Muscoflex Duo Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Muscoflex duo jel, fiziki olarak ağır şartlarda ya da tempolu işlerde çalışanların sıklıkla adını duyduğu bir jeldir. Bunun en önemli nedeni insan vücudunda yer alan kasların aşırı zorlanması sonucu kasılmalar meydana gelebilir. Beyin ve omurilik kaynaklı olabilen bu kasılmalar bazen hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek, acı veren bir hal de alabilir. Eğer kaslar için uygun tedavi ve istirahat uygulanmazsa ciddi hastalıklar da meydana gelebilir. Makalemiz ile bu tarz kas gerilmeleri nedeniyle doktorlar tarafından tedavi için sıklıkla önerilen Muscoflex Duo Jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır şeklinde güncel prospeküs bilgilerini derledik. Bilinçsiz ilaç kullanımı ciddi yan etkiler oluşturabilir. Kullandığınız ilacın içeriğini, etkilerini ve kullanım şeklini bilmelisiniz, doktor önerisiyle ilaç kullanmaya özen göstermelisiniz. Muscoflex jel nedir sorusunun cevabı ile makalemize başlayalım.

Muscoflex Jel Nedir?

Muscoflex jel içeriğinde etken madde olarak Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid bulunan kas ve iskelet sistemi ile ilgili ağrı, iltihap oluşumunu önleyen ve tedavi eden kas gevşetici bir ilaçtır. Piyasada 30 gramlık tüplerde satılan Muscoflex jel ağrı, iltihap ve kas gerginliği ile belirgin kas-iskelet sistemi hastalıkları tedavisinde kullanılır. İçeriğinde bulunan etken maddeler her 1 gram jelde 11mg Diklofenak Sodyum ve 2,5 mg Tiyokolşikosid olarak dağılmaktadır. Muscoflex içeriğindeki diğer maddeler ise; Karbomer 980 NF, sodyum hidroksit, mentol kristali, propilen glikol, etil alkol, trietanolamin, saf su olarak belirtilmektedir. Muscoflex jel reçeteli satılmaktadır. Nedir öğrendik şimdi detaylarıyla Muscoflex Duo Jel ne işe yarar bir göz atalım.

Ne İşe Yarar?

Beyin ve omurilik kaynaklı kas gerilmeleri hayatımızı zorlaştıran rahatsızlıklardır. Bu tarz kas gerilmeleri ağrı ve iltihaplanma oluşturabilir. Muscoflex Duo Jel yukarıda belirttiğimiz durumlarda ağrı kesici, iltihap giderici etkiye sahiptir. Kas gevşetici ilaçlar arasında en bilindikler arasında yer alır. Doktorların sıklıkla kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları tedavisi için reçete ettikleri Muscoflex jelin iyi geldiği diğer hastalıklar;

 • Osteartrit ( Eklem Kireçlenmesi),
 • Bursit ( Eklem çevresindeki keselerin iltihaplanması)
 • Tenosinovit (Kas kiriş kılıfının iltihabı)
 • Tendinit (Kas, kiriş iltihabı)
 • Periartrit (Eklem çevresi yumuşak dokunun iltihaplanması)
 • Spor yaralanmaları sonucu ortaya çıkan kas ve eklemlerde meydana gelen burkulma, incinme ve ezilme nedeniyle görülen ağrı, şişme ve iltihaplanma problemlerinin tedavisine yarar sağlar.

Muscoflex ağrı kesici, kas gevşetici ve iltihap önleyici yarar sağlayan bir jeldir. Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşabildiğimiz kas gerilmesi, burkulma, incinme ve ezilme semptomlarını tedavi etmeye yarar sağlayan Muscoflex Duo jel nasıl kullanılır sorusunun cevabı ile yazımıza devam edelim.

Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Jeli kullanmadan önce bilinmesi gerekenleri listeleyelim, herhangi bir risk içermemesi halinde standart kullanım şekline göre kullanabilirsiniz. Ancak daima doktorunuzun ya da eczacınızın tavsiye ettiği şekilde kullanmanız önerilir.

Bilinmesi Gerekenler;

 • İlaç etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda ilacı kullanmayınız.
 • Uygulama ile emilerek kana karışma riski düşükte olsa kalp ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir.
 • Aynı anda birden fazla kas gevşetici ilaç kullanmak risklidir. Etken madde dozajı artacağından ciddi olumsuz etkilere neden olabilir. Başka kas gevşetici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 • Tedaviniz esnasında güneş koruyucuları ve losyonları, böcek kovucular ve diğer cilt ürünlerini kullanmak sakıncalı olabilir.
 • Enfeksiyonlu, yanık, kanamalı ya da açık yaralara sürmeyiniz.İyileşme sonrası kullanabilirsiniz. Jel kullanımı sonrası doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız.
 • Ağız, göz, vajina, burun iç yüzeyi gibi mukozal bölgelere temas ettirmeyin, etmesi halinde hemen bol su ile bölgeyi temizleyin.
 • İlacı uygulama sonrası en az 10 dakika kurumasını bekledikten sonra giysilerinizi giyebilirsiniz ancak 1 saat boyunca banyo ya da duş almanız önerilmez.
 • İlaç sürüldükten sonra bölge herhangi bir bezle ya da bandajla kapatılmamalıdır, hava ile teması kesilmemelidir.
 • Muscoflex duo jel 15 yaş altındaki çocuklarda kullanımı için mutlaka doktor önerisi alınmalıdır aksi halde çocuklarda kullanılması önerilmez.
 • Muscoflex jel hamilelikte ve emzirme döneminde doktor tavsiyesi, onayı olmadan kullanılması önerilmez. Kana az da olsa karışma ihtimali vardır.

Tüm bu uyarılardan sonra Muscoflex kullanım şekli;

 • Tedavi uygulanacak bölgeye yeteri kadar sıkıp, hafif masaj ile ovularak sürülür. 10 dakika kuruması beklenir ve 1 saat boyunca banyo yapılmaz. 10 dakika sonra güneşten bölge korunacak şekilde giysiler giyilir ve güneşe çıkılabilir.

Her ilacın olduğu gibi bazı durumlarda yaygın olmasa da bazı yan etkiler görülebilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda mutlaka ilaç kullanımını bırakara acil bölümüne başvurunuz. İhmale gelmez.
 2. Kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüsü, egzema, deri iltihabı (dermatit) yaygın görülen yan etkiler arasında belirtilmektedir. Bu listede var olan yada olmayan herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşırsanız jel kullanımını bırakınız ve doktora başvurun.

Muscoflex Duo jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını verdik şimdi makalemize soru cevap bölümü ile devam ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

S; Muscoflex nedir? Ne işe yarar?

C; Muscoflex beyin ve omurilik nedeniyle oluşan kas gerilmeleri tedavisinde ve kas-iskelet sistemi kaynaklı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan kas gevşetici ilaçtır. Muscoflex hap, Muscoflex tablet ve Muscoflex jel olarak piyasada farklı formlarda reçeteli olarak satılmaktadır.

S; Muscoflex duo jel ne için kullanılır?

C; Muscoflex duo jel ne işe yarar başlığı altına bakınız.

S; Muscoflex kullananlar ne diyor?

C; İlaçlar hakkında başkalarının yorumlarını önemsemeyiniz. İlaçlar kişisel vücut yapılarına göre farklı etkiler gösterebilir.

S; Muscoflex duo jel fiyatı ne kadar?

C; Muscoflex fiyatı 29 Ağu 2019 tarihi itibariyle 24.97 TL olarak piyasada satılmaktadır.

Makalemiz ile sizlere Muscoflex duo jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularını cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..