Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi

Mezoterapi, cildi gençleştirmek ve sıkılaştırmak, aynı zamanda aşırı yağları gidermek için vitamin, enzim, hormon ve bitki ekstrelerinin enjeksiyonlarını kullanan bir tekniktir. Çok popüler bir uygulama olarak bilinmese de Mezoterapi hakkında genel bir bilgi ihtiyacı bulunmaktadır.

Mezoterapi nedir, mezoterapi nasıl yapılır, Türkiye de mezoterapi, mezoterapi cilt için işe yarıyor mu, mezoterapi yaptıranlar yorumları, mezoterapi fiyatı gibi sıkça sorulan soruları cevaplama adına bu makalemizi hazırlıyoruz. Umarım faydalı olur.

Mezoterapi nedir

Mezoterapi, bitki ekstrelerinin, vitamin, enzim ve hormonların enjeksiyonlarının kullanılarak cildi gençleştirmeyi, sıkılaştırmayı amaçlayan bir tekniktir. Cilt bakımı dışında aşırı yağları gidermek için de kullanılmaktadır. Fransa’da bir doktor olan Michel Pistor, 1952’de mezoterapi tekniğini geliştirdi. İlk başta ağrıyı azaltmak için kullanılıyordu. O günden bu yana, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazanmıştır.

Mezoterapi ne için kullanılır 

 • Mide, uyluk, kalça, kalça, bacak, kol ve yüz gibi bölgelerden yağ azaltmak
 • Selülit azaltmak
 • Kırışıklıkların ve çizgilerin solması
 • Sarkmış cildin sıkılaşması
 • Vücudu sıkılaştırmak
 • Solgun cildi aydınlatmak
 • Saç dökülmesine neden olan bir durum olan alopesi tedavisi

Mezoterapi nedir öğrendik ama peki mezoterapi nasıl yapılır bir göz atalım.

Mezoterapi Nasıl Yapılır

Teknik, cildin orta tabakasına (mezoderm) bir dizi enjeksiyon yapmak için çok ince iğneler kullanır. Mezoterapinin ardındaki düşünce, ciltte hasara neden olan zayıf dolaşım ve inflamasyon gibi altta yatan sorunları düzeltir olmasıdır.

Mezoterapide enjekte edilen maddeler için standart bir formül yoktur. Doktorlar aşağıdakiler dahil birçok farklı çözüm kullanıyor:

 • Vazodilatatörler ve antibiyotikler gibi reçeteli ilaçlar
 • Kalsitonin ve tiroksin gibi hormonlar
 • Kollajen ve hiyalüronidaz gibi enzimler
 • Bitkisel özler
 • Vitaminler ve mineraller

İnce iğneler yardımı ile cilt altında yatan problemli hücrelerle savaşacak sağlıklı hücrelerin enjekte edilmesi şeklinde yapılıyor. Peki mezoterapi fiyatı ne kadar? öğrenelim..

Mezoterapi Fiyatı

Mezoterapi fiyatı, aldığınız tedavinin türüne ve ihtiyacınız olan seans sayısına bağlıdır. Genel olarak, tek bir seans 250 ila 600 $ arasındadır . Mezoterapi kozmetik olduğu ve tıbbi olarak gerekli olmadığı için, sigorta şirketleri genellikle maliyeti karşılamamaktadır. Mezoterapi fiyatı Türkiye’de de değişiklik göstermektedir. Ancak seans başı ortalama 1000-1500 tl arasında değişmektedir. Tedaviniz tek bir seansta da sonuçlanabilir, daha fazla seanslada.

Mezoterapi Yan Etkileri ve Riskler

Mezoterapi uygulayan kişiler eğitimli bir uygulayıcıya giderseniz risklerin minimal olduğunu söylüyorlar.

Bildirilen mezoterapi yan etkileri şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Ağrı
 • Duyarlılık
 • Şişme
 • Kaşıntı
 • Kırmızılık
 • Morarma
 • Enjeksiyon yerinde darbelere
 • Cilt koyu lekeler
 • Sessizlik
 • Enfeksiyon
 • Yara izleri

Mezoterapi İyileşme Süreci

Mezoterapi noninvaziv olduğundan, genellikle herhangi bir kesinti yoktur. Birçok insan düzenli faaliyetlerine hemen geri dönebilir. Diğerlerinin, enjeksiyon bölgelerindeki şişlik ve ağrı nedeniyle bir gün sürebilmesi gerekebilir.

Mezoterapi cilt için işe yarıyor mu sorusunun cevabına geçelim.

Mezoterapi Cilt İçin İşe Yarıyor Mu

Mezoterapi cilt için işe yarayıp yaramadığını söylemek zordur, çünkü tedavide birçok farklı madde ve yöntem kullanılır. Tekniği test etmek için az sayıda çalışma yapılmıştır. Ve yapılan çalışmaların çoğu küçüktü.

Yapılan araştırmalarda mezoterapi cilt gençleşmesi için pek yararlı olmadığını göstermiştir. Altı aydır tedavi gören altı kişiden oluşan 2012 çalışmasında kırışıklıklarda herhangi bir iyileşme görülmedi. Mezoterapi cilt için pek etkili görülmese de vücut şekillendirme konusunda etkili olabilmektedir.

Mezoterapi Saç için Uygulanabilir mi

Kırışıklıkların tedavisine ve istenmeyen yağların giderilmesine ek olarak mezoterapi de alopesi kaynaklı saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır . Tedavi, doğal bitki özleri, vitaminler veya finasterid ve minoksidil gibi ilaçları kafaya enjekte eder .

Saç dökülmesi için mezoterapi uygulayan kişiler bunu iddia ediyorlar:

 • Saç folikülü içinde ve çevresinde hormon dengesizliklerini düzeltir
 • Saça besinler verir
 • Kan dolaşımını artırır

Ancak, diğer mezoterapi kullanımlarında olduğu gibi, saç dökülmesi için işe yaradığına dair çok az kanıt vardır. Enjekte edilen maddelerin çoğu, saçları yenilemek için yapılan çalışmalarda gösterilmemiştir.

Mezoterapi ile Liposuction Kıyaslama

Mezoterapi, istenmeyen yağların giderilmesinde liposuction için cerrahi olmayan bir alternatif olarak kabul edilir .

Liposuction, yağları mideniz, uyluklarınız ve sırtınız gibi bölgelerden kalıcı olarak temizler. Estetik cerrahlar bu prosedürü, cildinizdeki küçük insizyonlardan ince bir plastik tüp yerleştirerek ve daha sonra cerrahi bir vakum kullanarak yağı dışarı çekerek gerçekleştirirler. Anestezi altındayken liposuction yapılır.

Liposuction, yağın kalıcı olarak çıkarılmasında etkili olduğu düşünülse de, iyileşme altı hafta kadar sürebilir . Ayrıca sinir ve kan damarı hasarı, düzensiz cilt konturları, yanıklar ve enfeksiyon gibi risklere de sahiptir. Ve liposuction pahalıdır. 2016 yılında, prosedürün ortalama maliyeti 3,200 $ idi .

Mezoterapi, liposuction gibi bir prosedürü invaziv değildir. Kesik yok. Bir seansta 250 dolardan 600 dolara, maliyet de liposuction’dan çok daha düşük. Ancak, istediğiniz sonuçları almak için 10 veya daha fazla seansa ihtiyacınız olabilir.

Mezoterapi  mi Liposuction mu

Mezoterapinin yağları gidermek için ne kadar iyi olduğu açık değildir. Bunu test etmek için yeterli araştırma yapılmamıştır ve kullanılan yöntemler, yaptığınız yere bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Enjeksiyon lipolizi mezoterapiye benzer başka bir invaziv olmayan tedavidir . “Mezoterapi” ve “enjeksiyon lipolizi” terimleri sıklıkla birbirlerinden çok farklı olsalar da, eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Enjeksiyon lipolizi sırasında, doktorunuz yağları parçalamak için deri altındaki yağ katmanına fosfatidilkolin ve deoksikolat enjekte eder. Mezoterapide olduğu gibi, enjeksiyon lipoliz çalışmalarını gösteren çok az kanıt vardır .

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği yağları gidermek için enjeksiyon lipolizi veya mezoterapi önermez . Bu tedavileri doğrulamak için yeterli araştırma olmadığını söylüyorlar. Mezoterapi hakkında epey bilgi edindik, mezoterapi yaptıranlar ne diyor bir bakalım..

Mezoterapi Yaptıranlar

Saçlarım çok fazla dökülüyordu ve çare bulamıyordum. 6 sene bu problemle yaşadım ama sonra mezoterapi yaptıranlar bana önerdiler. 6 seans yaptırdım ve şu an saç dökülmesi problemim kalmadı. Kesinlikle sürekli uygulayacağım.

4 yıl boyunca, çeşitli kliniklerde plastik cerrahlara dolgu, botoks, prp gibi küçük müdahaleler yaptırdım. Küçük uygulama diyorlar ve bir araba parası alıyorlar. Uzun süreli tedaviler uyguluyorlar ve çok pahalıya mal oluyor. Cilt için yaptığım tüm denemelere malesef ne gücüm ne de param yetti. Bende Bu tecrübelerimden sonra bir şey keşfettim. Cildimi besleyerek ve eksilenleri cildime geri vererek yaşlanma sürecimi yavaşlatabilirim diye düşündüm. Cildimi iyi bir görüntüde tutmak için beslemek yararlı olur dedim. İnternetten ve doktor arkadaşlarımdan edindiğim bilgilerle ben kendime mezoterapi yapmaya başladım.

Botoks, dolgu yapamam çok büyük bilgi ve ekipman gerekiyor. Mezoterapi botoks ve dolguya göre daha ucuz ve basit bir uygulama olduğu için yapabilirim. İnternetten ürün arayışı yaptım. Hyalüronik asit, vitamin komleksleri ve somon dna gibi ürünleri aldım. Bunlar ampül ya da flakon şeklinde satışa sunulan mezoterapi ürünleridir. Birçok doktor veya güzellik merkezlerinin kullandığı ürünlerdir.Bir de çok ince kıl gibi ucu olan mezoterapi iğnesi edindim.
İğne ile haftada 1 cildimin deriden sonraki katmanına yani yaklaşık 2-3 mm altına bu ürünleri yavaş yavaş 1 cm aralıklarla enjekte ettim. Anestejik krem kullandığım için canım acımadı. Şuan cildimdeki nemlenmeyi, ton farklarının yok olmasını, hafif hafif sıkılaşmaya başlamasını gördükçe çok mutlu oluyorum. Hatta bunca zaman ben bu dr lara bu kadar para verdiğime nasıl para verdim diye kızıyorum ama o yoldan geçmeden de buraya gelemezdim.
İğne ile yapamam diyenler bir Dermaroller edinebilir. Cildinizde gözenekler açarak ürünleri uygulayın ve etkisini görün. Mezoterapi sadece cildi beslemek ve onarmak için kullanılan bir yöntem ve son derece etkili oldu bende.
Mezoterapi cilt için bende faydalı oldu. Tüm arkadaşlara öneriyorum.

Mezoterapi yaptıranlar bölüm 2

Çok yakın bir arkadaşımda saç dökülmesi vardı bunun üzerine Mezoterapi yaptırdı. Malesef faydasını göremedi.

Ben yaptirdim faydasını gördüm yalnız kısa surede değil. Faydasını uzun sürede görüyorsunuz. Yorumları okuyup işe yaramıyor hissine kapılmak yanlız. Denemeden bilemezsiniz.

İki sene önce ciddi bir saç dökülmesi problemi yaşadım. Mezoterapi yaptırdım ve çok faydasını gördüm. Canım çok yandığı için iki yıldır gitmiyorum. Bir aydır tekrar dökülmelerim başladı. Bugün tekrardan mezoterapi yaptırmaya başladım. Kalıcı bir çözüm değil ama maalesef başka çarem yok. Ailemde genetik saç dökülmesi problemi var. Bende dökülmesin diye uğraşıyorum.

mezoterapi yaptıranlar kaynak ; www.kadinlarkulubu.com

Türkiye’de Mezoterapi

Mezoterapi Dr. Hasan Balatan
Akupunktur Kliniği
Kadıköy/İstanbul · (0216) 338 10 51
Kapanış saati: 19:00

Saç Mezoterapi Kliniği | Dr. Handan K.
Saç Yenileme Hizmeti
Beşiktaş/İstanbul · 0533 193 91 71
Açık ⋅ Kapanış saati: 18:30

Mezoterapi Kliniği Dr Kerem Baykal
dermatolog
Kadıköy/İstanbul
(0216) 350 21 44
Açık ⋅ Kapanış saati: 18:00

Mezoterapi nedir, mezoterapi nasıl yapılır, Türkiye de mezoterapi, mezoterapi cilt için işe yarıyor mu, mezoterapi yaptıranlar yorumları, mezoterapi fiyatı gibi sıkça sorulan soruları cevaplama adına bu makalemizi hazırladık. Umarım faydalı olmuştur. Haydi şimdi yorum zamanı dökülün 🙂