Reparil Gel Nedir?Ne İşe Yarar?Yan Etkileri Var Mı?

Çoğu insan hayatının belli bir zamanında eklemleri ile ilgili bir sağlık problemi ile karşılaşmıştır. Bu bazen eklemlerde incinme olur, bazen aşırı iltihaplanma olur. Bu gibi sağlık problemlerinin tedavisinde fayda sağlayan ve doktorlar tarafından reçete edilen Reparil Gel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu makale ile bir araya getiriyoruz. Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır. Reparil Gel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Reparil Gel Nedir?

Reparil Gel, Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından piyasaya sürülen şişlik giderici (antiödematöz), iltihap giderici (anti-enflamatuvar) ve ağrı kesici (analjezik) özelliğe sahip haricen sürülerek uygulanan bir jeldir. 50 gramlık jel olarak kutu içerisinde satışa sunulmuştur. İçeriğinde etken madde olarak 100 gramda 1 g Essin, 5 g dietilamin salisilat bulunur. Yardımcı madde olarak ise Reparil Jel içeriğinde lavanta yağı, portakal çiçeği yağı (neroli yağı) ve isopropil alkol yer almaktadır. Lavanta ve portakal çiçeği sayesinde Reparil Gel hoş bir kokuya sahiptir. Reparil Gel nedir kısaca belirttik, şimdi Reparil Gel ne işe yarar, faydaları nedir sorusunun cevabına geçelim.

Ne İşe Yarar?

Reparil Gel, eklemlerde ve iskelet sisteminde oluşan bazı sağlık problemlerinin tedavisinde işe yarar olması nedeniyle doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Reparil Gel aşağıdaki sağlık problemlerinin tedavisinde daha sıklıkla fayda sağlar. Bunlar;

 • Travma sonucu oluşan ezik, çürük, burkulma (distorsiyon),
 • Kan toplanması (hematom)
 • Kiriş kılıfı yangısında (tendovaginit) durumlarında
 • Omurga kemiğinin ağrılı durumlarında (servikal sendrom, sırt ağrısı, bel ağrısı [lumbago], siyatik), yüzeysel toplardamar iltihabı (tromboflebit)
 • Kasların aşırı gerilmesi sonucu hissedilen ağrılı durumlarda,
 • Varisleşmiş damarlar tedavisinde yarar sağlar ve bu anlamda doktorların sıklıkla reçete ettiği bir jel olarak bilinir.
 • İçeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde iltihap ve ağrıları gidererek rahatlama sağladığı bilinmektedir.

Reparil gel nedir, ne işe yarar öğrendik peki bu jel nasıl kullanılır? öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Nasıl Kullanılır?

Her ilaçta olduğu gibi Reparil Jel kullanımı nedir sorusunu cevaplamadan önce birkaç uyarımız olacak. Dikkate almanızı ve doktor kontrolünde Repairl Gel kullanmanızı tavsiye edilyoruz.

 • İlacın etken maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız yan etkilerin görülmesine neden olabilir.
 • Ağız, göz, burun deliği gibi mukozal bölgelere temasından kaçının. Eğer ilaç bu bölgelere temas ederse bol su ile bölgeyi yıkayarak temizleyiniz.
 • Reparil Gel kullanımı cildinizde güneş ışınlarına karşı hassasiyet oluşmasına neden olabileceğinden, tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay UV ışınlarından (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Aksi halde cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 • Cildinizde enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık bölgelerde ilacı kullanmayın. Bölge bu yukarıda sayılan cilt problemlerinden tamamen arındığında ilacı bölgeye sürebilirsiniz.
 • İlacınızı uyguladıktan sonra kıyafetlerinizi giymeden önce en az 10 dakika kurumasını bekleyin ve kuruma sonrası kıyafetinizi giyin. En az 1 saat bekledikten sonra banyo ya da duş alabilirsiniz.
 • Tedavi edilen cilt bölgesi açık kalmalıdır. Bandaj, sıcak su torbası, sıcak havlu ve benzeri uygulamalar yapmayınız, sakıncalı olabilir.
 • Reparil Gel hamilelikte ve emzirme döneminde doktor bilgisi, tavsiyesi ve direktifleri ile kullanılabilir. Doktor onayı olmadan asla kullanmayınız.
 • Doktoruz ayrıca bir kullanım dozajı belirlediyse mutlaka ona uyunuz. Doktor kontrolü ve bilgisi olmadan bilinçsizce ilaç kullanımı çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle tavsiye edilmez.
 • Tedavi edilmek istenen bölge öncelikle temizlenir ve kurulanır. Yeterli miktarda Reparil jel parmak uçlarına alınarak ince bir tabaka halinde bölgeye sürülür. Hafif hareketlerle ovalayarak uygulanır. Reparil Gel kullanımı güncel prospektüs bilgilerinde bu şekilde yer almaktadır.

Her ilacın olduğu gibi Reparil Gel’in de yan etkileri mevcuttur. Peki bunlar nedir?

Yan Etkileri Nelerdir?

Yanlış kullanım, aşırı doz sürülmesi ve içeriğindeki etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilecek yan etkiler;

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik çok seyrekde olsa görülebilmektedir. Alerji kaynaklı yan etkilerdir bunlar.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.
 3. İlaç kullanımı ile birlikte herhangi bir olumsuz etki ile karşılaşırsanız mutlaka ilaç kullanımını bırakıp doktorunuza danışmalısınız.

Yan etkileri nedir sorusunun cevabını da paylaştıktan sonra sıkça sorulan sorular ve cevapları da derleyelim.

Reparil Gel N Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Reparil Gel nedir, ne işe yarar?

Cevap; Reparil Gel, bel ağrısı, romatizmal ağrılar, siyatik, bursit, hematom (deri altında kan toplanması),  kas ağrıları, hasar ve zedelenme ile meydana gelen ağrılı vakıalar, burkulma, ezilme, kas yırtılmaları, yüzeysel toplardamar iltihabı, tendon iltihabı ve  eklem iltihabı rahatsızlıklarının tedavisinde haricen uygulanan jeldir.

Soru; Reparil Gel N Fiyatı ne kadar?

Cevap; En güncel fiyat bilgisi olarak 14,02 Tl olarak bilinmektedir.

Soru; Reparil Gel N kullananlar ne diyor?

Cevap; Her ilaç gibi Reparil Gel’de insanlarda farklı etkiler yaratabilir. İlaçların faydaları kişilerin Dna yapısına, sindirim sistemi gibi durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Reparil Gel kullananlar ne diyor çok da önemsememeniz gerekiyor. Doktorunuz tavsiye ettikten sonra kullanabilir ve Reparil kullanan olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Soru; Reparil Gel reçeteli mi satılıyor?

Cevap; Evet ilaç reçeteli satılıyor.

Soru; Reparil Gel muadili ilaçlar hangileridir?

Cevap;

 • Algelsal 40 gr pomad
 • Ben-Gay 50 gr pomad
 • Capsigel 30gr pomad
 • Jelgo 50 g jel
 • Kamfolin 50 gr pomat ilacın eşdeğer yani muadili olarak sayılabilmektedir.

Makalemiz ile sizlere Reparil Gel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını içeren bir makale sunduk. Bilgiler tamamen güncel prospektüs bilgilerinden alıntıdır.

Esen kalın.