Rokanın Faydaları Nelerdir, Zararları Var Mı

Roka genelde Ege ve Akdeniz bölgesinde bilinen ve sevilen bir bitkidir. Rokanın yeşil ve acımsı bir tadı vardır ve semt pazarlarında çok uygun fiyatlarla satılır. Roka yemeklerin yanında taze olarak, tohumu baharat olarak, yağı da idrar söktürücü olarak kullanılır. Salatalarda garnitür olarak kullanılan roka içerisinde yüksek miktarda C vitamini içerir. Roka içeriğinde ayrıca glukozinolat, kalsiyum, folat ile A, K ve P vitaminleri de yine Roka’nın etken maddeleri yer alır. 100 gram roka bir kişinin neredeyse günlük K vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olur. Rokanın faydaları içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle epey fazladır. Birkaç roka faydası belirtmek gerekirse ; Roka kansere karşı bünyeyi güçlendirir, içerdiği antioksidanlar ile bağışıklık sistemini destekler. Roka kemik sağlığına katkı sağlar, göz ve görme problemlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Kilo verme konusunda yardımcı olan Rokanın faydaları arasında diyabet hastalığını, kalp ve damar sağlığını, sindirim sisteminin iyileşmesine katkı sağlar. Rokanın cilde faydaları ve saça faydaları da epey kayda değerdir.

Hakkında kısa bilgiler sunduğumuz Roka nedir, rokanın faydaları nelerdir, zararları nelerdir şeklinde sorularınızın cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz. Ayrıca roka ile cilt bakımı ve saç bakımı nasıl yapılır makalemizde yer almaktadır. Haydi okuyun ve öğrenin.

Editör Önerisi : Kemik Sağlığı İçin Devit 3 Damla başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Roka Nedir

Roka turpgiller familyasından bir bitkidir. Orta ve Güney Avrupa’nın hemen hemen tüm bölgelerinde; tarlalarda, yıkıntı ve duvar diplerinde yetişir. Roka salatalarda kullanılması nedeniyle bahçe tarımı da yapılır. 20-40 cm yüksekliğinde bir yıllık bir bitkidir. Rokanın yaprakları almaşık dizili ve keskin kokuludur. Saplarının ucunda gevşek birer salkım biçiminde beyaz renkli ve morumsu damarlı çiçekleri bulunur. Salata olarak yendiği gibi eczacılıkta; skorbite karşı ilaç, idrar söktürücü olarak kullanılır. Roka taze olarak yemeklerin yanında, salatalarda garnitür halinde, yağ ve tohum halinde tüketilebilir. Roka tohumlarından çok sayıda yenirse rokanın kusturucu etkisi vardır. Roka nedir öğrendik, şimdi isterseniz rokanın faydaları nelerdir onları öğrenelim.

Rokanın Faydaları Nelerdir

Rokanın faydaları arasında birçok sağlık faydası bulunmaktadır. Maddeler halinde rokanın faydalarını ele alırsak ;

 • Rokanın en önemli faydaları arasında kansere karşı bağışıklık sistemi güçlendirmesi yer alır. Taze roka akciğer kanseri ve bağırsak kanserinin tedavi süreçleri ile kanserin önceden önlenmesinde etkili bir bitkidir. Rokanın kansere faydaları onu vazgeçilmez bir bitki haline getiriyor.
 • Rokanın Bağışıklık Sistemine Faydaları : Roka içerdiği antioksidanlar ile bir çok hastalığı engeller ve savunma sistemini güçlendirir. Hücre içindeki enzim reaksiyonlarını sağlıklı bir denge tutmayı destekler. Antioksidanlar başta kanser hastalığı olmak üzere kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, soğuk algınlıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirerek daha birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirir. Antioksidanlar bir hastalığa neden olan serbest radikallerin en büyük düşmanları olarak adlandırılır ve roka içerisinde fazlaca bulunur. Roka faydalarını antioksidanlar sayesinde göstermektedir.
 • Roka Kemik Sağlığına Faydaları: Bünyenin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu miktarı K vitaminin sağlayan roka kemik sağlığını olumlu yönde destekler. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan besinleri sağlarken ayrıca yaşlanmadan dolayı meydana gelecek hastalıklara karşı bünyeyi sağlamlaştırır. Çocukların sağlıklı ve sağlam iskelet yapılarının oluşmasına yardımcı olur.
 • Roka Göz Sağlığına ve Görmeye Faydaları: Roka göz ve görme sağlığı için çok gerekli olan karotenoidler açısından zengin bir besindir. Karotenoid düşük seviyede görme problemleri yaşayan kişilerin bu sorununa çözüm olurken aynı zamanda katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltır, semptomları yavaşlatır.
 • Roka Kilo Vermeye Katkı Sağlar: Diyet yapanlar rokayı çok düşük kalori içermesi nedeniyle tercih etmektedirler. Roka bünyenin gereksinim duyduğu pek çok besini karşılar, doyurucu özelliği bulunur. Aç kalmanız nedeniyle oluşabilecek vitamin ve mineral eksikliğini engeller. Dengeli ve sağlıklı zayıflama konusunda diyet yapanlar için çok etkili bir bitki olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Roka sindirim sitemi için de faydalıdır. Sindirime faydaları; hazmı kolaylaştırır, bağırsakların hareketini arttırır. Bağırsak hareketlerinin artması besinlerin daha kolay hazmedilmesine ve gereksiz olanların daha hızlı dışarı atılmasına  neden olur. Roka olumlu yönde sindirime fayda sağlar.
 • Rokanın Diyabet Hastalığına Faydaları: Antioksidan diyabet hastaları için de önemli bir şifa kaynağıdır ve yukarıda da belirttiğimiz gibi roka içerisinde bulunmaktadır. İçersinde bulunan bazı maddeler insülin duyarlılığını arttrır ve kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutarak diyabet hastalarını sağlıklı ve mutlu tutar.
 • Rokanın Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Roka içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp sağlığına dolaylı olarak faydalar sağlar. Roka kanın temizlenmesini ve damar tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Kalbin damarlarda meydana gelen tıkanıklıklardan dolayı aşırı şekilde çalışıp yorulmasını engeller. Sebest radikkalerin samarların içerisinde duvar kısımlarında tabakalar oluşturmasını engelleyen roka, damarların elastik ve yumuşak bir yapıda kalmasına katkı sağlar ve böylece damarlarda kan dolaşımını kolaylaşır.
 • Rokanın Sindirim Sistemine Faydaları: Bağırsak sistemi için rokanın bir miktar su içermesi ve antioksidan olması önemli bir özelliktir. Roka sayesinde tembel bağırsaklar çalışır ve kabızlık sorunları ortadan kalkar. Genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için önemli bir şifa kaynağı olan roka aynı zamanda bağırsakları zararlı bakterilerden temizler. Rokanın hazmı kolaydır, bu nedenle mide hazmederken yorulmaz. Mide sağlığı için gerekli olan asit seviyesini sağlıklı derecede dengeler.
 • Rokanın Cilde Faydaları / Rokanın Saça Faydaları : Roka cilt ve saç sağlığını koruyan besin maddeleri içerir. Özellikle kalsiyum ve demir eksikliğinden kaynaklana sorunların giderilmesini sağlar. Tırnaklarda kırılma sorunlarını giderir ve kan hücreleri için faydalıdır. Antioksidanlar cilt ve saç sağlığı için faydalı maddelerdir ve roka içerisinde epey bulunmaktadır.  Rokanın cilde ve saça faydalarından yararlanmak için mümkün olduğunca çiğ tüketmelisiniz.

Editör Önerisi : Kekik Çayının Faydaları Nelerdir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Rokanın Faydaları ve Hızlı Bilgileri daha kısaca ele alırsak ; 

 1. Roka, vücut hücreleri ve cilt sağlığı için faydaları olan önemli ve güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir.
 2. “Sıvı güneş ışığı” olarak da bilinen büyük miktardaki klorofil, kanı temizlemeye, hücreleri detoksifiye etmeye, vücuttaki hastalıkları iyileştirmeye ve oksijeni artırmaya yardımcı olur.
 3. Ayrıca, potasyumda, yaşam için çok önemli olan, kalp-damar sağlığını iyileştirmek için en iyi bilinen bir mineral de Roka içerisinde yüksektir.
 4. Roka, kaloride son derece azdır ve yaprak başına sadece 0.5 kalori içerir.
 5. Roka ayrıca yüksek düzeyde demir ve bakır içerir, bu da diyetinizde ıspanak yerine güçlü bir ikame veya ekleme yapar.
 6. Rokadaki yüksek K vitamini seviyeleri kemik sağlığında çok önemli bir rol oynar.
 7. Vücutta karsinojenlerle savaştığı kanıtlanmış olan fito-kimyasalları içeren kanser savaşıcı bir besindir.
 8. Roka, yaprak suyunun % 90’ı sudan oluştuğu için çok miktarda su içerir, bu da onu yapraklı yeşil bir bitki yapar.
 9. Diğer yapraklı yeşillikler gibi, roka da mükemmel bir yaz salatası içeriğidir ve vücut üzerinde inanılmaz bir soğutma etkisi vardır.
 10. Roka ciltte ve solunum sağlığı açısından da önemli olan  A vitamininin zengin bir kaynağıdır.
 11. Roka vücudu temizler ve detoksifiye eder.
 12. Aynı zamanda vücuttaki iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir.
 13. Rokada ki lif içeriği, kolonun temizlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bağırsak hareketini destekler.
 14. Rokada bulunan fitokimyasallar, antioksidanlar ve esansiyel mineraller, libidoyu azalttığı bilinen vücuttaki toksinleri temizler.
 15. Roma’nın eski uygarlığı döneminde roka güçlü bir afrodizyak olarak kabul edildi.
 16. Antik çağlarda, roka ve lavanta gibi diğer otlar kullanılarak güçlü aşk iksirleri yapıldı.
 17. Bugün bile, cinsel performansı arttırmak için düzenli olarak yiyerek rokadan faydalanabilirsiniz. Roka cinsellik arttırıcı olarak da kullanılabilir. Çalışmalar düzenli olarak roka yiyenlerin daha fazla cinsel tahrik ve enerjiye sahip olduklarını göstermektedir. Duyusal sistemi güçlendirir ve vücudun dokunma tepkilerini uyarır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu muhteşem bitki Rokanın Zararları nelerdir bir göz atalım.

Editör Önerisi : Erektil Disfonksiyon Nedir, Tedavisi 

Rokanın Zararları

Rokanın zararları rokaya karşı alerjiniz olması durumunda görülebilir. Bu nedenle roka ile ilgili bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Roka hafif bir yiyecek olması nedeniyle balık, et yemekleri yanında biraz fazla tüketilebilir. Rokanın tüketiminin kontrol altına alınmaması durumunda rokanın zararları ortaya çıkabilir. Rokayı düzenli tüketin ancak sınırlı tüketin, aksi halde oluşabilecek rokanın zararları ;

 • Midede Gaz Oluşması
 • Gaz Oluşumu Nedeniyle Mide Ağrısı
 • İshal
 • İshal Sonucu Aşırı Sıvı Kaybı ( Dehidrasyon )
 • İçerdiği vitaminlere karşı hassasiyet(alerji oluşması)

Makalemiz ile Roka ile ilgili tüm bilgileri paylaşmaya çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın

Kaynak;

 • https://www.sabah.com.tr/roka-nedir-faydalari-nelerdir
 • https://organicfacts.com

Sizin İçin Seçilenler