Mantar Hastalığı Neden Olur, Tedavisi İçin Ne Yapılmalıdır?

Mantar hastalığı, gözle görülemeyecek kadar küçük organizmalar ile oluşabilen bir deri enfeksiyonudur. Mantar hastalığının en çok bilinen türleri ayak mantarı ve tırnak mantarıdır ancak bu deri enfeksiyonu cildin tüm bölgelerinde görülebilmektedir. Mantar hastalığına neden olan organizmalar daha çok nemli, hava almayan ortamlarda yaşarlar. Mantarların geliştiği alanlar oldukça geniş olmakla beraber çevremizde hatta dokunduğumuz her yerde bulunabilmektedirler. En çok bulundukları ortamlar, soyunma odaları, yüzme havuzları, sıcak ve nemli olabilen ortamlardır. Aynı zamanda daha önceden mantar hastalığına yakalanmış bir kişinin eşyasını kullandığımızda bu hastalığa yakalanmamız kaçınılmaz olabilir.

Bu makale ile mantar hastalığı nedir, neden olur, belirtileri ve tedavisi için neler yapılmalıdır sorularını cevaplarını paylaşıyoruz. Haydi mantar hastalığı nedir bir detaylı göz atalım.

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar hastalığı dünya nüfusunun üçte birinin hayatlarında bir kez karşılaştıkları ve çok rahatsız edici bir deri enfeksiyonudur. Mantar hastalığı enfeksiyonu vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilmektedir. En belirgin belirtisi ciltte kızarıklık, kaşıntı ve tahrişlere sebep olmasıdır. Mantar hastalığı yakalanılması kolay fakat kurtulması oldukça zor bir hastalıktır. Mantar hastalığı oluşumundaki temel neden başka bir mantarlı dokudur. Bu durum her zaman dışarıdan bir etkenle değil doğanın kendisinden de gerçekleşebilir. Daha çok yaz mevsiminde bulaşma riski yüksek olan bu hastalığa önlem alınmadığı taktirde yakalanma riski oldukça yüksektir. Mantar hastalığının nedenlerini listeler isek eğer;

Mantar Hastalığı Neden Olur?

Mantar hastalığının nedenleri gerekli hijyenin sağlanamaması, kişisel eşyaların başkalarıyla ortaklaşa kullanılması, kalabalık ortamlarda başka kişilerden bulaşması ya da bulunulan ortamda temas yoluyla bulaşması olarak sayılabilir.

 • Yaz mevsiminde hava almayan kapalı ayakkabılar giymek.
 • El ve ayakların nemli ve ıslak kalması
 • Derinin üzerinde kalan terlerin uzun süre arındırılmaması
 • Kişisel hijyene gereken önemin verilmemesi
 • Özellikle havuz ya da plaj gibi ortak alanlarda mantar enfeksiyonu bulaşma riski daha yüksektir. Bu sebep ile ortak kullanılan tırnak makası, törpü… gibi mazemeler sayesinde tırnak mantarı bulaşma riski kaçınılmazdır.
 • İnsandan insana cilt teması yoluyla da bulaşabilen mantar enfeksiyonu çok çabuk yayılabilen birhastalık türüdür.
 • Genellikle askerlerde, gençlerde , sporcularda ve aşırı terleyen kişilerde mantar hastalıklarının görünme olasılıkları daha yüksektir.

Yüzyıllardır insanların en fazla rahatsızlık duyduğu hastalıklardan biri olan mantar enfeksiyonu daha çok ayak parmaklarının arasında ve kasıklarda görülmektedir.

Mantar Hastalığı Riski En Fazla Olan Kişiler

 • 15 yaşından küçük çocuklarda
 • Güreş sporu ile uğraşan kişilerde
 • Diyabet ya da kanser gibi hastalıklara sahip olan kişilerde
 • Nemli, rutubetli, kalabalık ve sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde
 • Mantar hastalığı olan bir kişinin kişisel eşyalarını kullanan kişilerde
 • Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunan kişilerde
 • Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyen kişilerde
 • Zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde
 • Mantar hastalığı olan kişilerin, havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını kullanan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.

Mantar hastalığı nedenlerini ve risk altındaki kişilerin bilgilerini paylaştık. Bende mantar hastalığı var mı acaba diyorsanız, genel olarak bilinen mantar hastalığının belirtilerini listeleyelim.

Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Ağız köşelerinde çatlama
 • Ağız içerisinde kızarıklık ya da ağrı
 • Boğazda acı ve yutkunmada zorluk
 • Dil üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar
 • Göğüste, karında, bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde kenarları kırmızı ve pullu ya da nemli ve kabuklu lekelenmeler yaşanması, halka şekilde küçük kırmızı yumrular oluşması
 • Vajinal bölgenin çevresinde kızarıklık ve ağrı
 • Erkeklerde penis ucunda yanma ya da kaşıntı hissi
 • Kasıklarda, bacakların iç kısımlarında kalçalarda, kırmızımsı kahverengi olan lekeler
 • Avuç içlerindeki derinin tabakasında kalınlaşma, pullanma
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 • Elin arkasında kırmızı lekeler ile kabarcıklar oluşması
 • Parmaklar arasında açık yaralar

Mantar hastalığı bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur demiştik. Peki mantar hastalığı nasıl bulaşır öğrenelim.

Mantar Hastalığının Bulaşma Yolları

 • İnsan Yoluyla Bulaşma
 • Hayvan insan etkileşimi ile bulaşma
 • Eşya yolu ile insana bulaşma
 • Topraktan insan bulaşma

Yaygın olarak görülen bu hastalığın tedavisi basit olarak görülebilir ancak evde uygulayacağınız yöntemlerle geçmezse mutlaka bir doktora görünülmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Mantar hastalığı tedavisi için neler yapılmalı bir görelim..

Mantar Hastalığının Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Mantar hastalığının tedavisi için hijyen koşullarının iyileştirilmesi hem önleyici hem de giderici olarak yapılması gereken ilk altın kuraldır. Mantar olan bölgenin nemden arındırılıp çok iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir. Ayrıca o bölge iyice pudralanmalıdır. Aynı zamanda ayakkabı, havlu, terlik, törpü, tırnak makası ve iç çamaşırı gibi… Kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve kişisel hijyene özen gösterilmesi gerekmektedir. Çok dar ve sıkı kıyafetler sürtünmeye neden olur bu durum hem tahrişe hem de ısınmaya neden olacağından terleme daha fazla olur. Terleyen bölgenin uzun süre nemli kalması ve temizlenmemesi mantar oluşmasına zemin hazırlar. Mantar hastalığı tedavisi için dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de budur. Mantar hastalığı olan insanlar ile ya da hayvanlar ile etkileşime girmemeye özen gösterilmemelidir.

Mantar hastalığı çeşitleri; Saç mantarı, ayak mantarı, kasık mantarı, tırnak mantarı, el mantarı, vajinal mantar olmak üzere sayıları oldukça fazla olduğundan tedavi yöntemleri de farklılık gösterebilir. En genel anlamı ile kullanılan mantar ilaçları şöyledir:

Reçetesiz olarak satılan mantar önleyici tozlar veya kremler enfeksiyonun kontrol edilmesinde veya ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Özellikle ayak mantarının tedavisinde Miconazole, Clotrimazole, Terbinafine veya Tolnaftate bulunduran ürünleri tercih etmemizde yarar vardır. Enfeksiyon tamamen temizlendikten sonra ise kullanıma 1-2 hafta daha devam edilmelidir.

Bol su ve sabunla yıkanılan mantarlı bölgenin tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır ve ardından temiz bir kıyafet giyilmelidir.

Bunun dışında mantar hastalığına bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Doğru teşhis ve tedavi ile bitkisel yollarla da bu deri enfeksiyonundan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Önemli olan kişisel hijyenin hiçbir zaman elden bırakılmamasıdır. Ayrıca ortak kullanım alanlarında zemine veya etrafa mümkün oldukça temas edilmemelidir.

Mantar Hastalığına Bitkisel Çözüm Sağlayan Karışım

Mantar hastalığına bitkisel çözüm olabilecek bir kaç doğal ürün ve kullanım şekillerine göz atarsak eğer;

1 – Yoğurt Mantar hastalığı tedavisi için bitkisel çözüm sağlar.

Kullanım Şekli ; Bir pamuk yardımı ile sade yoğurdu enfeksiyon olan bölgeye uygulayın ve 30 dakika boyunca bu işlemi yapın. Ilık su ile kürü uyguladığınız alanı temizleyin. Bu ilacı mantar enfeksiyonu yok olana dek günde 2 kez uygulamanız mantar hastalığına bitkisel çözüm sağlayacaktır. Yoğurt içerisinde bulunan probiyotikler mantar enfeksiyonun yayılmasını önler ve deride oluşan enfeksiyonun yok olmasına yardımcı olur. Vajinal mantar için tamponu yoğurda daldırın ve 2 saat boyunca takılı vaziyette bekletin. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

2 – Elma Sirkesi mantar hastalığı için bitkisel çözüm olabilir.

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Mantar hastalığının tedavisi için de elma sirkesi kullanılabilir. Elma sirkesi mantar enfeksiyonuna neden olan organizmaları öldürerek yok eder. Sürülen bölgede hijyen sağlayacağından yeni mantarların oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Kullanım Şekli ; Yarım çay bardağı Elma sirkesi ile yarım çay bardağı suyu karıştırın. Mantar enfeksiyonu oluşmuş bölgeye enfeksiyon yok olana dek her gün 2 kez yarım saat süreyle sürün ve ardından temizleyin. Bu karışımı içerek de bağışıklık sisteminize fayda sağlayabilirsiniz.

3 – Çay Ağacı Yağı mantar hastalığı için bitkisel çözüm arayışınızı sonlandıracaktır.

Çay ağacı yağı içerisinde bulunan antifungal bileşenler sayesinde mantar oluşmasına neden olan organizmaları öldürerek mantar oluşumun engeller ve oluşmuş mantarları yok eder.

Kullanım şekli ; Saf çay ağacı yağını, zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile birlikte eşit miktarda bir kasede birleştirin. Oluşan karışımı mantar hastalığına çözüm sağlamak için bir gün içerisinde birkaç kez sürerek tekrarlayın.

4 – Evde doğal pudra yaparak mantar hastalığı tedavisine çözüm sağlama ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Hazırlanma şekli;

 • 2 yemek kaşığı Bentonit Kili
 • 1çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 2 damla tarçın esansiyel yağı
 • 2 damla karanfil esansiyel yağı
 • 2 damla kekik esansiyel yağı
 • Bir çalkalayıcı şişe, mümkünse cam veya cam kavanoz
 1. Küçük bir kapta, bentonit kili ve kırmızı tozunu birleştirin.
 2. Uçucu yağları ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Birleşme yerini kabınıza yerleştirin. Kimyasal sızıntıyı veya BPA içermeyen bir toz şişesini önlemek için mümkün olduğunda daima camı öneririm. Ayrıca sadece bir cam kavanoz ve bir kaşık veya temiz bir makyaj fırçası kullanabilirsiniz.
 4. Tozu ayaklarınıza serpin. (Gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.)
 5. Uygulamanın başka bir harika yolu? Çoraplarınızın parmak ucu kısmına karışımı serpin sonra çoraplarınızın ayaklarının üzerine geçirin. Bu ayak parmakları arasında oluşan mantar tedavisine yardımcı olur.
 6. Bir ila iki hafta boyunca günde iki kez uygulayın. 

Geldik makalenin sonuna mantar hastalığı nedir, nedenleri, belirtileri nelerdir sorularının cevapları ile birlikte mantar hastalığı tedavisi için yapılması gerekenler ve bitkisel yöntemleri paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

Sizin İçin Seçilenler