Munderm Jel Nedir?Ne İşe Yarar?Kullanımı

Munderm Jel Resmi

Munderm jel sivilce şikayeti ile doktora danışan hastaların sıklıkla adını duyduğu bir ilaçtır. Sivilce ve akne tedavisi için etki sağlayan Munderm ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmadan kullanılması olumsuz etkiler görülmesine neden olabilir. Makalemiz ile sizlere Munderm nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır şeklinde soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca sıkça sorulan sorularda makalemizin sonunda sizleri bekliyor. Munderm nedir sorusu ile başlayalım.

Munderm Jel Nedir?

Munderm jel içeriğinde etken madde olarak İsotretinoin ve Eritromisin bulunmaktadır. Her 1 gram jel içerisinde 0,5 gram isotretinoin ve 20 mg eritromisin bulunmaktadır. Piyasada 30 gramlık tüplerde reçete ile satışa sunulan jel içeriğinde ayrıca yardımcı madde olarak alkol, butilhidroksitoluen, hiprosiproil selüloz bulunmaktadır. Jel kullanmadan önce içeriğinde bulunanları bilmeniz yarar sağlar. İçeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda ya da aynı maddeler içeren başka ilaçlarla birlikte kullanmanız durumunda yan etkiler görülmesine neden olabilir. Munderm ne işe yarar şimdi bir göz atalım.

Munderm Jel Ne İşe Yarar?

Vücudun çeşitli bölgelerinde kimyasallar nedeniyle iltihaplanma ortaya çıkabilir. Munderm bu zararlı kimyasalların etkilerini azaltarak ve bakterilerin cilt üzerinde yayılmasını engelleyerek iltihaplanma oluşmasını engeller. İltihaplı ya da iltihapsız hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisine yarar sağlar. Siyah noktaları azaltır, iltihaplanmayı önler ve bu sayede varolan sivilceleri yok ederken, yeni sivilce oluşumunun önüne geçer. Yağlı cilde sahip olan kişilerde yağ miktarını azaltır cildin görünümüne canlılık katar. Cilt üzerinde oluşan pürüzleri ve girintileri düzelterek daha iyi bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olan Munderm jel aşağıdaki cilt bozukluklarının tedavisinde işe yarar. Bunlar;

 •  Cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden oluşan siyah noktalar (komedon),
 • İçi irinle dolu kabarcık(Püstül),
 • Deride küçük, kenarları iyice belli kabartılar(Papülerle) şeklinde görülen sivilceler,
 • Alında meydana gelen kırmızı sivilceler,
 • Deride oluşan lekelerin tedavisine yarar sağlar.

Her yaşta canımızı sıkan sivilcelerin tedavisinde bu kadar etkili olan Munderm jel nedir, ne işe yarar öğrendik. Peki bu jel nasıl kullanılır bir göz atalım.

Munderm Jel Nasıl Kullanılır?

Jel kullanımına geçmeden önce ilacı kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri listeleyelim.

 • İlaç içeriğinde bulunan etken yada yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmayınız.
 • Aynı içeriğe sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka bildiriniz.
 • Doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmayınız.
 • Gül hastalığına, akut egzama veya ağız çevresinde cilt iltihabına sahipseniz ilacı kullanmayın.
 • Munderm rüzgar veya güneş yanığı üzerine sürülmemelidir. Ayrıca enfeksiyonlu, egzamalı ve açık yaralı cilt üzerine sürülmesi de önerilmemektedir.
 • Jeli sürerken göz, ağız vb. gibi mukozal bölgeler ile temas ettirmeyiniz. Temas halinde bolca su ile temizleyiniz.
 • İlacı belirtilen talimatlarda ve dozlarda kullanmaya özen gösteriniz. Çok fazla ve sık jel kullanımı yan etkilere neden olabilir.
 • İlacın tam etki sağlaması 6 ila 8 hafta sürebilir. Doktorunuz jeli kullanmanızı önermeden tedaviyi sonlandırmayınız. Erken sonlandırılan tedaviler sonrası tekrar cilt bozukları ortaya çıkabilir.
 • İlacı kullandıktan sonra güneşe maruz kalacak ortamlarda yer almayınız. Sık olmayacak şekilde kıyafetler ile bölgeyi koruyunuz.
 • 12 yaş altı çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 • Munderm jel hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

İlacı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri de paylaştığımıza göre Munderm jel kullanım şekli;

 1. Doktorunuzun veya eczacınızın belirttiği şekilde ve dozda kullanmaya özen gösteriniz. Eğer doktorunuz herhangi bir kullanım şekli belirtmediyse aşağıdaki standart kullanım şeklidir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi su ile temizleyin ve iyice kurulayın. Daha sonra parmak uçlarınıza az miktarda jel alarak hasarlı bölgeye sürün. Derinizin jeli emmesi için bir süre beklemeniz gerekmektedir. İşlem bittikten sonra sürdüğünüz bölgeye su sürmemeniz gerekmektedir.
 3. Günde bir veya iki kez uygulayınız. Uygulamadan sonra ellerinizi mutlaka yıkamayı unutmayın.

Nedir, ne işe yarar ve kullanım şeklinin ardından sıra geldi yan etkileri nelerdir sorusunun cevabına..

Jelin Yan Etkileri Nelerdir?

 1. İlaç kullanımı ile birlikte karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri olağan dışı etkiler hissederseniz mutlaka krem kullanımını bırakarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sayılan etkiler etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir.
 2. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdir.

Munderm Jel Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Munderm jel kullananlar ne diyor?

Cevap; Jeli kullananların yorumlarına itibar etmeniz önerilmez. Her ilacın etkisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Doktorunuzdan jeli talep ederek uygun görmesi halinde kullanabilirsiniz.,

Soru; Munderm jel fiyatı ne kadar?

Cevap; Jelin fiyatı güncel olarak 16,10 Tl’dir.

Soru; Munderm jel soyuluyor ne yapmalıyım?

Cevap; Jeli sürdüğünüz bölgeyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmanız halinde soyulma görülebilir. Şikayetinizi bir uzmanla paylaşmalısınız.

Soru; Munderm jel eşdeğeri ilaçlar hangileridir?

Cevap; Etrexin Jel, İsotrexin Jel ilacın eşdeğerleridir.

Soru; Munderm Jel Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

Cevap; Jel yüzde ne kadar kalmalı sorusu merak edilen bir sorudur ve cevabı basittir. Gece yatmadan önce süreceğiniz kremin sabaha kadar yüzde kalması gerekir. Gündüz saatlerinde sürerseniz cildinizin kremi iyice emmesi için bir ya da bir buçuk kadar yüzde kalmasını sağlayın. Bu esnadan güneşten ve çok sıcak, kuru ortamlardan uzak durun.

Soru; Munderm Jel sivilce izleri için kullanılır mı?

Cevap; Jel sivilce lekeleri ve izleri için kullanılabilir. Günce bir kez kullanılması ve az miktarda kullanılması yeterli olacaktır.

Soru; Munderm Jel Gözeneklere faydası var mıdır?

Cevap; Jel cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar ve bu şekilde cildin kendini yenileme süresi hızlanır. Ölü cilt hücrelerinin soyulmasıyla siyah noktalar temizlenir ve gözenekler açılır. Gözeneklerin içerisine nemlendirici ve besleyici krem kullanarak sağlıklı hücreler takviye ederseniz cilt parlak ve pürüzsüz bir hal alır.

Soru; Munderm Jel sivilce lekelerine iyi gelir mi?

Cevap; Jel ciltte yenilenme sağlayacağında sivilce izlerinin ve lekelerinin yok olmasını sağlar. 

Makalemiz ile sizlere Munderm Jel nedir, ne işe yarar ve birçok sorunun cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*