Mantazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Mantazol krem, vücudunun çeşitli bölgelerinde mantar enfeksiyonu bulunan kişilerin doktora ya da eczaneye gittiğinde tedaviye yarar sağladığı için sıklıkla adını duyduğu mantar ilacıdır. Makalemiz ile sizlere Mantazol krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını derledik. Bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanımı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktor ya da eczacı önerisi olmadan hiçbir ilaç ya da kremi kullanmayın. Makalemize mantazol krem nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Mantazol Krem Nedir?

1 Gram Mantazol krem içeriğinde, homojen olarak 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat maddeleri bulunan 15 gramlık tüplerde piyasada satılan mantar kremidir. Deri yüzeyine haricen kullanılan Mantazol merhem içeriğinde yardımcı madde olarak da Likit parafın, san yumuşak parafın, polisorbat 60, setostearil alkol, disodyum EDTA, sorbitan stearat, deiyonize su bulunur. İçeriğinde bulunan maddelere karşı alerjiniz var ise kremi kullanmanız önerilmez. Kısaca nedir sorusunun cevabını verdik, şimdi biraz daha detaylı olarak Mantazol krem ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Mantazol krem, ellerde, parmak aralarında, kasık ve genital bölgelerde iltihaplı ekzama ya da ekzama ile birlikte sıklıkla görülen mantar enfeksiyonunun tedavisi için doktorların reçete ettiği kremdir. Mantar başlangıcını önlemede ve ara tedavide kullanılır.

Mantazol içeriğinde yer alan İzokonazol nitrat sayesinde birçok mikroba karşı etkilidir. Dermofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara, küflere ayrıca Erythrasma adı verilen kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı hastalığa karşı önleme ve tedavisinde etkilidir.

İçeriğinde etken madde olarak bulunan diğer madde Diflukortolon valerat sayesinde deri iltihabını önler. Kaşıntı, yanma ve sızı gibi ekzama ve mantar hastalıklarının semptomlarını azaltır, yok eder.

Kimyasallar nedeniyle alerji oluşması halinde deride kızarıklık, kaşıntı ve iltihap şikayetleri görülebilir. Bu şikayetleri gideren Mantazol doktorlar ve eczacılar tarafından mantar tedavisinde hastalara sıklıkla önerilir.

Mantazol ne işe yarar sorusunun da cevabını verdiğimize göre şimdi Mantazol nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Krem kullanım şekline geçmeden önce Mantazol prospektüs bilgileri arasında yer alan dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatalım.

Kullanmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gerekenler;

 1. İlaçtaki etken maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 2. Uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi virüs kaynaklı herhangi bir cilt enfeksiyonu ve ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 3. Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol etken maddeli ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Aşırı dozda bu sayılan maddelerde almak yan etkilere neden olabilir.
 4. Kremin etkili bir tedavi sağlaması için düzenli olarak kullanmanız gerekir. Tüm belirtiler geçmesine rağmen 2 hafta boyunca kullanmaya devam etmeniz tedavi edilen hastalığın tekrarlamasını önler.
 5. Çocuklarda bebek bezi bölgesi, yetişkinlerde genital bölge dış yüzeyinde kullanıldığında sıkı kıyafetler, dar bezler kullanmanız önerilmez.
 6. Krem sürülen bölgenin hava alması gerekir bu nedenle bölgeyi kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 8. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 9. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 10. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 11. Gözünüze temasından kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 13. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 14. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 15. Mantazol çocuklarda kullanımı tamamen doktor önerisi ile olmalıdır. Doktorun belirttiği şekilde kullanınız.
 16. Mantazol krem hamilelikte ve emzirme döneminde sadece doktor onayıyla kullanılabilir. Aksi halde kullanmanız önerilmez.

Mantazol krem kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlerin ardından şimdi nasıl kullanılır sorusuna bakalım.

Krem Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli önermedi ise Mantazol krem kullanımı;

 • İlacın uygulanacağı bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Parmak uçlarına az miktarda krem alınarak deri üzerine ince tabaka halinde ovalanarak sürülür.
 • Krem sürüldükten sonra cildin hava ile teması kesilmemelidir yani üzeri örtülmemelidir.
 • Mantazol krem günde 2 kez sürülebilir.
 • Dış genital bölge tedavisinde, hastalıklı dış genital bölgeye, bir hafta boyunca günde iki kez uygulamanız önerilmektedir.

Mantazol nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de Mantazol krem yan etkileri neler ona bir göz atalım.

Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Mantazol nedir?

Cevap; Mantazol iltihabi deri hastalıkları, egzama ve mantar enfeksiyonlarına karşı etkili bir antimikrobiyal kremdir ve 15 gramlık tüplerde piyasada satışta bulunmaktadır.

Soru; Mantazol muadili kremler nelerdir?

Cevap; Travocort krem, Travazol krem, Troderm krem Mantazol krem muadili kremlerdir.

Soru; Mantazol Krem vajinaya sürülür mü? Nasıl sürülür?

Cevap; Mantazol vajina dış yüzeyine sürülebilir. Mukoza olan iç yüzeyine temas ettirilmesi önerilmez. 1 hafta boyunca günde 2 kez olmak şartıyla kullanılabilir.

Soru; Mantazol krem kullananların yorumları nedir?

Cevap; Kremi kullananların yorumları önemsenmemelidir çünkü her insanın yapısı farklıdır ve ilaçlar farklı etkiler gösterebilir. Doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak bir yargıya varabilirsiniz.

Soru; Mantazol krem fiyatı ne kadar?

Cevap; Mantazol krem fiyatı 17 Ağustos 2019 itibariyle 20,26 tldir. Güncel fiyat budur ve reçeteli olarak satılmaktadır.

Makalemiz burada sona erdi. Sizlere Mantazol nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.