Matcha Çayı nedir? Matcha Çayının Faydaları Nelerdir

Matcha Çayı

Yeşil çay uzun zamandır sağlıklı bir diyetin tavsiye edilen bir parçasıyken, son zamanlarda ortaya çıkan ve günden güne popülerliğini arttıran Matcha çayı ile yeni bir boyut kazanıyor. Peki Matcha çayı nedir, gelin makalemizi okuyarak öğrenin.

Matcha çayı nedir?

Matcha çayı, genç çay yapraklarının parlak yeşil bir toz haline getirilerek yapılan bir yeşil çay türüdür. Toz haline getirilen Matcha daha sonra sıcak su ile karıştırılır. Ve bu şekilde içilir. Matcha çayı, diğer yeşil çaylara göre farklıdır, çünkü yeşil çayları hazırlarken genel olarak yaprakları suya eklenir ve demlenme sonrası yapraklar ve çay süzülerek ayrıştırılır. Matcha çayında ise direkt toz olarak kullanıldığı için su ile karıştırılır. Aslında taze yeşil çay yapraklarının tümünü içersiniz. Bu şekilde matcha çayının faydaları tam etkisini gösterir.

Matcha çayı Gyokuro isimli bir bitkinin yapraklarından toplanmaktadır. Matcha yaprakları toplanmadan önce 15 gün gölgede bekletilir. Gölgeler yapraklardaki klorofil miktarını arttırır, bu da onları parlak yeşil ve besinlerle dolu kılan şeydir. Yapraklar elle toplanır, gövdeler ve damarlar çıkarılır. Yapraklar geleneksel olarak granit taşlarla süper ince bir toz haline getirilir. Bu toz haline getirme işlemi besin değerlerinin kaybolmaması için gece yapılır. Japonya’da yüzyıllardır yetiştirilen matcha, Japon çay serisinin de en önemli parçalarından biridir. Matcha çayı Türkiye’de maça çayı olarak da adlandırılır. Peki bu kadar çok övülen matcha çayının faydaları neler bir göz atalım.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha çayı, diğer yeşil çaylar gibi, catechins adı verilen bir antioksidan sınıfı içerir. Matcha çayı, vücut üzerinde kanserle mücadele etkileri olduğuna inanılan EGCG (epigallocatechin gallate) adındaki maddeyi yüksek miktarda barındırır. Çalışmalar yeşil çayı kalp hastalığının önlenmesine, tip 2 diyabet ve kansere ve hatta kilo kaybına yardımcı olmak gibi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, bu araştırmaların çoğunun yeşil çayın yarar sağladığını gösteren klinik çalışmalardan olmadığını belirtmek önemlidir. Matcha çayının faydaları, büyük ölçüde araştırmacıların yeşil çay içenlerin sağlık sonuçlarını, içmeyen gruplarla karşılaştırdıkları analizler üzerinden nüfus temelli çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Çalışmalar çay ve daha iyi sağlık arasındaki ilişkileri göstermiştir, ancak nedensellik henüz kanıtlanmamıştır.

Yine de, bazı ilginç bulgular bulunmuştur. 2014 yılında çay ve kan basıncı arasındaki bağlantıyı araştırmak için 25 rastgele kontrollü çalışma yapılmıştır. Özellikle bu araştırma sonucunda 12 hafta yeşil çay içilmesi halinde kan basıncının önemli ölçüde düştüğü görülmüştür.

İspatlanmamış ama yüzyıllardır kullanılan Matcha çayının faydaları ;

Maça çayının faydaları

  • Yüksek miktarda antioksidan ve klorofil içeren çay yüksek miktarda antioksidan ve klorofil içermesi sayesinde kansere karşı etkilidir.
  • Çayda bulunan polifenollerin, kötü huylu kanser hücrelerini çoğalmasını önler. Mesane, meme ve prostat kanserinin vücutta gelişmesini engeller.
  • Matcha vücutta enerji artışı sağlar. 1 fincan matcha çayı, 6 saat yetecek kadar enerji verici etkiye sahip olmaktadır.
  • İçerisinde bol miktarda A, B, C ve E vitamini barındırması sayesinde cilt için yaşlandırma karşıtı etkisi vardır. Japonya’da en uzun yaşayan insanların yaşadığı bölgede en çok matcha çayını tüketilmektedir.
  • Matcha çayı düzenli tüketildiğinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Matcha çayı antioksidan özelliği ile vücudunuzdaki toksinlerin dışa atılmasına yardımcı olur.
  • Matcha çayı beyindeki alfa dalgalarını arttırarır. Aksiyolitik bir etkiye sahip olan çay düzenli tüketim ile anksiyeteyi önler. İçerdiği benzersiz bir aminoasit olan L-teanin, dopamin ve serotonin üretimine katkıda bulunan kimyasallar ile hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır.
  • İçerdiği A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Yağ yakmanıza yardımcı olur, kolestrol seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Maça çayı faydaları ile matcha çayı faydaları aynı anlama gelmektedir.

Matcha çayı tadı nasıldır

Kaliteli bir matcha çayı parlak yeşil ve pürüzsüz olamlıdır. Çay çalılarının daha sert yapraklarından toplanmalıdır. Yaprakların kalitesi tadı etkiler. Fazla demlenme halinde acı tat olur, kaliteli bir matcha çayı biraz tatlı bir tada sahiptir.

Matcha çayı nasıl yapılır

Matcha tozu ve sıcak su ile birlikte çırpılmalıdır. Topaklanmaları engellemek için matchayı bir bardağa alırken bir çay süzgeci kullanmanız önerilir. Ardından ılık su eklenir ve tekrar çırpılır. Çırpma, fincanınıza dökülen köpüklü bir çay oluşturur. Bazı insanlar, tozu yeşil bir latte yapmak için süt gibi diğer sıcak sıvılara ekler. Matcha çayı milkshake, latte ya da smoothie olarak da tüketilebilir.

Matcha çayının yan etkileri var mı?

Matcha çayı ve yeşil çay çeşitleri içilmesi sağlıklı ve güvenli olarak kabul edilir, ancak kafeine duyarlı kişilerin kafein miktarının kendileri için uygun olup olmadığını bilmeleri gerekir. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü kahve ve çay gibi sıcak içecekler tüketiminin yemek borusu kanseri riskini arttırdığı konusunda uyarmaktadır. Tabi ki aşırı tüketim bunu sağlar yani her şeyin fazlası zarar tezine uygun bir uyarıdır. Ama korkmayın risk, sigara içme gibi diğer nedenlerden kaynaklanan kanser riskinden çok daha düşüktür. Alerji olmadıktan sonra matcha çayı herhangi bir yan etki göstermez. Alerji testi yapmadan kullanmamalısınız.

Matcha çayı zayıflatır mı

Matcha çayı, yeni yağ hücrelerinin oluşumunu azaltır, dört kat daha hızlı kalori yakmayı sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak hazmı kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda, düzenli matcha çayı tüketen insanların günlük 8-10 kalori daha fazla yaktıkları görülmektedir. Matcha çayı kilo vermenizi hızlandırır ve yan etkiye sahip değildir. Aşırı tüketimden kaçının, çünkü dehidrasyon a neden olabilir.

Matcha çayının fiyatı ne kadar

Maça çayının fiyatı 15 ila 50 tl arasında piyasada satılmaktadır.

Matcha çayı nereden alınır

Bu sorunun cevabına sponsor olabilirsiniz. İletişim için mail gönderebilirsiniz.

Matcha çayı hakkında merak edilen sorularınıza cevap olabilecek bir makale hazırladık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Sizin için önerilen makale ;

Sizin İçin Seçilenler