Metpamid Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Metpamid tablet mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri olan hastalara doktorları tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Beyinde mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgeyi etkileyerek tedavi sağlar. Doktor tavsiyesi ya da önerisi olmadan kullanmamanız gereken Metpamid nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

İlacı kullanmadan önce mutlaka kutu içerisinde yer alan güncel prospektüs bilgilerini okumayı ihmal etmeyin. Doktor önerisi ve kontrolü olmadan kullanmanız önerilmez. Uyarılarımızın ardından Metpamid nedir, ne işe yarar sorularının cevapları ile makalemize başlayalım.

Metpamid Nedir?

Metpamid tablet sindirim sistemindeki bazı aksaklıklar nedeniyle ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Metpamid beyaz renkli, bir yüzü Sifer amblemli, diğer yüzü ortadan bölüntülü, her iki yanı “M ” baskılı yuvarlak 30 tablet içeren blister ambalajda eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Ambalaj içerisinde yer alan her bir tablet 10 mg Metoklopramid etken maddesini içerir.

Tablet içeriğinde yer alan yardımcı maddeler; Laktoz monohidrat, povidon K 30, aerosil 200, mısır nişastası, guar zamkı olarak belirtilmektedir. Etken maddeye yada yardımcı maddeye alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayın veya kullanımı kesin. Genel olarak nedir sorusunun cevabını verdik, ne işe yarar detaylarıyla bir göz atalım.

Ne İşe Yarar?

Metpamid Tablet, beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik gösterir. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırır. Midenin bağırsaklara boşalmasını sağlayarak bulantı ve kusmayı önler. Kusmayı önleyen ilaç midede asit artışı sebebiyle oluşan rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. 

  • Metpamid, geciken mide boşalmalarında ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen inatçı dolgunluk ve iştahsızlığın kısa süreli tedavisinde,
  • Şeker hastası olan kişilerde görülen akut ve tekrarlayan diyabetik gastroparezde (mide kası felci)  bulantı ve kusmanın önlenmesi
  • İlaç kullanımına bağlı veya ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi
  • Kemoterapi ve radyoterapi sonrası bulantı ve kusmanın önlenmesi
  • Akut migrene bağlı bulantı ve kusmanın tedavisinde kullanılmaktadır.

Metpamid ne için kullanılır sorusununda cevabını verdik, sırada ilaç nasıl kullanılır sorusunun cevabı var.

Nasıl kullanılır?

Metpamid kullanmadan önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız tavsiye edilmez. İlaç içeriğinde etken veya yardımcı maddelere alerjiniz varsa kullanmayın. Metpamid tablet ile birlikte kullanıldığında etkileşim gösteren ilaçlar listesine ve hastalıklar listesine göz atarak olası yan etkilerden korunun. Metpamid tablet ile etkileşim gösteren ilaçlar ve hastalıklar listesi

Metpamid nasıl kullanılır?

Doktorunuz ayrıca bir dozaj önermediyse kullanım şekli;

Metpamid aç karna öğünlerden yarım saat önce ağız yoluyla ve su ile alınmalıdır. 2 öğün arasında mutlaka 6 saat olmalıdır. 6 saat geçmeden 2. ya da 3. doz alınmamalıdır.Herhangi bir dozu kullanmayı unutursanız çift doz almayın, o öğünü atlayın. 30 kg altındaki çocuklarda kullanılması uygun değildir. Bebeklerde kullanımı önerilmez. Metpamid hamilelikte ve emzirme döneminde gerekirse doktor onayıyla kullanılabilir.

Yetişkinlerde kullanım şekli; günde maksimum 3 kez ve her seferde 1 tablet olacak şekilde kullanılır. 30 mg maksimum alınacak günlük dozajdır, aşılmamalıdır.

Çocuklarda kullanım şekli ve dozajları aşağıda belirtilmiştir. Doz ayarlamaları için oral solüsyon kullanılması önerilmektedir.

YaşVücut AğırlığıDozTekrarlama
9-18 yaş30-60 kg5 mg (1/2 tablet)Günde 3 defaya kadar
15-18 yaş60 kg üstü10 mg (1 tablet)Günde 3 defaya kadar

Metpamid tablet ile ilgili birçok bilgiyi aktardık, şimdi her ilaçta olduğu gibi metpamid yan etkileri nelerdir öğrenelim.

Metpamid Yan etkileri nelerdir?

  • En çok görülen yan etkiler; huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik halleridir.
  • Seyrek olarak uykusuzluk, baş ağrısı, bulantı, barsak bozuklukları ve ekstrapiramidal reaksiyonlar görülebilir.
  • Çocuklarda ve gençlerde ya da yüksek dozlar kullanıldığında daha sık görülebilen ekstrapiramidal reaksiyonlar; yüz, kol ve bacaklarda irade dışı istenmeyen hareketler, ender olarak boyun tutulması, göz küresinde irade dışı oynamalar (okülogirik kriz), bulber tipte konuşma ve çiğneme kaslarının felci veya tetanoza benzer distonik reaksiyonlardır. Bu tür reaksiyonlar geçici olup ilaç kesildikten sonraki 24 saat içinde kaybolurlar.
  • Parkinson tipi bu reaksiyonlar, yaşlılarda daha sık görülebilir. Tardif diskinezi, yaşlılarda uzun süreli metoklopramid tedavisi sonucu görülebilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

Yan etkilere maruz kalmadan önce mutlaka içerikteki maddelere alerji kontrolü, prospektüs bilgisi içerisinde yer alan olumsuz etkilere neden olan ilaçlar ve hastalıklar neler kontrolünü yapmanız önerilmektedir.

Saklama koşulları nelerdir?

25C’ nin altındaki oda sıcaklığında, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.

Makalemiz ile sizlere Metpamid tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın..