Largopen Tablet 500Mg Ne İşe Yarar? Kullanımı ve Yan Etkileri

Largopen tablet, enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği bir antibiyotik ilaçtır. Yanlış ve bilinçsizce ilaç kullanımı yan etkiler görülmesine ve tedaviden ziyade zarar görmenize neden olabilir. Makalemiz ile sizlere Largopen tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Öncelikle Largopen 500mg tablet nedir öğrenelim.

Largopen Tablet Nedir?

Largopen, bakteri olarak bilinen mikroorganizmaların oluşturduğu enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. İçeriğinde etken madde olarak Amoksisilin Trihidrat bulunur. İlaç içeriğinde bulunan yardımcı maddeler ise magnezyum streat, mısır nişastası, talk olarak bilinmektedir. Piyasada Largopen 500mg tablet ve Largopen 1000mg tablet olarak reçeteli satılmaktadır. Bu ilaçların arasındaki fark bir adet tablet içerisinde bulunan etken maddenin gramaj değeridir. Onun dışında kullanım ve etki alanları aynıdır. Kutu içerisinde 16 tablet yer alır ve bu tabletler beyaz renkli, bir yüzü çentikli ve L/L logolu görünüme sahiptir. Largopen nedir öğrendik peki bu Largopen tablet ne işe yarar bir göz atalım.

Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

LARGOPEN 500 mg Tablet, her bir tablette 500 mg amoksilin maddesi içerir. Amoksilin maddesi vücuttaki bakterilerle savaşarak, duyarlı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden penisilin grubu bir antibiyotiktir. Ne için kullanılır maddeler halinde sıralayalım

 • Üst solunum yolu hastalıkları (Bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit, boğaz enfeksiyonu) tedavisinde,
 • Alt solunum yolu hastalıkları (Zatürre, Akut/Kronik Bronşit) ve Akciğer enfeksiyonları tedavisinde,
 • Bakteri kaynaklı beyin zarı iltihabı (bakteriyel menenjit), septisemi (kan enfeksiyonu) tedavisinde,
 • İdrar kesesi (mesane), böbrek ve  idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore), lohusalık humması, düşük sonrası gelişen enfeksiyonların tedavisinde,
 • Yumurtalık iltihabı, prostat iltihabı gibi genital bölge enfeksiyonları, karın zarı iltihabı, bakterilerin neden olduğu kalp iç zarı enfeksiyonları tedavisinde,
 • Hayvan ısırmaları, kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları tedavisinde Largopen yarar sağlar. Bakterileri yok ederek iyileşme sağlar.
 • Largopen tablet ayrıca antibiyotik tedavisinin gerekli görüldüğü sivilcelerin tedavisinde kullanılır.
 • Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerinin tekrarının önlenmesi amacı ile bu hastalığa etkili bir veya iki ilaç ile birlikte yardımcı tedavide kullanılır.
 • Tifo ve benzeri ateşli hastalıkların tedavisine yarar sağlar.
 • Diş ağrısı iltihaplanma nedeniyle ise tedavi için kullanılır.

Largopen tablet ne işe yarar ve ne için kullanılır sorularının ardından merak edilen diğer soru ‘ilaç nasıl kullanılır’ın cevabını verelim öğrenelim.

Lergopen Tablet Nasıl Kullanılır?

Nasıl kullanılır öncesi Largopen kullanmadan önce bilmeniz gerekenleri listeleyelim.

Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Largopen içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez. Legopen içeriğinde bulunan maddeler ile eşdeğer içeriğe sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız mutlkaka doktorunuza bildiriniz. Aynı anda fazla dozda bir madde alınması yan etkilerin görülmesine neden olabilir.
 • Penisilin veya antibiyotiklere alerjiniz var ise doktorunuza bildiriniz. Largopen kullanmanız sakıncalı olabilir.
 • Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz veya enfeksiyoz mononükleoz adı verilen bir hastalığınız varsa doktorunuza bildiriniz. Largopen kullanmanız sakıncalı olabilir.
 • İlaç kullanımı ile birlikte ishal görülürse ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza bildiriniz.
 • İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 • Vücut ağırlığı 40 kg altında olan çocuklarda kullanılması önerilmez ancak doktor uygun görmesi halinde kullanılabilir.
 • Largopen hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Bu liste dışında da bilmeniz gerekenleri en güncel Largopen prospektüs bilgilerini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Largopen Kullanım Şekli

Largopen tableti doktorunuzun ya da eczacınızın belirttiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer herhangi bir kullanım talimatı belirtilmediyse standart kullanım şekli;

 • Largopen aç ya da tok karna alınabilir. Ağız yoluyla 1 bardak su ile birlikte çiğnenmeden alınmalıdır. İlacı düzenli aralıklarla ve hep aynı saatlerde almaya özen göstermelisiniz.

Uygun doz ayarlamaları;

 • Hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlarda günde 2 kez 500mg yani 1 tablet olarak, Şiddetli enfeksiyonlarda ya da alt solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde günde 2 kez 1 gram yani ikişer tablet olarak alınmalıdır.
 • Bel soğukluğu enfeksiyonlarında 3 g tek doz alınması önerilir.
 • Mide ülserinde günde 4 kez 500mg tablet, on iki parmak bağırsağı ülserinde günde 2 kez 1000 mlg diğer ilaçlarla birlikte alınır.
 • İlaç kullanımı ile birlikte iyileşme görülse bile doktorunuzun belirttiği süre boyunca ilaç kullanımına devam ediniz. İlacı bırakacağınız zamana doktorunuz karar verecektir.
 • Çocuklarda Largopen kullanımına ve dozajına doktorunuz karar verecektir.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, ciltte döküntü ve lekelenmeler gibi yan etkiler alerji olması halinde görülmektedir. Ciddi yan etkilerdir ve acilen doktora görünmeniz gerekir.
 2. Mide bulantısı, ishal ve deride hafif döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.
 3. Baş dönmesi, uykusuzluk, sinirlilik, dişlerde renklenme, idrarın kristallenmesi, ağızda ve dilde yaralar, dilde siyah tüylenme, ağızda ve genital bölgede mantar enfeksiyonları çok seyrek görülen yan etkilerdir.
 4. Bu liste dışında ilacı kullanmanız ile bilrlikte olağandışı etkiler hissederseniz doktorunuza bildiriniz.

Nedir, ne işe yarar,nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını verdik. Şimdi sırada sizden gelen sıkça sorulan sorular ve cevapları var.

Largopen Tablet Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Largopen tablet kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçların etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilaç kullananlar ne diyorsa desi önemsenmemelidir. İlaçlar kulaktan dolma bilgilerle kullanılmaz. Kullanıcı yorumlarının dikkate almayınız.

Soru; Largopen tablet fiyatı ne kadar?

Cevap; 2020 yılı Nisan ayı itibariyle Largopen fiyatı 11.09 Tl’dir. SGK tarafından karşılamaktadır.

Soru; Largopen tablet muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap; Muadili ilaçlar olarak Alfoxil, Amoksina, Dentamax olarak sayılabilir.

Soru; Largopen diş için kullanılır mı?

Cevap; İltihap kaynaklı diş ağrılarına iyi gelen Largopen diş için kullanılır.

Soru; Largopen tablet reçetesiz alınır mı?

Cevap; Evet Largopen reçetesiz olarak tam ücreti ile alınabilir. Reçeteli olursa SGK tarafından bir kısmı karşılanmaktadır.

Soru; Largopen nedir, ne için kullanılır?

Cevap; Largopen tablet ne işe yarar bölümüne bakınız.

Makalemiz ile sizler Largopen 500 mg tablet ile alakalı bilgiler sunduk. Bilinçsiz ve doktor önerisi olmadan ilaç kullanmayınız.