Nootropil Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Nootropil Resmi

Nootropil hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği gibi şikayetlerle doktora başvuran hastaların adını sıklıkla duyduğu bir ilaçtır. Nootropil tablet, şurup ve ampul formda piyasada satılmaktadır. Bilinçsiz ilaç kullanımı yan etkilere neden olabilmektedir. Makalemiz ile sizlere Nootropil nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi prospektüs bilgilerini ve sıkça sorulan soruların cevaplarını derledik. Öncelikle Nootropil nedir öğrenelim.

Nootropil Nedir?

Nootropil içeriğinde pirasetam etken maddesi bulunan turuncu renkli, çentikli, N/N olarak işaretli tabletler halinde piyasada satışta bulunan ilaçtır. Kutu içerisinde 30 tablet halinde satılan ilacın her bir film kaplı tableti içerisinde 800 mg etken madde bulunur.

Ayrıca içeriğinde yardımcı madde olarak; Makrogol 6000 (toz), kolloidal anhidrus silika, magnezyum stearat, kroskarmeloz sodyum,Opadry OY-3445 turuncu[HPMC 2910 5 cP (E464), titanyum dioksit (E 171), Sunset sarısı FCF aluminyum lakı (E110), Makrogol 400] veOpadry OY-S-29019 şeffaf(HPMC 2910 50 cP, Makrogol 6000) bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere alerjiniz olması halinde ilacı kullanmanız önerilmez. Nootropik ilaç grubunda yer alan ilaç nedir öğrendik, peki Nootropil ne işe yarar sorusunun cevabına geçelim.

Nootropil Ne İşe Yarar?

İlaç içeriğinde yer alan maddeler sayesinde sinir sistemi ile alakalı birçok rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Nootropik ilaçlar öğrenme, hafıza, dikkat ve farkındalık gibi bilişsel süreçleri geliştirme etkisine sahiptir. Yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi olmayan bu ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

 • Yetişkin hastalar için hafıza kaybı, dikkat eksikliği, araç kullanma yeteneğini kaybetme gibi bulgulara sahip psiko-organik sendromların belirtilerini tedavi etmeye yarar sağlar.
 • Baş dönmesi ve ilişkili denge bozuklukları (vazamotor veya psişik kökenli sersemlik hissi hariç) tedavisine yardımcı olur.
 • Bir veya daha fazla uzuvda ya da gövdede kısa ani kas kasılmaları (Kortikal kaynaklı miyoklonus rahatsızlığı) tedavisine yarar sağlar.
 • Nootropil çocuklarda 8 yaş ve üzeri çocuklarda okuma yazma güçlüğü veya konuşma bozukluğu tedavisine fayda sağlar.

Nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarını verdik. Şimdi de nasıl kullanılır sorusunun cevabını verelim.

Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı da kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler var. Bunlara dikkat etmeniz yan etkilere maruz kalma ihtimalinizi azaltır.

Bilinmesi gerekenler;

 • İlacın içeriğinde bulunan maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmanız önerilmez.
 • Beyin kanamanız varsa, böbrek hastalığınız ve huntington koresi hastalığınız varsa ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Pirasetamın kanama zamanını uzatabilmesi nedeniyle, kanama ile ilgili altta yatan bozukluğunuz varsa, ağır kanamalı ve büyük cerrahi girişimli bir hasta iseniz, böbrek yetmezliğiniz varsa dikkatlice kullanmalısınız.
 • Yaşlılarda uzun süreli kullanımlarda böbrek işlevi düzenli periyotlarda doktor tarafından kontrol edilmelidir. Gereken durumlarda doz ayarlaması yapılabilir.
 • Nootropil aç ya da tok karna alınabilir.
 • Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 • Araç kullanmadan önce ilaç almanız halinde dikkatli olunması gerekmektedir. Araç kullanımı esnasında yan etkilerin görülmesi olumsuz hallere yol açabilir.
 • Aynı etken ya da yardımcı maddelere sahip başka ilaçlar kullanıyorsanız doz aşımına neden olabilir. Hali hazırda düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuz ile paylaşmalısınız.
 • Nootropil kullanıdığınız zaman alkol almanız önerilmez, yan etkilere neden olabilir.
 • İlacı kullanmadan önce Nootropil Güncel Prospektüs Bilgilerini okuyunuz.
 • Nootropil 8 yaş ve üzeri çocuklarda kullanıma uygundur. 8 yaş altı çocukların kullanması önerilmez.

Uyarıların ardından nasıl kullanılır öğrenelim.

NOOTROPİL kullanım şekli hastalığa göre değişkenlik gösterebilir. Doktorunuzun belirttiği talimatlara mutlaka uyunuz. Doktorunuz ayrıca bir kullanım talimatı belirtmediyse standart kullanım;

Yetişkinlerde;

Uyarı; Belirttiğimiz kullanım şekli doz ayalarlamaları 800mg tablet baz alınarak belirlenmiştir. 1200mg tablet kullanım dozu farklıdır.

 • Hafıza kaybı, dikkat eksikliği ve araç kullanma yeteneğinin kaybı, psiko-organik sendromlarm belirtilerinin tedavisi ve Baş dönmesi ve ilişkili denge bozuklukları (vazomotor veya psişik kökenli sersemlik hissi hariç) tedavisi; Günde sabah, öğle, akşam birer tablet halinde alınmasıdır. Maksimum günde 6 tablet alınabilir. Eğer 6 tablet alınacaksa sabah, öğle, akşam ikişer tablet ağız yoluyla 1 bardak su ile birlikte alınmalıdır. Günlük en az 3 tablet en çok 6 tablet alınabilir.
 • Kortikal kaynaklı miyoklonus (bir veya daha fazla uzuvda veya gövdede kısa, ani (“flaş-benzeri”) kas kasılmaları) tedavisi: Normal başlangıç dozu 7.2 g (9 tablet)’dir. Gün içerisinde, dozu 3’e bölerek sabah, öğlen ve akşam 3’er tablet şeklinde almanız önerilir. NOOTROPİL’ i almaya başladığınızda, doktorunuz günlük dozunuzu kademeli olarak artırabilir. Bu nedenle doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 • Çocuklar (8 yaş ve üzeri): – Konuşma terapisi gibi uygun yaklaşımlar ile birlikte disleksi (okuma/yazma güçlüğü) tedavisi: Günlük önerilen doz yaklaşık 3.2 g (4 tablet)’dır. Gün içerisinde 4 tableti sabah ve akşam 2’şer tablet şeklinde almanız önerilir.

Nootropil Yan Etkileri Nelerdir?

Çok Ciddi Yan Etkiler( Çok Seyrek Görülür)

 • Anafilaktoid reaksiyon, Aşırı duyarlılık, Koordine hareket bozukluğu (Ataksi), Denge bozukluğu, Epilepsinin şiddetlenmesi, Varsam, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (Halüsinasyon), Anjiyonörotik ödem (eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudaklann şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi)

Ciddi Yan Etkiler (Çok Seyrek Görülür)

 • Aşırı hareketlilik (Hiperkinezi), Sinirlilik, Aşırı huzursuzluk hali (Ajitasyon), Kaygı (Anksiyete), Zihin kanşıklığı (Konfüzyon), Kanama bozukluğu

Hafifi Yan Etkiler

 • Kilo artışı, Depresyon, Yorgunluk (Asteni), Baş dönmesi (Vertigo), Karın ağrısı, Üst karın ağrısı, îshal, Mide bulantısı, Kusma, Baş ağrısı, Uykusuzluk, Cildin üst tabakasının yangısı (Dermatit), Kaşıntı, Kurdeşen (Ürtiker)

Ciddi ve yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanımını bırakarark acil bölümüne başvurmalısınız. Hafif yan etkiler yada ilaç kullanımı ile birlikte olağandışı etki ile karşılaşırsanız ilaç kullanımını bırakarak doktora başvurunuz.

Nootropil İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Nootropil kullananlar ne diyor?

Cevap; İlaçlar kişilerin yapısına dnasına göre farklı etkiler gösterebilir. Kullananlar ne derse desin dikkate almanız önerilmez.

Soru; Nootropil Şurup nedir? Ne işe yarar?

Cevap; Nootropil şurup tablet ile aynı işe yarar. Doktorlar hastalaırının durumuna göre herhangi birini reçete eder. Etken madde içeriği farklı dozlarda olması da bir farklılıktır.

Soru; Nootropil ampul nedir? Ne işe yarar?

Cevap; Nootropil ampul tablet ile aynı işe yarar. Doktorlar hastalaırının durumuna göre herhangi birini reçete eder. Etken madde içeriği farklı dozlarda olması da bir farklılıktır.

Soru; Nootropil 800, Nootropil 1200 ne farkı var?

Cevap; 800 ve 1200 mg cinsinden bir tablet içeriğinde bulunan pirasetam miktarını belirten ifadelerdir. Hastalığın durumuna göre dozu doktorunuz ayarlar.

Soru; Nootropil ekşi yorumları neler?

Cevap; Ekşi sözlük vb. sosyal mecralarda yazılanların gerçekliğine ne denli güvenebiliriz. Yorumları ilaç konusunda dikkate almayınız.

Soru; Notropil muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap; OPEMIN 1200 mg 40 film tablet, NORODIN 1 gr/ 5 ml ampül, CEREBROFIL 1 gr 5 ml 12 ampül muadil ilaçlardır.

Soru; Nootropil fiyatı ne kadar?

Cevap; İlacın fiyatı 12.91 Tl’dir. Bu fiyat bilgisi 22.02.2020 tarihine aittir.

Sizin İçin Seçilenler