Majezik Sprey Nedir?Ne İşe Yarar?Kullanımı ve Yan Etkileri

Diş eti hastalıkları dünyada yapılan son araştırmalara göre dünya nüfusunun %60 ‘ını kapsayan yaygın bir rahatsızlık olarak öne çıkıyor. Yaygın olduğu kadar basite alınan bu hastalıklar uygun tedavi görmemesi ve gerekli hijyen sağlanmaması durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir. Makalemiz ile yukarıda bahsettiğimiz hastalıkların tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği Majezik Sprey nedir, ne işe yarar, kullanımı nasıldır ve yan etkileri nelerdir şeklinde sıklıkla sorulan soruların cevaplarını derledik. Hiçbir ilacı doktora ya da eczacıya danışmadan bilinçsizce tüketmeyin. Makalemize Majezik Sprey nedir sorusu ile başlayalım.

Majezik sprey nedir?

Majezik oral sprey iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir  ağız solüsyonudur. Piyasada plastik valf ve sprey ağızlı 30 ml’lik şişelerde satışa sunulmaktadır. Karton kutu içerisinde yer alan Majezik amber renkli şişede yer almaktadır.

Majezik 30 ml oral sprey içeriğinde etken madde olarak 0.075 g flurbiprofen (%0.25) bulunmaktadır. Ayrıca Majezik içeriğinde yardımcı madde olarak Sorbitol, Sakkarin, sodyum, Gliserin, Polioksil 40, hidrojene, hint yağı, Metil paraben, Propil paraben, Etil alkol (%96), Patent, blue E131 (mavi), Mentol, Sodyum, hidroksit, Saf su yer almaktadır. İçeriğinde bulunan etken madde ya da yardımcı maddelere karşı alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmanız olumsuz yan etkiler görülmesine neden olur. Majezik sprey nedir sorusunun cevabının ardından detaylı olarak Majezik sprey ne işe yarar ele alalım.

Ne işe yarar?

 • Majezik sprey dişeti iltihaplarını gidermeye ve önlemeye yarar sağlar.
 • Ağız iltihaplarını ve ağrılarını azaltır ve yok etmeye yardımcı olur.
 • Yutak iltihaplarını azaltır ve ağrısını giderir.
 • Ağız, boğaz, bademcik, soluk borusu gibi bölgelerde oluşan ağrı ve iltihaplanmayı tedavi etmeye yarar sağlar.
 • Diş ağrılarını geçici olsa da azaltır ve günlük yaşantınızın olumsuz etkilenmesini engeller.
 • Diş tedavisi sonrası koruyucu olarak kullanılabilen sprey, diş tedavileri önce varsa iltihabın giderilmesine yardımcı olur.
 • Bahar aylarında alerjik rinit tedavisinde, sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı ile oluşan boğaz yanmasını, ağrısını tedavi etmek için reçete edilebilir.
 • Ağız hijyeninin sağlanması, dil iltihabı ve ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra oluşan ağrıları azaltmaya yarar sağlar.
 • Diş etinin iyileşme sürecini hızlandırır, protez kullanımından dolayı, kemoterapi, radyoterapi veya başka nedenlerle oluşan ağız içi iltihaplarını önler. İltihap ve ağrıyı yok etmeye yarar sağlar.

Majezik ne işe yarar sorusunun cevabının ardından Majezik sprey kullanımı nasıldır sorusuna geçelim.

Majezik Sprey kullanımı nasıldır?

Majezik sprey kullanımı öncesi dikkat etmeniz ve bilmeniz gerekenleri listeleyelim.. Bu listede yer alan bilgilere özen göstermelisiniz. Aksi halde yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

 1. Daha önce yaşadığınız ya da hala var olan mide, bağırsak ülseriniz (peptik ülser) varsa ilacı kullanmayınız.
 2. Bronkospazm, Asetilsalisilik asit  (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) veya diğer ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçların kullanımı sırasında astım atağı, nezle, kurdeşen gibi alerjik tipte bir reaksiyon ile karşılaştıysanız ilacı kullanmayınız.
 3. Karaciğer veya böbrek ile alakalı rahatsızlığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 4. Göz, kulak içi, ağız ve burun içi gibi mukozal bölgelerle temas ettirmeyiniz. Temas etmesi halinde bol su ile bölgeyi temizleyiniz.
 5. Majezik sprey 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmez. Hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktorunuza danışmalısınız, onay almadan kullanmanız kesinlikle önerilmez.

Oral sprey nasıl kullanılır;

 • Spreyi tok karna kullanılmalıdır. Yemek sonrası dişlerinizi fırçalayıp ardından kullanmanız önerilmez.
 • Günde 3 defa kullanmanız, doktorunuz ayrıca bir dozaj belirtmediyse standart kullanım olarak belirlenmiştir. Her bir kullanımda 3 kez ağız boşluğuna püskürtün, 20-30 saniye gargara yapın ve tükürün. İlacı yutmayın.
 • Kullanım sonrası ağzınızda kötü bir tat oluşsa dahi herhangi bir içecek ya da yiyecek tüketmemelisiniz.
 • Majezeik sprey ile sonuç almak istiyorsanız doktorunuzun önerdiği kullanım süresini dikkate alın ve tedaviyi erken bırakmayın. Hastalığınızın seyrini olumsuz etkileyebilir.

Majezik nasıl kullanılır sorusu da cevaplandı. Yan etkileri nelerdir sorusuna da bir göz atalım.

Majezik Sprey 30 ml Yan etkileri nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi yanlış kullanım ya da alerjik nedenlerle yan etkiler görülmesi muhtemeldir. Çok yaygın olmasa da bu yan etkiler;

 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük,
 • Kurdeşen,
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi ilaç kullanımı ile ortaya çıkan olumsuz bir etki yaşarsanız derhal hastanelerin acil bölümüne başvurunuz.

Midede bulantı ve öğürme yaygın görülen yan etkilerdir. Uzun süreli olması durumunda ilacı kullanmayı bırakarak doktora danışın. Bu liste dışında da olumsuz etki ile karşılaşırsanız doktorunuza bilgi veriniz.

Makalemizin bu bölümünde Majezik Sprey ile alakalı sıkça sorulan soruların cevaplarını verelim.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

S; Diş ağrısına iyi gelir mi?

C; Majezik diş ve diş eti ağrılarının hissini azaltmaya yardımcı olur. Diş ağrılarının hissi azalsa da tedavi olmanız sorunu daha etkili çözecektir.

S; Majezik Sprey muadili ilaçlar nelerdir?

C; İlaç muadili olarak aşağıdaki ilaçlar sayılabilir.

 • FLUREND %0.25 oral sprey
 • MARKES %0.25 oral sprey 30 ml
 • MAXIMUS %0.25 oral sprey 30 ml
 • MERDEX %0.25 oral sprey 30 ml

S; Majezik Oral Sprey fiyatı ne kadar?

C; İlacın fiyatı 6 Eylül 2019 itibariyle 10,66 tl olarak belirlenmiştir. Reçeteli bir ilaçtır.

S; Majzeik Aft için etkili midir?

C; AFT, ağzın iç kısmında çıkan genellikle küçük oval şekilde beyaz ülserdir. Aft için majezik ağrı kesici ve iltihap giderici etki sağlayabilir. Ancak doktorunuzdan ya da eczacınızdan onay almanız gerekir.

S; Majezik sprey yuttum, ne olur?

C; Sprey yutmamaya özen gösterin, yutarsanız eğer etki gösterip göstermemesi kişiden kişiye değişir. Kendinizi takip edin, olumsuz bir etki hissederseniz doktorunuza danışın.

S; Majezik sprey kullananlar ne diyor?

C; İlaçların etkisi kişiden kişiye değişir, kullananlar ne diyor sorusu yanlış bir sorudur, kimseye kulak asmamak gerekir.

S; Faranjit için işe yarar mı?

C; İlaç ağız içi ve boğaz bölgesinde oluşan ağrı ve iltihaba iyi gelir. Doktor ya da eczacı onayı ile Faranjit tedavisi içinde kullanabilirsiniz.

Makalemizin burada sonuna geldik. Majezik sprey nedir, ne işe yarar, kullanımı nasıldır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın.