştirmek için faydaları olduğu bulunmuştur. Rahim astarının kalınlaşmasına, plantasyon için hazırlanmasına ve sperm hücrelerinin lipid peroksidasyonu ile sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kuşkonmaz faydaları sizi etkilemeye devam mı ediyor, okumaya devam edin.

6. Akşamdan kalma tedavisine yardımcı olur.

Akşamdan kalma belirtileri arasında bir kuşkonmaz porsiyonuyla tedavi edilebilen bulantı, yorgunluk, halsizlik ve dehidrasyon bulunur. Filizin yaprakları ve filizleri karaciğerde aşırı alkol tüketiminden sonra ortaya çıkan toksisitenin azaltılmasına yardımcı olabilir.

7. Faydaları arasında görmeyi arttırması da etkileyicidir.

Kuşkonmaz, sağlıklı görüş sağlamaya yardımcı olan temel B vitaminlerini içerir. Araştırmalar, bu vitamin grubunun, maküler dejenerasyonu etkin bir şekilde önlemesini sağlayan özelliklerin yaşla ilişkili olduğunu göstermiştir. Kataraktların göz içinde oluşmasını önleme yeteneğinin de kanıtı bulunmaktadır.

8. Romatizmanın neden olduğu iltihabı azaltıcı faydası vardır.

Romatizmal artrit yaşlılar arasında oldukça yaygındır ve iltihaplanma , eklem ağrısı ve inhibe edilmiş hareket ile karakterizedir. Niasin bu ağrıyı azaltmak için sıklıkla reçete edilir, ancak kuşkonmaz alımı ilacın yaptığı zararlı yan etkileri tetiklemeden gerekli miktarı sağlayabilir. Özellikleri ayrıca eklemlerin şişmesini ve ağrısını azaltmada yardımcı olur. Romatizma ağrılarını ve iltihabını geçiren kuşkonmaz ilaçsız bir tedavi yöntemi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır.

9. Tüberkülozu önlemeye yardımcı olur.

Akciğerleri hedef alan bulaşıcı bakterilerin neden olduğu tüberküloz, kusma, yorgunluk ve hatta öksürük kanı gibi semptomları doğurur. Kuşkonmazın kökleri, tüberküloz ve bronşit gibi akciğer ile ilgili hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

10. Nörodejeneratif hastalık riskini azaltın

Alzheimer veya demans gibi nörodejeneratif hastalıklar yalnızca acı çekenler için değil, aileleri için de aşırı stresli olabilir. Birinin diyetine kuşkonmaz ilavesi, içerdiği folat içeriği nedeniyle böyle bir hastalığın gelişme riskini azaltabilir. Doğru bilişsel ve davranışsal gelişimi sağlamak için önemli olan serotonin üretiminde de rol oynar.

11. Epilepsi belirtileri için rahatlatıcı faydaları sağlar.

Nörolojik hastalık epilepsisinin ana belirtileri ağrılı nöbetlerdir. Bireyin yaşadığı spazmlar çok acı vericidir ve vücutlarındaki kontrolleri sınırlar. Kuşkonmaz epileptik nöbetler için bitkisel bir ilaç gibi görülmüştür. Faydaları bilen birçok ülke halkı tarafından çok eskiden beridir kullanılmaktadır.

12. Kuşkonmaz hücre üretimini artırmaya yardımcı olur.

Kuşkonmazdaki bakır kanın önemli bir şekilde oksijenlenmesi sürecine yardımcı olur. Oksijenlenme sürecinde bozulma; bodur büyümeye ve yavaş metabolizmaya neden olan şeydir. Kuşkonmaz alımı, kırmızı kan hücrelerinin yanlış oksijenlenmesi ile mücadele edebilir ve yetersiz beslenme semptomlarını azaltabilir.

13. Düşük kolesterol seviyeleri için kuşkonmaz tüketimine önem verin.

Kuşkonmazdaki diyet lifi ve niasin, zararlı kolesterol seviyelerinin azaltılmasında yardımcı olabilir. Filiz alımı, kan profilini iyileştirebilir ve sonuç olarak kardiyovasküler hastalığın görülme ihtimalinin azalmasına neden olabilir.

14. Kuşkonmazın enerji arttırıcı faydaları vardır.

Kuşkonmazdaki magnezyum içeriği sizi enerjik tutmanıza ve daha uzun süre boyunca yorgunluğa neden olmadan uyanmanıza yardımcı olabilir. Metabolizmanın artması, fiziksel performansı artırabilen kuşkonmaz alımının bir sonucudur.

Sonuç olarak, kuşkonmaz sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olacak tüm temel besinleri sağlayan sağlıklı bir süper besindir. Diyet planınıza kuşkonmaz eklendikten sonra genç ve aktif bir yaşam tarzı izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Peki kuşkonmaz nasıl tüketilir, nasıl pişirilir, tarifi nedir merak ediyorsanız heme altta paylaşıyoruz.

Kuşkonmaz nasıl tüketilir merak edenler için hemen açıklayalım, çünkü dikkatli olunmaz ve yanlış kullanılırsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Öncelikle bitki toplanırken çok dikkatli olunmalıdır. Kuşkonmazı yemeklerde, salatalarda, çorbalarda kullanabilirsiniz. Taze kullanımı, baharat olarak kullanımı mevcut olan kuşkonmazı kış aylarında kullanmak üzere konserve olarak da saklayabilir, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Kuşkonmaz nasıl pişirilir?

Kuşkonmaz nasıl pişirili merak edenler için kuşkonmaz tarifi şöyledir; Kuşkonmazların üstündeki sert kısımları elinizle temizleyin. Sadece yumuşak kısımları kalması gerekir. Yumuşak kısmı bıçakla değil el ile küçük parçalara ayırın, zeytinyağında kavurun ve üzerine dilediğiniz miktarda yumurta kırın. Üzerine son olarak istediğiniz baharatı ekleyip, servis edebilirsiniz.

Makalemiz ile sizlere kuşkonmaz nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir ve nasıl pişirilir, tarifi nedir sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Kaynak; www.naturalfoodseries.com