Hayır Diyemediğimiz Lezzet Çikolata Tarihinin İlkleri

Yazımıza başlamadan önce kısada çikolatayı kim icat etti kısaca tarihine bir göz atalım.Çikolata, İspanyolların Orta Amerika’ yı ele geçirmelerinden sonra bulundu.Aslında burada bulunan tam anlamıyla anladığımız türde bir çikolata değildi. O dönemlerde kakao içeren karışımlara genellikle rastlanıyordu. Meksika’da çikolata içerisine bol miktarda acı biber ile karıştırılarak sunuluyordu.Kakao taneleri 1520’ye doğru istilacı İspanyolların komutanı Cortés tarafından Avrupa’ya getirildi.Günümüzde Hollanda ve Belçika çikolataları ile üne sahip ülkeler.Bitter çikolatanın sağlık açısından da yararları bulunuyor.Kısaca tarihi başlangıcı bu şekilde gerçekleşen çikolata günümüzde hayatımızın her anında mutlaka karşılaştığımız bir üründür.Çoğumuzun da hayatında yeri ayrıdır, vazgeçilmezidir.Peki çikolatanın ilklerini öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise buyurun devamını okuyun.

İLK SIVI ÇİKOLATA

“Public Adviser” adlı derginin 16-22 Haziran 1657 tarihli nüshasını alan İngilizler, şöyle Bir duyuru ile karşılaştılar:”Queen’s Head Alley’de, Bishopsgate Caddesi’ndeki Fransız’ın evinde harika bir içki var. Batı Hindistan’dan getirilen ve günün her saatinde hazır bulunan çikolata adlı bu içkiyi çok seveceksiniz. Üstelik fiyatı da son derece makul.” Duyuruda sözü edilen “içki”, ezilmiş kakao tanelerine, ararot, sago ve arıtılmış şeker eklenerek hazırlanıyordu. 19. yüzyılın ilk yarısında ise yapımcılar bu karışıma biraz da aşı boyası ilave ettiler. 1860’lı yıllarda üretilen “Cadbury” çikolatalarının içeriğinde beşte bir oranında kakao vardı. Geri kalanı, patates nişastası, sago, un ve şeker pekmezi idi. Un, kakao yağının tadını gidermek için eklenmişti.

YENİLEBİLİR İLK ÇİKOLATA

Bu tür çikolatalar, fabrikasyon olarak ilk kez 1819 yılında, İsviçre’nin Vevey kentinde üretildi. Fabrikanın sahibi, François-Louis Cailler adlı 23 yaşında bir işadamıydı, Cailler, çikolatalarını bloklar halinde üretti ve satışa sundu. Cailler’den bir süre önce, bazı İtalyan ve Fransız tatlıcıların küçük atölyelerinde el emeğiyle çikolata ürettiklerine dair bazı bulgular da var.
Çikolata kutuları, ilk kez 1868 yılında “Cadbury” firması tarafından piyasaya sunuldu. Kutunun üzerinde, firmanın sahibi Richard Cadbury’nin altı yaşındaki kızının bir portresi vardı.

İLK AMBALAJLI ÇİKOLATA

Çikolataların özel ambalajlar içinde satılmasını ilk düşünen ve uygulayan yapımcı firma, İngiltere’nin Cadbury’s adlı ünlü kuruluşudur.Cadbury’s, 1866 yılında özel kutular içinde, portakallı, limonlu, ahududulu ve karışık lezzetli çikolataları piyasaya sundu. İlk paketlerin üzerinde, firmanın sahibi Richard Cadbury’nin altı yaşındaki kızının kucağında kedisiyle birlikte çekilmiş bir resmi vardı. Oleografi tekniğiyle çoğaltılmış resimler, karışık drajelerin bulunduğu oval kutuların üzerine yapıştırıldı.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre de çikolata mutluluk hormonunun oluşmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Özellikle bitter çikolata sağlık için faydalıdır. Tabi ki tadını çıkara çıkara kararında abartmadan yerseniz.İyi ki varsın Çikolata diyenler yorumlarını alt kısımdan bizimle paylaşabilir.Bekliyoruz 🙂

Çikolata Yapımı Videosunu Da Sizlerle Paylaşalım, İşinize Yarayabilir.

Çikolata tarihi, çikolatanın ilkleri,çikolata tarihinin ilkleri,güncel bilgiler