Nidazol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Nidazol Şurup mide ve karın ile alakalı rahatsızlıkların tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği bir süspansiyondur. Nidazol Oral Süspansiyon 200 Mg/ 5 Ml tam adı ile piyasada satışta bulunan şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde sıklıkla sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik. Nidazol nedir öncelikli bir göz atalım.

Nidazol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Nidazol içeriğinde etken madde olarak Metronidazol benzoat bulunmaktadır. Bu etken madde sayesinde Nidazol şurup vücutta enfeksiyon oluşumuna neden olan bakteri ve parazitlerle mücadele eder ve etkilerini tedavi etmeye yardımcı olur. Antibiyotik özelliği olan ilacın mutlaka doktor tavsiyesi ile doktor kontrolünde kullanılması önerilir. Nidozal Şurup içeriğinde yardımcı madde olarak metil paraben, propil paraben (koruyucu); şeker, sodyum sakkarin (tatlandırıcı); portakal esansı (aromatizan), etanol yer almaktadır. Nidazol Oral Süspansiyon ne işe yarar detaylarıyla listelersek;

Ne İşe Yarar?

 • Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek, bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Ağır solunum yolu enfeksiyonları (zatürre gibi) gidermeye yardımcı olur. Grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları için etkili değildir.
 • Karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması) ile mücadele eder ve yok etmeye yardımcı olur.
 • Ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları), septisemi, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları, ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.
 • Kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi) tedavisinde olumlu yarar sağlar.
 • Şiddetli ağrı eşliğinde kanlı ve sulu dışkılama belirtileri ile kendini gösteren amibli dizanteri hastalığına neden olan daha sonrada karaciğer, akciğer , böbrek ve dalak gibi diğer iç organlara atlayan parazit kökenli bir hastalık olan amöbiyaz hastalığı tedavisine yardımcı olur.
 • İnce bağırsağın üst bölümlerine (on iki parmak bağırsağı) ve safra yollarına yerleşerek çoğalan Giardia lamblia adlı parazitin sebep olduğu uzun süreli ishal, bulantı, kusma, geğirme, gaz çıkarma, karın ağrısı, iştahsızlık belirtilerini içeren Giardiyazis hastalığı tedavisinde olumlu yarar sağlar.
 • Bayanlarda vajinada kaşıntı, yanma, şişlik, gri, yeşil, kirli sarı renkli, koyu kıvamlı ve kötü kokulu akıntı gibi belirtilerle kendini gösteren vajina iltihaplanması (Trikomoniasis vajiniti) tedavisine yardımcı olur.
 • Erkeklerde ise idrarı vücut dışına atan kanalın iltihaplanması, prostat iltihabı gibi  üreme-boşaltım sistemi enfeksiyonlarının tedavisinde olumlu fayda sağlar.

Nidazol şurup nedir, ne işe yarar öğrendik. Şimdi Nidazol kullanımı nasıldır öğrenelim.

Nasıl Kullanılır?

Nidazol güçlü bir antibiyotiktir. Kullanım şeklini ve dozajını doktorunuz belirleyecektir. Doktorunuz ayrıca bir kullanım şekli belirlemediyse aşağıdaki standart kullanım talimatıdır. Dikkat edilmesi gerekenler ise;

 • İlacın içeriğinde bulunan etken yada yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez.
 • Aynı etken madde yada yardımcı maddeye sahip birden fazla ilaç kullanmanız doz aşımına neden olur. Yan etkilerin görülmesine neden olur.
 • İlaç kullanımına engel olan hastalıklar ve ilaçlar için mutlaka güncel prospektüs bilgilerini okumalısınız. Güncel Nidozal Şurup Prospektüs
 • İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doz ayarı için ilaçla birlikte gelen ölçeği kullanmanız ve yemek kaşığı vb. aletler kullanmanız önerilmez. Günde kaç kere olduğuna doktorunuz ya da eczacınız karar verecektir.

Yan Etkileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük,
 • Kurdeşen,
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda ilaç kullanımı bırakılarak derhal doktora görünmelisiniz. İhmale gelmez çünkü bu reaksiyonlar alerjik olmaktadır.
 • Sarılık (cilt ve gözlerde sararma),
 • Ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler veya yaralar,
 • Diş eti kanaması,
 • Yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu liste dışında da yan etkiler görülebilir. İlaç kullanımı ile birlikte olağan dışı bir reaksiyon hissederseniz, ilaç kullanımı bırakarak doktorunuza danışın.

Nidazol Şurup Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Nidazol antibiyotik  mi?

Cevap; Evet Nidazol güçlü bir antibiyotiktir. Bu sayede parazit ve bakterilere karşı etkili olumlu faydalar sağlamaktadır.

Soru; Nidazol kullananlar ne diyor?

Cevap; Her ilacın etkisi kullananların genetik yapıları nedeniyle farklılıklar gösterir. Nidazol kullananlar olumlu olarak görüş belirtseler de itibar edilmemelidir. Doktorunuz size uygun görmesi halinde reçete eder ve siz kendi deneyiminizi yaşarsınız.

Soru; Nidazol şurup idrar yolu enfeksiyonu iyi gelir mi?

Cevap; İlacın etken maddesi sayesinde idrar yolu enfeksiyonuna etkili faydalar sağlamaktadır. Ancak ilaç etkileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Doktorunuz size uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Soru; Nidazol fiyatı ne kadar?

Cevap; Nidazol şurup reçeteli olarak satılmaktadır ve 2019 güncel fiyatı 13,15 tl olarak belirtilmektedir.

Soru; Nidazol ishali geçirir mi?

Cevap; Nidazol ishal parazit nedeniyle oluşan bir enfeksiyondan oluşmuşsa tedaviye yardımcı olabilir, ancak buna doktorunuz karar vermelidir.

Soru; Nidazol 200mg bebeklerde kullanımı nasıl?

Cevap; Nidazol bebeklerde kullanımına doktor karar vermelidir.

Soru;  Nidazol 200mg hamilelikte ve emzirme döneminde kullanımı  nasıldır?

Cevap; Nidazol şurup tüm gruplarda kullanımına doktor karar verir. Aslan kendi kafanıza göre ilaç kullanmamalısınız.

Makalemiz ile sizlere Nidazol şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..