Proctolog Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanımı

Basur (Hemoroid) makat (anal) içinde ve çevresinde bulunan damarların şişmesi veya kanaması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Bu damarların şişmesi veya kabarması şiddetli ağrıya ve kaşıntı hissine neden olabilir. Bu his çok stresli ve rahatsız edici olabilir.Damarların şişmesi özellikle hamilelik veya genel olarak 45-65 yaşlarında yetişkinlerde gerçekleşebilir. Erkeklerde basur kadınlara göre daha fazladır. Makalemiz ile makat(anal) bölgesinde görülen sağlık problemlerinin tedavisi için doktorların sıklıkla reçete ettiği Proctolog krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını derledik. Haydi Proctolog krem nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Proctolog Krem Nedir?

Proctolog krem içeriğinde etken madde olarak Ruskogenin ve Trimbutin içerir ve piyasada 30 gramlık tüplerde satışa sunulmuştur. Anal bölgedeki rahatsızlıkların tedavisi için reçete edilen krem eczanelerde satılmaktadır. Yan etkilerinin az olması nedeniyle tercih edilen proctolog rektal kremin içeriğinde yardımcı madde olarak ise Emülsifiye edici bal mumu, setostearil alkol, izopropil miristat, propilen glikol, gliserol monostearat, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoat, saf su bulunur. Pfizer İlaç Sanayi ruhsatı altında Abdi İbrahim ilaç sanayi ve ticaret anonim şirketi tarafında İstanbul’da üretilmektedir. Nedir sorusunun ardından proctolog krem ne işe yarar sorusu ile detaylandıralım.

Ne İşe Yarar?

Proctolog kremi Anal (makat) bölgedeki hemoroid (basur), çatlak ve iltihaplı hastalıklarda ve ağrı, kaşıntı ve şişkinlik hissi gibi durumlarda tedaviye olumlu yarar sağlar. Anal bölgede görülen diğer hastalıkların tedavisinde de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Ne işe yarar sıralarsak;

 • Basur (hemoroid) tedavisinde kullanılır.
 • Makat bölgesindeki çatlakların iyileşmesine fayda sağlar.
 • Anal(makat) bölgesindeki kaşıntıya iyi gelir.
 • Makat bölgesinde çeşitli sebeplerle oluşmuş şişkinliklerin tedavisi için kullanılır.
 • Anal(makat) bölgesinde oluşan iltihap ve ağrıların giderilmesine yarar
 • Anal bölgesinde görülebilecek farklı rahatsızlıkların tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Proctolog krem nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarının ardından nasıl kullanılır öğrenelim.

Nasıl Kullanılır?

Proctolog rektal kremi kullanımına geçmeden önce dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim.

 • Krem içeriğinde bulunan etken ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz olması durumunda kullanmamalısınız.
 • Proctolog krem hamlilelik döneminde kullanılması önerilmez.
 • Krem emzirme döneminde doktor kontrolünde kullanılabilir.
 • Çocuklarda ve yaşlılarda doktor tavsiyesi ile reçete edilmesi durumunda kullanılabilir.

Tüm bu dikkat edilmesi gerekenlerde problem olmaması durumunda proctolog krem kullanımı;

 • Öncelikle kremin uygulanacağı makat bölgesi temizlenmeli ve kurulanmalıdır.
 • Günde bir veya iki kez sürülerek makat bölgesine uygulanır. Doz aşımı olmaması için yeterli miktarda sürülmelidir. Unutulan doz için çift doz kullanılmamalıdır.
 • Uzun süreli kullanıma uygun değildir ve doktorun belirttiği süreye mutlaka uyulmalıdır.

Kullanımı basit bu kremin yan etkileri de oldukça azdır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler genellikle içeriğinde bulunan maddelere karşı alerji olması durumunda görülmektedir ve oldukça seyrek görülür. Alerji sonucu görülen yan etkiler; uygulama bölgesinde hassasiyet, kızarıklık, kaşıntı, baş dönmesi, bayılma şeklinde görülebilir. Burada yazan etkiler ya da yazanın dışında bir olağan dışı etki görülmesi durumunda ilaç kullanımı sonlandırılarak derhal sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Yan etkilerini de tamamladığımıza göre sizlerden gelen sık soruların cevaplarını paylaşalım.

Proctolog Krem Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Proctolog fiyatı ne kadar? Nerede satılıyor?

Cevap; Krem fiyatı 2019 17,26 tl’dir. Fiyat bilgisi Eylül 2019 itibariyle alınmıştır. Eczanelerde reçeteli ve reçetesiz satılmaktadır.

Soru; Proctolog muadili krem var mı?

Cevap; Elbette var. Bunlar; Recbutin, Recbutin rectal krem, Kara merhem(ihtiyol pomad), Kortos krem, Doxium tablet, Hedensa pomad, Hemoralgine pomad şeklinde listelenebilir.

Soru; Proctolog yüze sürülür mü?

Cevap; Makat bölgesinde kullanımı uygun olan kremin yüze sürülmesi önerilmez.

Soru; Krem bebeklerde kullanılır mı?

Cevap; 18 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır.

Soru; Proctolog göz altı için kullanılır mı? Göz altına sürülür mü?

Cevap; Makat bölgesi dışında cildin başka bölümlerine uygulanması önerilemez.

Soru; Proctolog krem günde kaç kez kullanılmalıdır? Kaç gün kullanılır?

Cevap; Günde 1 ya da 2 kez kullanılır. Doktorun belirttiği süreye uyulmalıdır. Reçetesiz kullanılıyorsa 3 ila 4 hafta arasında kullanılması gerekebilir. Bu sürede iyileşme görülmez ise doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.

Soru; Proctolog kortizon içerir mi?

Cevap; Krem içeriğinde kortizon bulunmamaktadır. Reçetesiz satılan bu krem yaz etkilerinin de az olması nedeniyle zararsız kremler arasında gösterilmektedir.

Soru; Kullananlar ne diyor?

Cevap; Her ilacın etkisi kişiden kişiye değişebileceğinden proctolog kullananlar ne diyor kulak asmamak gerekir. Krem kullananlar sizi yanıltacak beyanlarda ve abartılarda bulunabilirler. Proctolog krem kullanalar genel anlamda olumlu etki ile karşılaştıklarını forum sitelerinde belirtmekteler.

Makalemiz ile sizlere Proctolog krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen soruların cevaplarını sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın..