Nasır Nasıl Geçer, Neden Olur, Nasıl Önlenir

nasır nasıl geçer

Nasır Nasıl Geçer

Nasır cildinizin kötü etkilenebileceği dış etkenlere karşı cildin verdiği doğal bir tepkidir. Çok sık sürtünmeye maruz kalan cilt bölgelerinde deri incelmesini engellemek için cilt kalınlaşır ve nasır adı verilen görüntü ortaya çıkar. Nasır cildi tahriş edici ve çizebilecek etkenlere karşı korur. Nasır olan bölgelerde genelde incinme, acı hissedilmez ancak bazı durumlarda acı verebilir. Genellikle topuklarınızda, avuçlarınızda, ayak parmaklarınızda, diz ve kol dirsekleriniz de oluşan Nasır ciddi bir rahatsızlık değildir ve korkulacak sağlık etkileri görülmez. Enfeksiyon kapması, iltihaplı olması ve acı hissi vermesi durumunda doktora görünmelisiniz.

Bu makale ile nasır nasıl geçer sorusunun cevabını sizlere sunacağız. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ile Nasırın kötü görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Nasır nasıl geçer

Nasır Nasıl Geçer

Sıcak Su ile Nasır nasıl geçer

Nasır nasıl geçer sorusunun en basit cevabı ılık su olarak verilmektedir. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre birkaç sıcak su seansı ile nasırdan kurtulabilirsiniz. Sıcak su kaynak olacak şekilde değil, ılıktan sıcağa kıvamında olmalıdır. Hazırladığınız sıcak suya nasırlı bölgeyi 20 dakika boyunca bekletecek şekilde batırın. İşlem sonrası bölgeyi temiz bir havlu ile kurulayın. Birkaç kez bu işlemi uyguladıktan sonra oluşan sert tabakayı zımpara veya ponza taşı ile temizleyebilirsiniz.

Domates ile Nasır nasıl geçer

Nasır nasıl geçer sorusuna bir diğer yolu da domates kürüdür. Domates sert nasırı yumuşatır ve nasırın geçmesini sağlar. Domatesi kabuğundan ayırın, rendeleyin ve ezme haline getirin. Nasırlı bölge üzerine uygulayın. Bir bandaj yardımıyla üzerini kapatın. Gece boyunca bu şekilde kalmasını sağlayın ve bunu nasırlarınız geçinceye kadar her gece yatmadan önce uygulayın. Nasır nasıl geçer

Elma Sirkesi ile Nasır nasıl geçer

Elma sirkesi mucizevi bir nimettir. Temizlik malzemesi olarak da kullanılabilir, cilt bakımı içinde, sağlık problemlerini iyileştirmek için de.. Uzmanların nasır nasıl geçer sorusuna cevap olarak Elma sirkesini önerdiği de bilinmektedir. Elma sirkesi içerdiği asit ile nasırın sebep olduğu sert cildi yumuşatır. 4 bardak suya bir çay bardağı elma sirkesi ekleyin. Nasırlarınızı yaklaşık 20 dakika içerisinde bekletin. Bu işlem sonrası cildiniz yumuşar ve nasırlı bölgeyi zımpara veya ponza taşı ile temizleyebilirsiniz. Yumuşayan bölgeyi fazla zorlamayın cildinize zarar verebilirsiniz.

Hint Yağı ile Nasır nasıl geçer

Hint yağı, cildi doğal yağlar ile besleyici özelliğe sahiptir. Nasırları zımpara ya da ponza ile temizlemeden önce cildinizi hint yağı ile takviye ederek nasırların direncini kırabilirsiniz.  Bir kaseye 2 su bardağı su ekleyin 5 çorba kaşığı hint yağı karıştırın. Karışımı temizleme işlemi öncesi nasır üzerine sürün ve birkaç dakika bekleyin. Nasırın sertliği geçinceye kadar işlemi tekrarlayın. Yumuşama sağlandığında nasırı zımpara ya da ponza taşı ile temizleyebilirsiniz. Nasır nasıl geçer

Kaya Tuzu ile Nasır nasıl geçer

Kaya tuzu bir exfoliator olarak kabul edilir. Bu tedavi özellikle, ellerinizle çalıştıktan sonra elinizi dinlendirmeye yarar. Nasırdan kurtulmak için de kaya tuzu fayda sağlar. Tuzun ince tanecikleri kaslarınızı gevşetir ve cildinizi rahatlatır. Bir kasede bir miktar su ile 2 ila 3 yemek kaşığı kaya tuzu karıştırılarak nasırın üzerine sürün. Bu hem cildinizi rahatlatır, hem de nasırın yumuşamasına ve kolayca temizlenmesine olanak sağlar. Ponza taşı ya da zımpara ile nasırlardan kurtulabilirsiniz. Nasır nasıl geçer

Çay Ağacı Yağı ile Nasır nasıl geçer

Çay ağacı yağı , antibakteriyel, antifungal ve doğal bir antiseptiktir. Ilık suyla dolu bir kaseye birkaç damla çay ağacı yağı koyun. Cildin yumuşamasını ve gevşemesini hissedene kadar nasırlı bölgeyi bekletin. Çay ağacı yağı çok güçlü olduğundan ve çok uzun süre maruz kalırsa cilt tabakasına zarar verebileceğinden, bu ilacı 15 dakikadan fazla bekletmeyin. Yumuşama sonrası nasırı temizleyebilirsiniz.

Kabartma tozu ve limon suyu

Nasır nasıl geçer sorusuna en etkili cevap kabartma tozu ve limon suyu ile yapılan doğal kürdür. Bu çare, bir asit bileşeninin (limon suyu) ve kimyasal bir bileşenin (sodyum karbonat, aynı zamanda kabartma tozu olarak da bilinir) birleştirilmesiyle, nasırların çıkarılmasını daha kolay hale getiren bir reaksiyon ortaya çıkarmaktadır. Hazırlamak için ılık su, bir kase ve 2 ila 3 çorba kaşığı limon suyuna ihtiyacınız olacaktır. Bu karışımda nasırlı bölgeyi birkaç dakika beklettikten sonra, kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu ve limon suyuna ilave edilmesi sonucu nasırlı bölgeniz yumuşar ve nasırlardan kurtulmak için en müsait zamanı size sağlar.

Nasırlardan Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Malzemeler

Yukarıda nasır nasıl geçer sorusuna karşılık evde uygulayabileceğiniz doğal çarelerden bahsettik. Bu doğal elemanları kullanırken yardımcı elemanlar da kullanmanız gerekir. Aşağıda yer alan malzemeler de bu kürler ile birleştiğinde nasırdan kurtulmak için hiçbir eksiğiniz kalmaz. Uygulayın ve nasırın sağladığı kötü görüntüden kurtulun. Nasır nasıl geçer

İlaçlanmamış Nasır Pedi

Nasır oluşumunu önlemek için keçe, silikon ve yumuşak bir yapışkan ile oluşan nasır pedleri kullanımı da nasır nasıl geçer sorusuna karşı uzmanların önerilerinden biridir. Nasır oluşma ihtimali olan bölgelere nasır pedleri yerleştirerek önlem alabilirsiniz. Çoraplarınızın, ayakkabılarınızın, eldivenlerinizin veya gömleklerinizin altına nasır pedleri koyarak cildinizi koruyabilirsiniz. İlaçlı nasır pedi kullanmanız önerilmez çünkü cildinizi tahriş edebilir.
Pomza taşı


Bir pomza taşı özellikle ayaklarınızın alt kısmında veya dirseklerinizde, görmenin zor olduğu nasırlar olduğunda kullanışlı olabilir. Nasırı iyice ıslattıktan sonra, ponza taşının basıncını nasır üzerine uygulayın ve dairesel hareketlerle ovalayın. Bir kerede bütün nasırı yok etmeye çalışmayın. Birkaç tekrar sonucu nasırlarınız tamamen yok olacaktır. Nasır nasıl geçer
Zımpara
Nasırlardan kurtulmak için ince bir zımpara kağıdını nazikçe ovalayarak kullanabilirsiniz. En iyi sonuçları almak için zımparayı yukarıdaki listedeki diğer ıslatma çözümlerinden biriyle eşleştirmelisiniz. Nasır temizlenmeye karşı dirençli ise, ıslatma işlemini tekrarlayın veya başka bir zaman deneyin. Cildinizi kesinlikle kuru kuru zımpara kağıdıyla ovalamayın. Zımpara işlemi için nasırın yumuşaması gerekir.

Nasırlardan kurtulmak için evde yapabileceğiniz doğal ve kolay yöntemleri paylaştık. Eğer nasırlarınız iltihaplanmaya yapıyorsa, acı veriyorsa, tahriş olmuşsa, enfeksiyon kapmaya meyilli ise veya kapmışsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Şimdi sırada merak edilen sorular var.

Nasır Nasıl Geçer Soru Cevap

Nasır Nedir

Cildin sürekli bir basınca ya da sürtünmeye maruz kalması durumunda cilt tahrişlere karşı kendini korumak için cildi kalınlaştırır. Nasır çoğunlukla ayaklarda, ellerde ve parmaklarda ortaya çıkarken diz ve kol dirseklerinde de oluşabilmektedir. Nasır  bir görüntü sorunu olarak belirirken derinleşmesi halinde acı verici olabilir. Nasır oluştuktan sonra sinir uçlarına baskı yapar. Böylece nasır ağrısı ortaya çıkar.

Nasıl neden olur

Nasır oluşumuna neden olabilecek pek çok etken olabilir. Bunlardan bazıları yani en çok bilinenleri ; Nasır nasıl geçer

*Ayakkabının yanlış seçilmesi
*Aşırı kilolu olmak
*Ayak yapısındaki bozukluklar
*Mesleki nedenler
*Yanlış yürüme şekli yani yere yanlış basmak
*Ayakların sürekli çıplak olması
*Yüksek topuklu ayakkabı tercihi
*Hijyen koşullarına uyulmaması
*Enstrüman çalanlardaki gibi sürekli ele baskı uygulanması
*Sürekli elin çeşitli nedenlerle sıkılması
*Dirsekler ile sürekli bir yerlere temas edilmesi
*Pantolon, gömlek vb. kıyafetlerin bol olması nedeniyle sürekli cilde sürtünmesi vb. gibi durumlarda nasıl oluşur.

Nasır tedavisi nasıl olur

Nasır tedavisi için yazımızın ilk bölümünde sizlere bilgiler verdik. Nasır tedavisi için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Nasır tedavisi için halk arasında yanlış bir uygulama vardır. Traş bıçağı ya da kesici başka aletlerle nasırları kazımak nasırları geçirmez aksine daha çok tahrişe ve enfeksiyon oluşumuna neden olur.

Nasır kökü nasıl çıkarılır

Nasır çok ilerlemeden tedavi edilmezse ya da önlemek için herhangi bir şey yapılmazsa nasır kökü ortaya çıkar. Nasır kötü de nasır ağrısının şiddetinin artmasına neden olur. Nasır kökünü çıkarmak için yukarıda listelenen uygulamaları sabırlı bir şekilde birçok kez yapmanız gerekir. Bazen nasır kökünü çıkarmak için operasyon gerekir. Nasır ağrısının artması durumunda mutlaka doktorunuza görünün o size gereken tedaviyi uygulayacaktır.

Eldeki nasır nasıl geçer

Eldeki nasırları geçirmek için badem yağını kullanabilirsiniz. Bu yöntem düzenli uygulanmada eldeki nasırların yok olduğu bilinmektedir. Badem yağı içerdiği E vitamini ile de nasır sonrası oluşabilecek tahrişlere karşı cildi besler. Her gece yatmadan önce badem yağını nasırların üzerine sürün ve uygulama sonrası yün bir eldiveni ellerinize geçirin. Bu yöntemi elinizdeki nasırlar geçinceye kadar tekrarlamalısınız. Nasır nasıl geçer

Ayaktaki nasır nasıl geçer

Ayaktaki nasır tedavisi için muz kabuğu doğal bir çare olarak önerilir. Muzu yedikten sonra kabuğu ile ayağınızdaki nasırları geçirebilirsiniz. 1 adet muzun kabuğunu çorap giymeden önce nasırlı bölge üzerine koyun. Çoraplarınızı giydikten sonra uyuyun. Bir gece beklettikten sonra muzun kabuğu ile nasırlarınızı ovun. Bir kez uygulama ile işe yaramayan bu yöntemi nasır yok olana kadar tekrarlamanız gerekir.

Nasıl oluşumu nasıl önlenir

Nasır oluşumunu önlemek için;

  • Ayakkabı tercihlerinizde deri veya rahat ayakkabılar tercih edin. Yere basım şekliniz de sürtünmenin en az olacak şekilde olmasını sağlayın. Aşırı kilolarınızdan kurtulmak için diyete başlasanız iyi olur. İş şartlarından kaynaklı nasır oluşumuna karşı koruyucu materyaller(Slikon taban gibi, nasır pedleri gibi) kullanabilirsiniz. Yüksek topuklarınız 6 cm geçmemesine özen gösterin. İlla da yüksek topuk giyecekseniz de kaydırmaz slikon tabanlar tercih edin. Evdeyken yalın ayak durmaya özen gösterin. Ayaklarınızı, ellerinizi sık sık yıkayın, nemlendirin. Nemlendiriciler veya doğal yağlar ile nasıra meyilli alanları besleyin ve kuruluğu engelleyin. Üzerinize tam yapışmayacak ama çok bol olarak da sürtünmeye neden olmayacak kıyafetler tercih edin. Nasır oluşumunu önlemek için başkaları ile kıyafetlerinizi, ayakkabınızı, eldivenlerinizi, malzemelerinizi paylaşmayın. Nasır nasıl geçer

Nasır ile ilgili tüm sorulara cevap olabilecek bir makale hazırladık. Nasır nasıl geçer sorusunun cevabını umarım verebilmişizdir. Umarım faydalı olur. Esen kalın. Nasır nasıl geçer

Sizin İçin Seçilenler